Радост и тъга. С този израз може да се опише животът в добруджанското село Пчеларово. Днес там живеят по списък 560 души, но в действителност са по-малко.
През последните месеци добруджанското село Пчеларово се прочу с културните събития, които се организират в аристичния дом на Константина Петкова.
"Мястото е било конюшня. Дядо ми го превръща в театър. Идваха много хора. Сядали са на тикви. През зимата затваряме. В един момент реших да тръгна по стъпките на дядо ми."
В село Пчеларово. Тук животът си тече нормално. Нормално за едно населено място, което се намира близо до областен град и до общински център, но с леко затихващи функции. Всичко обаче се променя, когато в артистичня дом на Константина Петкова се състои поредното културно събитие. Тогава от всички краища на Добруджа се стича публика. Елена и Атанаска са от редовните посетители.
"От 1944 година съм родена тука и тука си живея. Няма хора обаче. Но Константина Петкова води групи, моноспектакли изнасят. Много ни харесва. Много хора идват. Разнообразие малко."
В село Пчеларово има детска градина, макар и да живеят предимно възрастни хора, защото младите са на гурбет. Децата на Димитър и Желязка Димитрови отдавна са в Германия.
"Какво ще правят тук. Няма да изкарат тези пари, които ги вземат в Германия. Липсват ми и те и внуците, но там са по-добре."
Димитър Димитров е съдържател на единия от магазините в Пчеларово. Точно на центъра. Помещава се в сградата на т.нар. хоремаг – или хотел, ресторант, магазин. Едно време, по съветски образец, се вземаха първите срички от няколко думи и се образуваше нова. Точно пред входа на магазина на пода има изобразена петолъчка с годината 1966 – когато е построен хоремагът.
Кристине Сайферд е от Швейцария. Пенсионерка е. Преди шест години идва да живее в България. Първоначално избира да се засели в село Дъбовик, община Генерал Тошево. И решава да се грижи за бездомни кучета и котки. Създава приют. Дейността й обаче не среща одобрението на съселяните и Кристине Сайферд се мести в село Пчеларово, където живее вече пета година.
"Искам да помогна да помогна на уличните кучета. Събирам ги от целия регион. Пращам ги в Германия, където искат да ги гледат."
Нека завършим позитивно и втората звукова разходка из добруджанското село Пчеларово. Докато бяхме в читалището, представихме Ви го миналия път, попаднахме на галерия. Колко села знаете, в които има художествена галерия? Пчеларово е едно от малкото. Председателят на читалище „Свети, свети Кирил и Методий” Руска Тодорова осветлява ситуацията.
"1993 година е открита галерията. Председател тогава беше Константина Петрова. Тя дари и голяма част от картините."
За село Пчеларово има написана и книга.
На 21 януари по стар стил отбелязваме празника на родилната помощ, който е по-известен като Бабинден. На този ден изказваме благодарност на лекарите и акушерите, които посрещат в ръцете си новия живот, а също и на бабите и възрастните жени, които са помагали на родилките. Празникът е обявен официално за "Ден на родилната помощ” през 1951..
Януари. И отново нещата се повтарят. Политици се надлъгват, цени се покачват, любители на конспиративни теории плашат с апокалипсис. Вселената продължава да е все така озадачаваща. Дъглас Адамс би казал, че гигантският суперкомпютър „Дълбока мисъл“ още не е дал отговор на основния въпрос за живота, вселената и всичко останало. Ако не броим още..
Благодарение на съвместните усилия и неуморните грижи на служители на приюта, доброволци и Община Варна, новата година в Приюта за безстопанствени кучета в с. Каменар започна с чудесни събития. Дълго чаканият през годините ремонт на халетата вече е факт и днес всички помещения са напълно затворени, а кученцата прекарват зимните дни на топло. Кампанията..
Министерство на туризма уведомява концесионерите и наемателите на морски плажове, че според публикувана на официалната интернет страница на Националния статистически институт (НСИ) информация средногодишната инфлация за 2024 г. е 2,4 %. Годишните наемни цени и концесионни плащания за 2025 г. се индексират с инфлационния индекс за 2024 г...
Варненският регион е изключително атрактивен за младоженците, решили да се врекат във вярност. Стотици сватби се организират през летния сезон в областта, но септември и октомври са най-силните месеци за организиране на сватби. Във Варна се забелязва бум на луксозните сватби, а бюджетите, инвестирани в тези събития, стават все по-големи и по-големи...
На 20 януари православната църква почита паметта на Свети Евтимий патриарх Търновски. Той е сред най-великите българи от 14. век, последен водач на Търновската патриаршия. Роден е след 1320 г. Става последовател на великия исихаст Теодосий Търновски. Заедно със своя учител през 1363 г. отива в Цариград. Подвизава се в светогорските обители..
20 бебета са родени до момента във Варна чрез кампанията на клуб за народни танци „Моряците“ в подкрепа на фондация „Искам бебе“. Зад каузата „За повече варненчета“ за поредна година застават над 500 танцьори от клуба, както и много варненци, които помагат на каузата чрез закувупването на билет за големия благотворителен концерт, който ще се..