Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удължават извънредната епидемична обстановка до 30 ноември

Снимка: Pixabay

Министерският съвет прие Решение за удължаване срока на обявената извънредна епидемична обстановка, считано от 1 октомври 2020 г. до 30 ноември 2020 г.

Пандемията от COVID-19 продължава да представлява тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве в национален и световен мащаб.

По данни на Европейския център за превенция и контрол па заболяванията, към 19.09.2020 г. в света са регистрирани 30 540 446 потвърдени случая на COVID-19, от които 952 724 починали. От тях 2 808 711 случая или 9,2% са заболелите на територията на Европейския съюз /Европейското, икономическо пространство и Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, с общ брой починали — 185 945.

109 са регистрираните новозаразени с коронавирус за последното денонощие у нас, а 2 души са починали

В България към 19.09.2020 г. са съобщени 18 733 заболели и 753 починали от COVID-19. В страната продължава неблагоприятното развитие на епидемичната обстановка, обуславяща се от висока смъртност от инфекции, причинени от новия коронавирус, на фона на намаляваща заболяемост и запазване степента на болнично лечение на заболели с умерена и тежка клинична картина.

Удължаването на извънредната епидемична обстановка и прилагането на противоепидемичните мерки в страната цели намаляване въздействието на COVID-19 върху общественото здраве и здравната система. Това е особено важно за опазване здравето и живота на лицата с повишен риск от тежко протичане на инфекциозно заболяване – възрастни, хора с хронични и онкологични заболявания и имунокомпрометирани състояния, в условия на едновременно разпространение на сезонен грип и COVID-19. /БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненската полиция установи над 100 непълнолетни без придружители по заведения и дискотеки. Родителите им ще бъдат глобени

Един малолетен и 104 непълнолетни без придружител след 22:00 ч. са установили служители на ОДП МВР Варна по време на специализирана акция в районите около заведения, в които се продава алкохол. Общо 452 подрастващи са били проверени от полицията във Варна в петък и събота вечерта.  Всички ненавършили 18 години са били предадени на родителите си, с..

публикувано на 13.07.25 в 16:34

Слънчево ще е в понеделник

Ще е предимно ясно и слънчево време. Във вътрешността ще духа слаб до умерен вятър от север-североизток, а по Крайбрежието от изток-югоизток който следобед ще се подсили от бриз. Температурите още ще се повишат и минималните ще са между 18° и 23°, максималните във вътрешността ще са от 33° до 38°, по крайбрежието ще са малко по-ниски между 28° и 33°. За..

публикувано на 13.07.25 в 16:20

Сертифицират морската тактическа група за специални операции по време на учението „Бриз“

В националното военноморско учени ес международно участие «Бриз»2025 участват над 1500 души личен състав и 18 кораба и катери от 14 държави. По време на учението  ще бъде сертифицирана по стандартите на НАТО морската тактическа група за специални операции, съобщи командирът на Военноморските сили (ВМС) контраадмирал Кирил Михайлов. Той уточни, че..

публикувано на 13.07.25 в 13:59

Желязков не вижда превишаване на правомощията при ареста на варненския кмет

Премиерът Росен Желязков не смята, че властите са превишили правомощията си при ареста на Благомир Коцев и останалите обвинени в корупция във Варна: "Не знам подробности по отношение на твърденията, че има нещо скандално в ареста. По принцип всички действия по задържане като административна мярка до 24 часа са онази фаза на принуда спрямо физическо..

публикувано на 13.07.25 в 12:43

Заради очертаващото се безводие, в следващите 5-10 години в Източна България ще се появят инсталации за обезсоляване на морска вода

Над половин милион души ще бъдат засегнати в България от режим на водата“. Такава прогноза направи пред btv  бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов.  По думите му, в Източна и Североизточна България имат трайно засушаване и траен проблем с водите, което ще наложи в следващите 5 до 10 години да се премине към алтернативни..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

ЕС умува как да отвърне на новите мита обявени от Доналд Тръмп

Стоките, внасяни от ЕС в САЩ, ще бъдат облагани с 30% мито от първи август.. Това стана ясно от писмо на президента Доналд Тръмп, публикувано в социалната му платформа Truth Social.Тръмп написа още, че администрацията му ще премахне високите мита ставка, ако „Европейският съюз или страните от ЕС решат да произвеждат в Съединените..

публикувано на 13.07.25 в 09:25

Адвокат Милен Ралчев: Няма основание за осъдителна присъда на Коцев, ще обжалваме

" Няма основание за осъдителна присъда на Благомир Коцев, доказателствата не пораждат основание за някакви притеснения. Той самият знае и го декларира - не е извършил незаконни действия по време на кметския си мандат. Ще обжалваме ".  Това каза в ефира на NOVA Милен Ралчев, адвокат на кмета на Варна. Според него няма използвани СРС и уличаващи..

публикувано на 12.07.25 в 18:27