Климатичните промени имат изключително голямо влияние върху нагласата на растенията, особено зимните житни култури. Това прави особено важно създаването на подходящи условия за хранене през целия вегетативен период, началото на което се поставя преди сеитбата, посредством обогатяването на почвата с хранителни вещества, главно основните макроелементи, като азот, фосфор и калий. Здрави, добре подхранени растения са далеч по-устойчиви на болести, което е допълнителен аргумент против превантивното пръскане, агрономическият ефект от което често е спорен, каза в интервю за Радио Варна проф. Маргарита Нанкова, завеждащ лаборатория по агрохимия в Добруджанския земеделски институт.
В отговор на тенденцията за съществено намаление на органичното вещество в почвите, наблюдавана в цял свят, от края на миналия век започна производството и употребата на различни видове органични торове – изцяло или органо-минерални, каза проф. Нанкова. С оглед на това, трябва да бъде преразгледана и практиката на палене на следжътвените остатъци. Дефицитите в държавната политика може да бъдат компенсирани от субсидирани регулярни анализи за общ азот, фосфор и органичен въглерод и азотно торене, референтно на Нитратната директива.
Оптималният избор на видове и количество торове, които да бъдат внесени в тях, изисква информираност на земеделските производители за актуалното съдържание на обработваните почви, но достъпът до подобна информация не е лесен, отбеляза проф. Нанкова.
Генотипният фактор е изключително важен, особено в ситуации на задълбочаващ се стрес. Практическите резултатите на българските сортове през тази година са забележителни, каза проф. Нанкова в отговор на въпрос за баланса между българската и чуждата селекция в сортовата структура, която доминира зърнопроизводството в България. Решаващи са не количествените, а качествените характеристики на сортовете, посочи проф. Нанкова и добави, че решение на проблема с качеството на масовата продукция е възможната държавна политика за заплащане на качествено зърнопроизводство, подобно на субсидиите за биопродукция.
Повече по темата – в репортажа на Таня Димитрова.
Оставка на правителството поискаха на протест във Варна граждани, на протест, организиран от партия "Възраждане", който е част от националния протест в цялата страна. Хората носеха националното знаме, както и плакати с надписи "Левът е свобода", "Оставка" и "Искаме референдум за еврото ". Протестиращите тръгнаха на протестно шествие по..
През нощта облачността ще намалее до предимно ясно, а утре ще има временни заоблачавания, с повече слънце в следобедните часове. Ще духа слаб до умерен източен вятър. Минимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието 19°-22°, максимални от 23° до 28°. За Варна минимална температура 19°, максимална 26°. Вълнението на морето ще се увеличи..
Днес (13.09.2025 г.) от 16:00 ч. на пл. Независимост ще се проведе Национален протест на свободните България. Протестът е организиран от "Възраждане". На него изявления пред медиите ще даде Георги Георгиев - зам.-председател на "Възраждане" или Коста Стоянов - народен представител от ПГ на "Възраждане". Протестът ще се излъчва на страницата..
Създаването на новата партия „Алианс за права и свободи“ е последното издихание на политика Доган и е преливане от пусто в празно. Това коментира в предаването на Радио Варна „Позиция“ председателят на НДПС Гюнер Тахир. Според него новата формация няма да има потенциала да се превърне в сериозен политически фактор. Гюнер Тахир подчерта, че..
„От фирмата ЗМБГ, която събира и извозва отпадъци във Варна, поеха ангажимент да няма повече такива проблеми със сметосъбирането, каквито наблюдавахме през летните месеци“. Това каза председателят на ПК „Благоустройство и комунални дейности“ към Варненския общински съвет Мартин Златев в предаването „Позиция“ на Радио Варна. „Такса смет е..
И това ще бъде най-вероятно през пролетта на 2026 година. Политологът участва в предаването "Позиция" на Радио Варна. Разговора му с водещия Валери Великов бихте могли да чуете в прикачения звуков файл: Факт е, че опозицията е слаба и разпокъсана (политически и идейно, с вражди на лична основа), това довежда до комфорта на едно никак не силно..
Целта на въвеждането на високите глоби е да се спре безотговорното шофиране, което в много случаи води до тежки последствия, заявиха от транспортното министерство. За говорене по мобилния телефон при първо нарушение глобата е 350 евро, а може да достигне до 8 хиляди евро при повторно нарушение. Затвор и продължително лишаване от права..