Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състезание "Чудобой" отправя предизвикателство към всеки в много спортове

6
Чудобой 2020
Снимка: СК "Чудните скали"


Отборно състезание Чудобой ще се проведе за седма поредна година в района на природна забележителност "Чудните скали" и с. Аспарухово в Източна Стара планина. Датите са 12-13 септември 2020г.  Организатори са Спортен клуб „Чудните скали“ и Велоклуб „Устрем“. Състезанието е подходящо, както за хора с добра физическа подготовка и технически умения, така и за тези, които просто искат да се забавляват.


Участва се в екип от двама души, които избират между три групи – „Елит“, която е подходяща за хора с много добра физическа подготовка, „Хоби“ -  подходяща за хора със средна физическа подготовка, които са готови да стигнат до комфортната зона на физическото си натоварване и група „Айляк“, която е нова и в нея могат да се запишат хора със слаба физическа подготовка, както и родители с децата си, които търсят по-скоро приключенския, отколкото състезателен характер на изживяването.

Състезанието се провежда в един ден, има и награден фонд. Записването е до 10 септември през интернет страницата на СК „Чудните скали“.


"Чудобой" e отборно състезание, насочено както към състезатели, така и към любители, туристи, приключенци, айляци, ентусиасти или просто почитатели на изживяванията сред природата.

Основната цел на организаторите е да направят не просто състезание, но и участниците (а и самите организатори) да научат нещо ново и полезно за приключенията сред природата, да се забавляват и да си помагат един на друг. Включени са различни спортни дисциплини, изискващи комплексни умения от участниците - катерене, колоездене, бягане, гребане с каяк, плуване, ориентиране, спускане на рапел, самоизвличане, творчески и интелектуални задачи, както и още множество Х-етапи, неизвестни до момента на достигането им. Те най-често са творчески и интелектуални задачи. Форматът на състезанието го прави много разнообразно и уникално, както и единствено по рода си в цялата страна.

Чуйте още в прикачения по-горе звуков файл двама от организаторите - Аспарух Вълчев от СК "Чудните скали" и Бойко Стоянов от Велоклуб "Устрем".


Програма

12.09.2020 г. (събота)

17:00 ч. – техническа конференция в читалището на село Аспарухово.

На конференцията ще бъдат дадени пояснения за трасето и правилата на състезанието. Състезателите ще получат стартовите си номера, картата на трасето и  трябва да попълнят декларация за съгласие с условията на състезанието (лично подписана от всеки участник)!

13.09.2020 г. (неделя)

08:00 ч. – старт на състезанието

Препоръчително е състезателите да бъдат на старта около половин час предварително, с цялата необходима екипировка.

16:00 ч. – затваряне на контролните постове (етапите)

В 16:00 часа всички контролни постове/етапи ще бъдат затворени и състезателите трябва да се ориентират към финала. На закъснелите отбори няма да бъде разрешено да преминат по дадения етап!

18:00 ч. – награждаване

Правила и условия

Състезанието е отборно, като всеки отбор се състои от двама души, поне единият от които трябва да е пълнолетен!

Трасето тази година ще бъде кръгово* за група „Елит“ и „Айляк“, и произволно** – за група „Хоби“.

*Кръгово трасе – етапите се преминават в определена последователност спрямо картата на състезанието.
**Произволно трасе – етапите се преминават избирателно (отборите сами определят последователността на преминаване на етапите).

Отборите сами избират маршрута за достигане до следващия етап, спрямо картата на състезанието, независимо от групата, в която се състезават. Изключение прави етап „колоездене“ , който се прреминава по точно определено трасе и посока. Използването на велосипед извън велотрасето е забранено!

Етап „колоездене“ :

  • Етап „колоездене“ е задължителен само за група „Елит“;
  • Група „Хоби“ могат да избират дали да преминат велотрасето с велосипед или пеш, но контролните точки остават задължителни за всички отбори от „Хоби“! Класирането е едно за бегачи и колоездачи „Хоби“;
  • Група „Айляк“ нямат етап“ колоездене“ .

Към общото време на отборите се прибавя или приспада време в зависимост от това дали са достигнали до даден етап и как са се справили на него. Непреминат етап или серия от етапи не води до дисквалификация, а до добавяне на наказателно време.

На картата на състезанието са показани основните пътища и пътеки в местността, които организаторите са преценили, че са подходящи и достатъчно безопасни за нуждите на състезанието. Преминаването по пътища и пътеки, различни от тези, показани на картата е позволено, но организаторите не гарантират надеждността им! Допълнителна маркировка (лентова или друга) ще бъде поставена само на местата където е необходимо или има риск от объркване. Използването на GPS и други средства за навигация е разрешено.


Етапи и разстояния

Броят на етапите варира в зависимост от състезателната група:

  • Елит: 10-12 етапа
  • Хоби: 7-8 етапа
  • Айляк:  4-5 етапа

Списък на етапите:

  • Скално катерене;
  • Гребане с каяк;
  • Ориентиране;
  • Колоездене;
  • Спускане на рапел;
  • Самоизвличане по въже;
  • Плуване (само за група „Елит”);
  • Влизане в пещера;
  • Етапи „Х“ (остават загадка за отборите до достигането им).

Ориентировъчна дължина на трасето:

Елит: 30 км (колоездене); 20 км (пеш); 4 км (гребане с каяк); скално катерене (около 15 м, до 6-та категория по UIAA); D+ 1900 м;

Хоби: 15 км (колоездене); 15 км (пеш); 2 км (гребане с каяк); скално катерене (около 15 м, до 5-та категория по UIAA); D+ 800 м;

Айляк: 10 км (пеш); 1 км (гребане с каяк); скално катерене (8-12 м, до 4-та категория по UIAA); D+ 400 м.

Разстоянията са ориентировъчни, поради възможността отборите сами да избират маршрута/трасето до следващия етап.

Всички снимки са на спортен клуб "Чудните скали"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Папагал Жако от вилната зона на Балчик търси стопаните си

Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..

публикувано на 10.01.25 в 18:53

Идея за вендинг машини със здравословни храни в училищата представиха във Варна

Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..

публикувано на 10.01.25 в 14:59

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25