Нови танцови техники, импровизация, актьорско майсторство и разбиране на все по-тънката граница между балет и съвременно изкуство ще преживеят участниците във фестивала за съвременни танци, който започва днес във Варна.
Организатор е Варна денс театър, а мотото е „Танцови маршрути“. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд "Култура" на Община Варна, Министерството на културата и със съдействието на Алианс франсез във Варна. Фестивалът има за цел да популяризира съвременното танцово изкуство във всичките му измерения, да го направи достъпен и разбираем за масовата публика и да го развие в уменията на онези, които са отдавна изкушени от него.
Срещаме ви с две чаровни дами, които стоят зад идеята и реализацията, наречена „Танцови маршрути“ – Карина Илиева и Силвия Христова. За тях такава граница между балет и съвременен танц по света отдавна няма. А ключовата дума, която обединява всичко на сцената е движение. Именно с него те изразяват себе си, разказват истории и достигат до другите с много емоция.
Началото тази вечер е в 17.30, когато ще има лекция на тема „Съвременният танц в България. Движение и общност“. Танцовите работилници за посветени са на 11, 12 и 13.09, а филмът за широката публика е на 13.09 от 17.00 в Юнашкия салон във Варна.
Организаторите от Варна денс театър възнамеряват да продължат фестивалните прояви и през ноември с представянето на три спектакъла. Те ще се състоят на 15, 22 и 29 ноември. Тогава на сцената на варненската опера ще гостуват известни български трупи в сферата на съвременния танц.
Още за проявите разказва Кремена Иванова.
Киро Янев – едно от уважаваните имена в общността на варненските скулптори и художници, събира почитателите на своето изкуство на 14 октомври в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Поводът е 70-годишнината на артиста, която той превръща в стимул за творческа равносметка. Повече от 20 голямоформатни рисунки и още толкова..
„Погледни нагоре“ предлага нова гледна точка към забележителната архитектура на гр. Варна от края на XIX и началото на XX век. Дебютната фотографска изложба на варненеца Боян Любенов включва 20 сгради - паметници на културата, представени както от птичи поглед с дрон, така и с акценти в близък план върху отделни любопитни..
Първа езикова гимназия организира за трета поредна година Фестивал на историята. Фестивалът е празнично събитие, представящо различни програми от художествени изпълнения с литературно – музикална и историческа насоченост, които целят да обединят и наситят културните пространства на град Варна, местата, където се съхраняват знакови за цялата..
В началото на своята 100-годишнина варненският ДТ „Стоян Бъчваров” театрализира най-новата книга на Теодора Димова. През юни „Поразените” спечели Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България" 2020. Премиерата е тази вечер, 2 октомври, в Градската художествена галерия във Варна, за нея пристига и самата..
Шестото издание на "Зелен маратон" стартира на Аладжа манастир на 11 октомври. Това е благотворително състезание за почитателите на планинското колоездене и горското бягане. Очакват се над 200 участници в събитието, което и тази година е подкрепено финансово от Община Варна. Стартовете ще бъдат в неделя (11.10) от 9:30 часа от поляната с..
До края на октомври ще продължат акциите на почистване на различни обществени места и културно-археологически забележителности във Варна от доброволците на фондация „Гея”, част от проекта „Заедно за чиста околна среда“ по програма „Младежки проекти“. До момента са почистени и облагородени районът около паметника на граничаря в Морската..
"Варна играе" за четвърта поредна година ще събере деца и родители на едно място, за да играят и да се забавляват на открито. Датата е 26 септември, събота, в района между сцена „Раковина“ и Морското казино във Варна. Мероприятието ще продължи от 11 до 15 часа, добре дошли са семейства с деца, възрастни с деца, а водещ ще е..