В интерес на бизнеса и опазването на трюфелите надяваме се в най-скоро време да има закон, който да помага, а не да пречи на хората, които се препитават в този сектор, това коментира председателят на Национална асоциация български трюфел Димитър Димитров по повод подготвяния проектозакон. По думите му годишно добивът у нас варира между 100 и 200 тона. Димитров е един от съдружниците в първата българска плантация за трюфели край Балчик, направена с туристическа цел.
Няма закон, който да регламентира лова и опазването на ценните гъби. Липсата на възможност да се регистрират като земеделски производители, посочи Димитър Димитров.
„В България трюфелът никъде не фигурира в закон или в наредба. Когато се издава разрешително от горското или ловно стопанство, се издава за бране на недървесни горски продукти и с химикал се добавя трюфел“, отбеляза специалистът.
„Тази година имаше създадена работна група към Министерство на земеделието. Има проектозакон, който обаче не мисля, че ще подобри положението на хората, които ги ловят или искат да ги отглеждат. Има недостатъци“, обясни Димитров, надявайки се на положителна развръзка при съставянето на нормативната база.
Ценните качества на деликатесна гъба
Трюфелът – освен че придава много добър вкус и аромат на ястията, той има и много полезни качества, силен антиоксидант е, съдържа част от групата на витамини B и D, повишава имунитета, подпомага растежа на коса, нокти, подобрява зрение, подходящ е за диабетици. Съдържа анандамит – смята се за молекулата на блаженството, има лек пристрастяващ ефект. Хората, които са го пробвали, искат пак
задължително. Навремето, когато започнах да се занимавам с трюфели, си казах: как пък може да се дават пари за това. Постепенно обаче и аз свикнах и ми липсва, когато нямам трюфел за подходящо ястие, разкрива председателят на асоциацията.
Важно е да се добави в края на кулинарната обработка или след, за да не се изпарят полезните качества и аромата.
Подходящите ястия за трюфели
Класиката е бъркани яйца с трюфели. За една порция са достатъчни пет грама, аз лично си прибавям 15 грама. Подходящ е още за ризото, паста, добавя се към меса, салата. Аз ям и пилешката супа с трюфел, признава Димитров.
Колко струва трюфелът на трапезата за едно семейство
Най-евтино е да си купим трюфелите през лятото, килограмът тогава е около 100 лева. Месечно едно семейство може да изконсумира около 100 грама, което е разход от около 10 лева.
Съдружникът във фирмата с търговска марка „Тракийски трюфел“ обясни, че изнасят трюфел по цял свят, но основно за Италия, откъдето се връща у нас вложен в различни продукти – паста, песто, сосове, масла, оцет и др. В България произвеждат шоколадови бонбони.
Димитър Димитров обясни, че най-много трюфел от света отива в Италия, там има и най-много производство с трюфели: „У нас сме малки консуматори, по-голямата част отива за производство, а по-скъпите – за свежа консумация. От Италия се препродават за целия свят, така остава на заден план , че са български“.
Легенди за трюфелите
Има древна легенда, която казва, че тракийският музикант Орфей е свирел дивни мелодии и Зевс, възхитен от неговата музика и песни, решил да го награди. Със светкавица, която отворила дупка в краката му, се появили бели като деня и черни като нощта трюфелите. Орфей ги взел,
усетил техния невероятен аромат. От благодарност към Зевс е изсвирил най-хубавата си песен и решил да ги сподели с народа, живеещ по царствените тракийски земи. Оттогава има трюфели по нашите земи, оттук идва и името Тракийски трюфел.
Само обучени кучета ловят узрелите трюфели
Най-разпространените са кокер шпаньолите. „Като цяло всички породи за птичи лов могат да се обучат за лов на трюфели, като е много важно още от малка възраст да бъдат подтиснати ловните им инстинкти. Обучението започва от втория месец и може да продължи до четвъртия или до годинка.
Има хора, които търсят и с немска овчарка. Трябва доста упорит труд, за да се научи кученцето – с любов към него и към гората“, споделя ловецът на трюфели.
И тук възниква един от другите сериозни проблеми – недобросъвестните ловци, които събират трюфелите без кучета. „Затова се налага приемането на закон. Събират се неузрелите екземпляри, така той не успява да отдели спори, с които да продължи своето развитие, и се унищожават находищата, отбеляза Димитров.
В интерес на бизнеса и опазването на трюфелите надявам се в най-скоро време да има закон, който да помага, а не да пречи на хората, които се препитават в този сектор, пожела си председателят на Национална асоциация български трюфел. Годишно добивът у нас варира между 100 и 200 тона.
Подробностите чуйте от репортажа на Албена Иванова:
Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли. В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...
Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град. Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..
От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..
На 22 юли Православната църква почита паметта на света равноапостолна мироносица Мария Магдалeна, която изцелява бесове. В житието ѝ се разказва, че когато Исус Христос извършвал чудеса в Галилея, към него пристъпила жена на име Мария Магдалина (от гр. Магдала). Помолила го за помощ и Господ изгонил от тялото ѝ седем бесове, с което я излекувал. От..
След сигнал за забелязан черен леопард в района на село Караманите, община Вълчи дол, проведеното издирване не е открило следи от хищника. Това съобщи за Радио Варна Юзеир Рифатов, участник в издирвателните действия. По думите му, дронове и термокамери са обходили терен от около 700 декара, но не е засечено нито едно живо същество . Дори..
До 30 юли в Двореца в Балчик се провеждат Дни на италианската култура. Организатори са Държавен културен институт - културен център "Двореца" в Балчик и Консулският кореспондент на Италия във Варна, Международният артцентър "Антино" Рим в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен институт в София под патронажа на Министерството на..
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...