Тенор с дълга кариера по световните сцени, с централни партии в опери от Верди, Пучини и още много легендарни имена. Емил Иванов е на една сцена с Гена Димитрова, Николай Гяуров, Никола Гюзелев, Райна Кабаиванска и още много родни и световни звезди. Паралелно с любовта му към операта, обаче той има и друга страст – звездите.
"Влюбих се в звездите във варненската околия. Бях на шест години и моите родители ми показаха Млечният път от курорта "Св.Св. Константин и Елена" и останах омагьосан около 20 минути сигурно."
Роден е в Рим, където баща му е бил аташе към посолството ни в Италия. От съвсем малък обича операта:
"Баща ми имаше един автоматичен грамофон и оставяше 4-5 плочи, които падаха една след друга. Родителите ми казват, че са ме оставяли съвсем сам вкъщи на две години и половина. Аз съм си стоял пред грамофона и не съм мърдал. Явно тогава ме е привлякла операта. Баща ми беше голям любител и съм израснал със записите на големите певци от 50-те и 60-те години."
Продължително време двете му страсти, оперното пеене и астрономията, вървят успоредно. Увлича се по атомната физика, даже е приет в Софийския университет където учи 2 години, но се прехвърля в Музикалната Академия. Родителите му не са особено щастливи:
"Беше за ужас на моите родители. Казваха ми - Как ще оставиш науката? Какво ще стане сега? Музикант къща не храни. Е, станах оперен певец, но винаги когато имах малко свободно време поглеждах нагоре. Така беше 25 години, но постепенно разредих, а сега съвсем спрях участиятата си и имам достатъчно време да наблюдавам звездите, а и не само."
В момента Емил Иванов завършва докторантурата си в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски". От 2009 притежава астрограф, който му дава възможност да снима "Дълбокия Космос".
Запечатал е и така нареченото "влакче" на Илон Мъск, но като много други астрономи по света е притеснен от многобройните сателити на милиардера.
Има и уебсайт emilivanov.com където публикува снимките и откритията си. Чуйте още в репортажа.
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..