"Не смятам че, количествата на заседанията определят тяхното качество. Сесии се провеждат тогава когато има достатъчно материали за вземане на решение". Така отговори председателя на Общински съвет Варна Тодор Балабанов, на поисканата му оставка от групата на „Демократична България” в местния парламент. Според него, никъде в българското законодателство не е посочено, колко заседания трябва да има съвета годишно или пък за целия мандат. За предаването „Позиция” той каза че комисиите са помощен орган към съвета и те не вземат решения. Това че в комисия в последния момент е постъпил материал за разглеждане, не значи, че комисията взима окончателно решение:
Тодор Балабанов: След това има срок за свикване на сесия в който срок общинските съветници имат достатъчно време да се запознаят и подготвят и да се проведе отделен дебат по всяка една от точките които желае и за която смята, че има допълнителна нужда от информация. Съжалявам, че за една година, част от общинските съветници не са успели да научат това нещо. От друга страна, не се учудвам, защото в този период от тяхна страна не е влязло нито едно надлежно аргументирано предложение.
Въпрос: Обвиненията са, че материали за сесията се дават в последния момент.
Тодор Балабанов: Три дни преди заседанието на общинския съвет са изпратени абсолютно всички материали към съветниците. Същите материали са качени и на сайта на Общински съвет Варна. В същия срок. Това нещо е проверимо, става дума за електронна система и не е сериозно да се говори, че е в последния момент. Може да е имало такива случаи преди комисия, но не и преди заседания на общинския съвет, който взема окончателното решение в крайна сметка.
Въпрос: Има ли пренебрежение към въпросите и казусите поставяни от опозицията в пленарна зала и в комисиите?
Тодор Балабанов: Не приемам такава критика. Уважавам всички техни политически възгледи, но не приемам несериозно поведение в съвета, не приемам уронване на престижа, каквото се получи по време на последната сесия, не приемам да се иска оставка от трибуната на пленарно заседание и да се казва, че трябва време за да се подготвят, да бъде мотивирано. А няколко часа преди това те са го поддали в писмен вид. Целият дебат беше обърнат на детска градина. Резултатът при гласуване ясно показа…
Въпрос: Тези събития ще ви накарат ли, да преосмислите това което правите, да свикате среща с опозицията, за да разберете от какво точно са недоволни и какво им пречи в работата на съветници?
Тодор Балабанов: И в залата казах, кабинетът ми е отворен винаги. Част от тези общински съветници които внесоха искането за оставката ми, са гостували доста често в моя кабинет. През последната година поне няколко пъти. Част от тях. Вратата винаги е била отворена, без значение колко пъти ще ми искат оставката. Предложения за промяна в работата, в процедурата на съвета се правят чрез промяна в правилника, в писмен вид и т.н. Но тези колеги, които искаха да правят такива промени преди няколко месеца им осигурихме адвокатска помощ за да им помогнат как да си формулират предложенията, защото има изискване на закона как те да бъдат оформени. Има го на видеозаписи, станало е в залата. От тогава няма и помен от тези предложения. Искаха ритмичност, искаха цикличност на заседанията. Нито едно от тези предложения не е постъпило в деловодството по надлежния ред. Това означава, че тези хора на практика са неподготвени.
Тодор Балабанов: Даже не мисля, че този разговор е толкова политически, колкото инстуционален. Удрайки по престижа на общинския съвет, се удря по престижа на града. Същия казус имахме при проблема с тръбата във Варненското езеро. Поведението им доведе до огромен отлив на туристи.
Въпрос: Мислите ли, че точно това е повлияло?
Тодор Балабанов: Категорично. Категорично. Само аз съм свидетел, как поне десет човека са ме потърсили лично, има ли проблем във Варна.
(Бел. ред. Цялото интервю може да чуете във звуковия файл)
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..
„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса. Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“ в Националния дворец на културата в..
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..