Екзоскелети превръщат работниците в автомобилните заводи в човеко-роботи; Роботи ще заменят сезонните работници в брането на зеленчуци в Англия и Франция; Роботи опрашват растения и заменят пчелите; Руски робот преподава физика, химия, биология и роботика на деца в Норвегия; Учени създадоха система от изкуствен интелект, която може да диагностицира болестта на Паркинсон много преди появата на видими симптоми; Изкуствен интелект помага при доказването на COVID-19 по телефона; AI технология може да пише романи, но е сляпа за расизма или сексизма; Изкуствен интелект потвърди съществуването на 50 екзопланети ...
Това са само част от произволно събрани заглавия от последните два месеца по темата за изкуствения интелект (AI) и роботите и тяхното приложние в ежедневния ни живот.
"Изкуственият интелект е навсякъде в дейностите, които извършваме. В Професионална асоциация по роботика и автоматизация влизат около 30 компании, които се занимават с роботика, ИИ, автоматизация и възможността за разработка на решения в тези сфери. Има и български производители на продукти от сферата на умния дом, земеделието и не само, казва Кристиян Михайлов - един от основателите на Професионална асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА).
Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.
Според последното преброяване, така да се каже, у нас има около 500 специалисти, пряко ангажирани в разработването на изкуствен интелект и 47 компании, които работят в областта или по международни проекти.
Сред големите предизвикателства пред развитието на изкуствения интелект и роботиката у нас е липсата на информация. В същото време, и изкуственият интелект, и роботите могат да променят към по-добро и начина, по който живеем и работим, но и професиите, медицината, образованието. Покрай научно-фантастичните филми и книги обаче, хората масово имат погрешна представа за изкуствения интелект и роботите. Липсата на образованост създава страхове, но истината е, че този тип страх е ирационален, пояснява и Йонко Чуклев от асоциацията.
ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и..
„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в ХГ – Добрич Годишна изложба „Изобилие“ във варненската галерия „Арт Маркони“ Започва ремонт..
„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на вълните на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. Както се казва, можете да ни слушате за да..
Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш кръв, ела на 4 декември (сряда), от 12 до 16 ч., пред сградата на Радио Варна в мобилен пункт..
Репортаж от заседанието на постоянната комисия по "Финанси и бюджет" към Варненския Общински съвет; Асоциация „Прозрачност без граници“ представи „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в общините?“ - репортаж; Вчера служебният кабинет одобри предложения за промени в Закона за..
В село Горичане, община Шабла се проведе обществено обсъждане на Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ветроенергиен парк със седем 125-метрови ветрогенератора. Таксиметровите шофьори протестират със залепени стикери на автомобилите си "Не на рекета на застрахователите" и "Стига геноцид срещу..