Първите ваксини срещу Covid-19 се очаква да пристигнат в България тази седмица, а първото ваксиниране да започне на 27 декември. Това съобщи главният здравен инспектор Ангел Кунчев. От Белгия ще бъдат доставени 10 000 ваксини на "Пфайзер" и "Бионтек", които ще са достатъчни за 5 000 души, тъй като ваксината се поставя два пъти през около месец. Към февруари вероятно ще дойдат и първите ваксини на Модерна, прогнозира Кунчев. Приоритетните групи, които първи ще бъдат ваксинирани са лекарите, учителите и хората над 65-годишна възраст.
В обществото, обаче, има колебания спрямо ваксините. Основателни ли са те и доколко? Какво е мнението на българските учени за ваксината срещу Covid-19 и кое е по-рисково – да преболедуваме инфекцията или да се ваксинираме против нея? Отговори дава проф.Пенка Петрова, директор на Института по микробиология към БАН.
Съставът на ваксината
Ваксината на "Пфайзер" е абсолютно безвредна, особено в сравнение с досега разработваните класически ваксини. За разлика от обикновените вирусни ваксини, които съдържат цели вирусни частици, тази ваксина съдържа само информация за един къс безвреден вирусен протеин. Той служи за обучение на имунната система на хората и в бъдеще, когато те се срещнат отново с вируса, имунната им система знае как да реагира, разпознава го и го обезврежда.
Целта на ваксината е изобщо да не се заразяват повече хората с коронавирус, и то не само с този вариант, който циркулира в съответната държава, но и с други щамове, а също и с мутиращи вируси.
Опасна ли е ваксината за хората с хронични заболявания
За сега не са намерени такива случаи, но при всички положения човек трябва да се консултира с личния си лекар. Той най-добре знае здравния статус на пациентите си и може да прецени дали е рисковано или не - поставянето на ваксина.
По правило ваксините се поставят на здрави хора и ако има някакво временно неразположение е по-добре да се отложи.
Направени са проучвания по време на клиничното изпитване на ваксината на Пфайзер- Бионтек, като е обхваната една много голяма група от 43 538 души. 40% от тази група са хора над 65-годишна възраст. Те обикновено имат и хронични заболявания. Така, че може да се каже, че клиничното изпитване на фаза 3 е отговорило на въпроса и ваксината е до голяма степен безопасна за хората с хронични заболявания.
Колебанията в обществото – основателни ли са страховете на хората
Страхът на хората, че ваксината може да ги разболее или да предизвика някакво заболяване, не би трябвало да има някакво основание. Всяка новост в науката се приема с недоверие от обществата в началото. Така са приети антибиотиците, а също и първите ваксини. Ваксинирането като превенция на смъртоносни заболявания е познато от повече от 100 години и е изкоренило болести като едрата шарка, полиомиелид, морбили, до известна степен туберкулозата в развитите страни,
а рискът от прекарване на заболяването е много по-голям, от риска от ваксината.
Българската ваксина
Българска ваксина срещу Covid-19 се създава съвместно с френския Институт „Луи Пастьор“. Тя все още е научна разработка. Българските учени са направили скрининг за най-подходящите белтъци, които да бъдат включени като антигени. Може да се каже, че ваксината е готова в епруветка. Белтъчните частици са „сглобени“ в липидните наночастици и след Нова година веднага ще започнат опити върху мишки. След това ще започне фаза 1 на клинични изпитания.
Разликата между българската ваксина и тази на "Пфайзер"
Принципът на българската ваксина е съвсем различен. Ваксината на "Пфайзер" се базира на информационна РНК, която произвежда в самата клетка вирусни белтъци.
При българската ваксина този елемент е заобиколен и в човешкия организъм ще попадат направо вирусни антигени, които могат да бъдат разпознати и да обучат имунната система директно. Това е цял „коктейл“ от антигени подбрани така, че да съдържат консервативни райони и да могат да обучават имунната система за реакция и срещу следващи коронавируси.
Осми пореден протест срещу въвеждането на еврото ще се проведе днес от 18.00 часа във Варна. Организатор на проявата е политическа партия "Възраждане". Автомобилите ще преминат по основни улици и булеварди в града, като по този начин ще се изрази гражданската позиция срещу замяната на националната валута. Посланията са "Не на еврото",..
До момента са завършени и приети ремонтите на 40 спиркозаслона в районите „Одесос“ и „Приморски“. В останалите райони — „Владислав Варненчик“, „Младост“ и „Аспарухово“ — са възложени дейности по ремонт на над 100 спиркозаслона, включително подмяна на стъкла, покриви, ремонт на пейки и стъклодържачи. Тези дейности все още не са финализирани с..
Екипи на пожарната са все още на мястото на загасеният вече пожар в гробищния парк на с. Тополи. Огънят е пламнал тази нощ, съобщи кметът на селото Благовест Георгиев. Няма пострадали хора. Пожарът е станал на мястото, където има струпани купчини изсъхнали зелени отпадъци от почистването на гробовете. Това е четвъртият голям пожар на територията..
Протест срещу задържането на варненския кмет Благомир Коцев и двама от общинските съветници излязоха днес жители и на Добрич. Пред сградата на съдебната палата те изразиха недоволството си пред избирателното правосъдие и политическия натиск върху съдебната система. Според събралите се протестиращи в Добрич действията срещу представителите на..
Пореден протест в подкрепа на кмета на Варна Благомир Коцев събра столичани пред Съдебната палата, след като вчера Софийският апелативен съд остави за постоянно в ареста Коцев и двама общински съветници след 10-часово заседание. Кметът на Варна и двамата общински съветници остават в ареста Много хора се събраха пред Съдебната палата в столицата,..
Във Варна протестират в подкрепа на кмета Благомир Коцев (СНИМКИ и ВИДЕО) Варна с втори протест в подкрепа на кмета Благомир Коцев (СНИМКИ) Трети протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ) Изпълняващият функциите кмет на Варна - Павел Попов, опроверга тиражирана в някои медии информация, свързана с обществената поръчка,..
От утре – 19 юли, събота, басейн „Юлиян Русев“ в Плувен комплекс „Приморски“ ще бъде затворен за период от десет дни – до 21 часа на 28 юли включително, информират от Общинското предприятие „Спорт - Варна“. Това се налага във връзка с необходимостта от периодична профилактика и съгласно Инструкция № 34 за хигиената на спортните обекти. Ежегодна..