Едва 4 на сто от европейската транспортна мрежа е изцяло пригодена за ползването от незрящи и частично зрящи пътници. В същото време, техният брой на континента е над 30 млн. души. Това коментира за Радио Варна Димитър Бояджиян от Българската асоциация за трансфер на технологии и иновации. Организацията, базирана във Варна представя България в обща европейски проект, с участието на представители от девет държави.
Основната цел на проекта е да провери практиките, които се прилагат за улесняване на незрящите в страни от Западна и от Северна Европа и предложи въвеждането им в страните от Дунавския регион.
Сред участниците са летища, градски транспортни центрове, организации на незрящите, НПО и университети, каза Бояджиян.
По думите му в списъка на добрите практики са въвеждането на тактилни пътеки, аудиопояснения на сайтоветеа на гари и летища, използване на мобилни приложения и др.
В България на първо място ще се започне с обучения на служителите на транспортните центрове. Целта е те да бъдат по-чувствителни към нуждите на незрящите. От асоциацията планират да работят заедно с летищата във Варна и Бургас. Ще си партнират и с организациите на незрящите.Няма проучвания колко често пътуват незрящите. Обикновено предпочитат градски транспорт, автобуси или влакове, когато се налага, поясни председателят на съюза на слепите във Варна Христо Шипанов.
Редовно, средномесечно във Варна поне 300 души ползват градски транспорт, за да посетят и да ползват услугите в Дома на слепите на ул. Петко Стайнов, каза Шипанов.
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..