Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дядо Коледа потегли с шейната от Лапландия

Дядо Коледа в своята шейна близо до градчето Рованиеми, считано за негов официален дом
Снимка: Ройтерс

Йолупуки, както наричат Дядо Коледа във Финландия, тръгна с шейна си от Рованиеми в Лапландия на предпразнично пътешествие по света, за да раздаде подаръци на всички преди Коледа, съобщава РТС.

Дядо Коледа ще измине повече от 450 милиона километра, за да пожелае на всички весела Коледа навреме. И разбира се, донесе подаръци.

Тържественото начало на пътуването беше излъчено във Фейсбук, което вече се превърна в традиция.

Националната телевизия на Финландия, „Yle Television“, излъчва за първи път заминаването на Дядо Коледа през 1965 г.

Редовното излъчване на началото на пътуването се превръща в ежегодна традиция през осемдесетте години.

В допълнение към европейските телевизионни оператори, началото на празничното пътуване по света, през последните години, беше поето от телевизионни канали по целия свят, от Япония до САЩ.

Дядо Коледа е известен във Финландия като Йолопуки (буквално „коледен козел“) и той обикновено посещава лично финландските деца в домовете им в навечерието на Коледа.

Въпреки това, поради натоварения график на Дядо Коледа, тези посещения обикновено се правят от заместници на Дядо Коледа, които срещу малка такса или в замяна на домашни сладкиши идват в домовете, облечени като най-известното усмихнато старче червен костюм./ БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Уличен базар в подкрепа на "Карин дом" за 1 юни във Варна

Уличният базар "От деца за деца" ще има своето трето издание в Деня на детето 1 юни. Той ще се проведе от 13 до 17 часа  на цветното пространство пред Градска художествена галерия.  Ще се продават вече използвани детски игри, играчки, книжки, дрешки и други аксесоари.  Събраните средства ще бъдат използвани за детския фонд на "Карин дом", с който..

публикувано на 29.05.25 в 19:45

Арсен с магическо шоу във Варна на 1 юни

Вълшебен 1 юни подготвя илюзионистът Веселин Долмов - Арсен за детския празник във Варна. Спектакълът няма да е просто поредното детско шоу, по време на събитието деца ще се включват във фокусите на Арсен като негови асистенти, а той от своя страна ще им подарява подаръци. "Вълшебен 1 юни с Арсен" започва от 11 часа на 1 юни във Фестивалния и..

публикувано на 29.05.25 в 13:45

Хлябът като символ на плодородие и като знак за равенство между хората

Православната църквата отбелязва Възнесение Господне. Празникът е известен още като Спасовден или Денят на Спасителя. Спасовден заема особено място и в българската народна традиция.   Смята се, че на този ден се прибират душите на всички покойници , които от Велики четвъртък са били „на свобода“. В народните вярвания се казва също, че на..

публикувано на 29.05.25 в 11:00

Разходка и игра с кученца от приюта в Каменар и най-дълга рисунка за 1 юни във Варна

За Деня на детето -1 юни, в центъра на Варна, деца ще могат да разхождат кучетата от приюта в село Каменар.  Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“.  По време на празника децата ще имат..

публикувано на 29.05.25 в 09:49

С детска книжка събират средства за декори и костюми на театър "Феникс Джуниър"

Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка  „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...

обновено на 28.05.25 в 16:11

Парад на улични артисти и огнедишащ дракон за 1 юни във Варна

Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..

публикувано на 28.05.25 в 14:51

"Дари кръв - вземи билет" за Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми

Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на  Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми.  21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..

публикувано на 28.05.25 в 14:31