С оптимизъм, че идват по-добри дни, изпраща 2020 година музикантът Георги Шопов. Варненецът, който стана Гласът на България тази година, вярва че най-лошото е зад гърба ни. Винаги на Коледа той е с най-близките си хора у дома в спокойствието и радостта на семейния уют. Продължава да твори и да пише нови песни, а последната му нова песен излезе в началото на декември. За музиката, вярата в доброто и Коледа – Георги Шопов сподели...
Коледа винаги съществува, така че трябва да сме усмихнати, да се обичаме, да се целуваме и да се прегръщаме и това е най-хубавото. Маските ще минат, така или иначе, но Коледа остава. На Коледа вкъщи сме най-близките хора, така че маските остават за навън.
Каква беше за теб 2020 година?
2020 година, на мен специално, ми донесе голям успех със спечелването на „Гласът на България“. Като цяло годината е крива и неудобна за всички. Но най-хубавото е, че това ще мине и ще дойде 2021 година, която ще е по-добра, а след 2023 година съм убеден, че ще стават чудеса в България. Вътрешно го усещам.
Този вирус как се отрази на твоя мироглед, на творчеството ти и въобще на живота ти?
Имам крайна позиция и затова няма да говоря, за да не настройвам никого. Мисля, че това е постановка за икономиката, да живеем в страх. Да, има вируси. Кофти е, че починаха много светли хора. Затова от нас зависи да си помагаме с каквото можем и да правим заедно положителните неща. Както казвам в песента ми „България“ – „Само заедно можем да направим нещо хубаво!“.
Сега като няма концерти липсват ли ти тези срещи с публиката – ти да пееш и тя да пее с теб?
Как да не ми липсва това нещо – аз за това съм роден! Компенсирам като записвам песни. Обещах да направя песни и ги правя. В момента работя с моята жена, правим дует.
Каква е твоята Коледа?
Моята Коледа това са семейството и щастливото ми слънчево дете, с което играем постоянно.
Готвиш ли нещо специално за празниците?
Готвим вкусни неща. Имам специалитет - в едно фолио слагам месо, лук, подправки и разни други неща, каквото си измисля. Завивам го като един голям кебап, отварям печката, която е на дърва и го слагам вътре при огъня. После го отваряш и е направо мозък!
Кой е най-ценният подарък?
Здравето. Като не си здрав всичко друго се обезсмисля.
Новата ти песен „Молитва“ излезе съвсем скоро, за какво разказваш в нея?
„Молитва“ е откровение, благодарност от това, че си с човека до теб. Всъщност това е част от нашата житейска история с Ива /бел.авт. – съпругата на Георги Шопов/. Прошката, уважението, себеотдаването и да уважаваш другия такъв, какъвто е – това е най-ценното.
Какво да очакваме?
Един дует с Ива, моята любов. Песента се казва „Много те обичам“. Много различна песен, от това, което хората очакват от мен. Отделно подготвям песен с тежко, здраво рок изпълнение, каквото ми е в кръвта.
Какъв е твоят поздрав за слушателите на Радио Варна?
На всички пожелавам да бъдете по-добри. Обичайте се и да си го казвате. Прегръщайте се и благодарете, че сте заедно, защото по-скъпо нещо от това да сме един с друг и да сме здрави няма.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..