Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чрез иновативно заснемане разчитат артефакти в Двореца в Балчик

4
Снимка: Албена Иванова

Държавен културен институт „Двореца“ в Балчик прилага специализирана технология за опазване на културното наследство. 13 от  множеството артефакти и архитектурни елементи, разположени във външните части на комплекса, бяха заснети по иновативен метод, съобщи директорът на комплекса Жени Михайлова. Чрез съвместния проект между Националния исторически музей (НИМ) и ДКИ КЦ "Двореца" - Балчик  може успешно в бъдеще да се разчетат надписи и да се реставрират културните ценности.

Директорът на Двореца припомни, че съвместно с НИМ е направена идентификация на 126 движими културни ценности преди години, при която е установено, че има надписи, които не могат да бъдат разчетени или датирани. Това заснемане е част от изготвянето на документация за всеки един от експонатите.

Демонстрация на софтуера за подсилване на изразителната способност бе направена днес от екипа, заснел обектите през май т.г. Ръководителят Александър Вътов даде разяснения пред журналисти за рефлексно-преобразователна фотография – метод, който улавя повърхността, формата и цвета на обекта. Чрез многократни заснемания с различно местоположение на светлинния източник се получава интерактивно изображение. Това изображение дава много подробна информация относно характеристиките на материала – текстура, релеф, дълбочина и т.н. С този метод се разкрива информация за обекта, която не се долавя по друг начин. На практика обектът бива заснеман с фиксирано местоположение на камерата и осветен под различни ъгли с насочена светлина (светкавица или силна лампа), подредена по определен начин и на определено разстояние. След това всички фотографии се обработват със специализиран РТИ софтуер. Полученият краен продукт е РТИ файл – двуизмерно изображение, наподобяващо триизмерен модел, представящ подробна информация относно повърхностните характеристики на заснетия обект. Този файл може да бъде много подробно разглеждан без да се налага присъствието на наблюдаващия до обекта или обратно. По този начин може да се направи подробно изследване на повърхностния релеф на обекта навсякъде и по всяко време без той да бъде местен. Този вид заснемане е изключително подходящ за проучване на обекти от културно историческото наследство от всякакъв вид и размер. Сполучлив е в изследването и разчитането на надписи от стенописи, големи и малки каменни плочи, релефи, монети, ръкописи и други.

Крайните резултати от специализираното заснемане са полезни за бъдещи проучвания, анализи и изследвания на културните ценности. Създадената база данни е на разположение на различни специалисти и изследователи, посочи ръководителят Александър Вътов.

Директорът на Двореца Жени Михайлова даде пример с кръста пред гробницата на кралицата, който на място е нечетлив, но с тази нова изключителна технология, приложена на единични места в България, може да бъде разчетен. 

Тя изрази впечатленията си от заснемането на възпоменателната плоча, посветена на градинаря на Двореца Жул Жани, детайлите на която на терен трудно се виждат. Надписът е майсторско ювелирно изпълнение, чрез което Мария благодари на своя градинар, че е изпълнил мечтите и.

Съвместната работа по опазване на културното наследство и неговото документиране ще продължи. Надяваме се да излезем със сериозни публикации за ценностите в Двореца, са очакванията на Жени Михайлова.

Подробностите чуйте от репортажа на Албена Иванова.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба с илюстрации на художника Боян Янев

Изложбата е подредена в художествен музей "Георги Велчев" и в нея са събрани произведения от различни периоди на неговия творчески път. Показани са едни от първите илюстрации на художника - част от неговата дипломна работа в Художествената академия, изпълнени в гваш, по "Приключенията на Том Сойер" и "Приключенията на Хъкълбери Фин" от Марк Твен...

публикувано на 05.10.24 в 16:02

"Любимо място" - изложба на Здравка Василева

От 26 септември 2024 галерия "Ларго" организира за втори път самостоятелна изложба на проф. Здравка Василева. Експозиция е озаглавена „Любимо място“ и представя пред варненската публика колекция от живописни платна, рисувани специално за изложбата и изпълнени в характерния стил на пловдивчанката. Изискана палитра, дълбочина на цвета,..

публикувано на 05.10.24 в 13:27

Димитър Манолов и Мая Манолова с изложба живопис "Следи/ 3"

За десети път варненската галерия "Арт Маркони" посвещава изложбеното пространство на творчеството на Димитър Манолов, след като напусна този свят. Преди три години мотото на изложбите беше „Присъствие”. С него беше припомняно за яркото артистично присъствие в художествения живот, както на град Варна, така и в българската живопис на Димитър Манолов. Вече..

публикувано на 05.10.24 в 13:17

Изложбата "Срещи с безкрая" събира творби от пленер в Балчик

До 31 октомври в Художествената галерия на Балчик е подредена изложбата, резултат от деветдневния труд на художниците, участници в традиционния пленер за гр. Балчик „Художници, Балчик, Любов – Среща на европейски морета“. Пленерът и за кратко фестивал е основан през 2001 г. и не е прекъсвал изданията си вече 23 години. Във времето са създадени огромен..

публикувано на 04.10.24 в 12:00

Творби на Борис Георгиев гостуват в Градската художествена галерия - Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя за пръв път две непоказвани в града произведения на своя патрон - портретни рисунки на актрисата Роза Попова (1879-1949 г.) и художествения критик Стефан Митов (1895-1963 г.), които са притежание на Софийска градска художествена галерия. Рисунките са датирани 1928 г. Борис Георгиев..

публикувано на 03.10.24 в 19:07

Представят каталога "50 години Етнографски музей - Варна"

Етнографският музей във Варна ще представи юбилейно издание, което включва 50 експоната от фонда на музея, свързани с основните теми в експозицията, която представя бита и културата на населението във Варненския регион от втората половина на ХIХ и началото на ХХ век. Изданието "50 години Етнографски музей - Варна" ще бъде представено от 16 часа на 10..

публикувано на 03.10.24 в 12:14

Керанка Далакманска с премиера на стихосбирката "Петият ъгъл" в Каварна днес

Керанка Далакманска представя днес своята нова поетична книга "Петият ъгъл". Премиерата е от 18.30 часа в Художествената галерия "Христо Градечлиев" в Каварна. Редактор на изданието е  писателят Георги Джилянов, а художник - Андрей Градечлиев.  Датата 2 октомври е значима за поетесата - днес тя празнува рожден ден и продължава да търси своя "пети..

публикувано на 02.10.24 в 10:30