Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава борбата за отмяна на Закона за запрещението

| обновено на 13.12.20 в 08:10

Осем години след като България ратифицира Конвенцията на ООН за правата на хората с умствени увреждания, според която тези с психична болест или умствена изостаналост не могат да бъдат поставяни под запрещение и трябва да са равнопоставени пред закона, наред с всички останали граждани, у нас все още функционира създаденият преди повече от 70 години Закон за запрещението.

Той засяга хората с вродени интелектуални затруднения или придобити като заболяване впоследствие. В този смисъл да попадне в рамките на този закон, отменящ всички граждански права, е заплашен всеки един от нас, тъй като никой не е застрахован от това един ден да бъде диагностициран с умствено заболяване. От години Фондацията „Николай Чудотворец“ в Добрич се бори за внасянето на Законопроект, който да осигурява на тези хора подкрепа и правото на личен асистент и да отмени тяхното изчезване от картата на свободните хора, пояснява председателят ѝ Мария Методиева.

Седем са делата в България, при които съдилища са отменяли запрещението на даден човек, шест от тях са с решение на Окръжния съд в Добрич и те се разглеждат от бъдещите юристи като прецедент в правната история на страната ни.

Законът за запрещението обаче продължава да съществува в стария си вид, а България да не спазва цитираната конвенция на ООН.

Колкото и странно да звучи в нашата демократична страна все още е допустимо човек да съществува само по документи и физически и това, по думите на Методиева, е крайно време да се промени. Затова и Фондацията започна поредната си кампания в тази посока, която тръгва от техния социален проект „Чудната градина“. Там именно работят и лица с отменено запрещение.

На 10 декември започна и националната кампания "Родени готови" за отмяна за запрещението. Инициатори са Български център за нестопанско право, Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения и още десетки други организации в подкрепа на хората с увреждания.

Около 7 000 са хората, поставени под запрещение в България, като за тях все още няма точен регистър.

Днес, на хиляди хора с интелектуални затруднения и психично-здравни проблеми не се позволява да участват в обществото. Не им се разрешава да работят, да се женят, да разполагат със средства, да са свободни. Това се нарича запрещение.

Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН, ратифицирана от почти всяка държава по света, изисква всички форми на запрещение да бъдат отменени.

За да подпомогнете кампанията „Родени готови“, можете да посетите страницата на „Чудната градина“ във фейсбук.

По какъв начин продължава битката срещу този остарял закон чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гуми горяха в местността Бункера край "Аспарухово"

Пожар от запалени гуми в частен имот в местността Бункера край кв. "Аспарухово" предизвика задимяване. Гъст черен дим се издигна в района. Няма пострадали хора, не е засегната боровата гора, съобщиха от полицията. 

публикувано на 10.02.25 в 19:24
Илияна Йотова

Вицепрезидентът настоява за спешни мерки заради високите цени на храните

Вицепрезидентът Илияна Йотова коментира законодателните предложения да се въведе таван на надценките на някои хранителни стоки и прекият контрол на цените на стоките от първа необходимост: "Аз не познавам проекта за закон, нека да видим каква ще бъде дискусията в Народното събрание, но очевидно трябва да се направи нещо час по-скоро, защото цените са..

публикувано на 10.02.25 в 19:13

Пробация за бивша катаджийка, взела подкуп от 10 лв.

След повече от осем години продължило дело Окръжният съд в Добрич призна за виновна служителка на Пътна полиция за вземане на подкуп от 10 лв. Наложено е наказание пробация за 6 месеца, както и забрана да заема длъжност на държавен служител за срок от две години. Подсъдимата е призната за виновна за това, че на 25 октомври 2016 година в качеството..

публикувано на 10.02.25 в 18:34
Морска гара- Варна

Корабна боя против обрастване е замърсила морето около Морска гара

Корабна боя против обрастване е замърсила морето около Морска гара.   От Басейновата дирекция за Черноморския регион във Варна съобщиха, че резултатите от изследванията на водите показват концентрация на леко завишени стойности на калай и негови съединения (трибутилкалаени съединения), които се добавят в боята против полепване на морски организми...

публикувано на 10.02.25 в 18:20
Отеделението по детска хирургия на МБАЛ”Св.Анна” във Варна

Детската хирургия в „Св.Анна“ във Варна работи нормално от днес

От днес отделението по детска хирургия в многопрофилната болница „Св.Анна“ във Варна работи нормално, съобщава БТА. То бе затворено временно на 17 януари, тъй като екипът бе пуснат в отпуск. Тогава от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в крайморския град публикуваха на интернет страницата си информация, че отделението ще бъде затворено до 9 февруари..

публикувано на 10.02.25 в 17:36

Депутат от Варна ще сезира институциите за строежа на небостъргач до Окръжна болница

Депутатът от ГЕРБ-СДС-Варна Бранимир Балачев ще поиска писмена информация от Областната управа, РДНСК  и други институции относно планирания строеж на висока сграда в централната част на града. Балачев припомни, че през миналата седмица Експертният съвет по устройство на територията е дал съгласие за процедиране на Подробен устройствен план за..

публикувано на 10.02.25 в 16:34

Експерт: Енергийните напитки и вейповете вредят на плодовитостта

Употребата на вейпове може да се отрази пагубно върху репродуктивното здраве, особено при мъжете. Това каза за Радио Варна Мариела Куртева от фондация "Майки за донорството". Тя подчерта, че негативно въздействие върху половата система оказват и енергийните напитки, които също са много популярни сред подрастващите. Тенденцията за ръст на..

публикувано на 10.02.25 в 15:25