И тази зима в Университетските Ботанически градини през зимния период се полагат специални грижи за птичките. Тези, които остават тук в студените месеци, трудно се справят с намирането на храна. И за да не загинат от глад и студ малките обитатели, редовно служителите на градините зареждат хранилките със семена и предварително подготвени смески, от които се нуждаят някои видове птици.
Птиците са много красиви за снимане. Най-много са синигерите, каза ландшафтният архитект на Ботаническата градина в Балчик Марияна Димитрова, които изяждат по-голямата част от храната.
На повече места в градината са поставени различни видове хранилки. Освен специализираните са приспособени и шишарки, кратунки и дървени пънчета, които са в унисон с местообитанието на пернатите. Храната, с която се зареждат хранилките, е богата на мазнини и въглехидрати, които осигуряват на птичките така необходимите калории. Благодарение на това се поддържа богатото орнитологично разнообразие - синигери, червеногръдки, врабчета, сойки, чинки, зеленики, малки и големи пъстри кълвачи, косери, гугутки, свраки, врани и др.
Лесен начин да се подпомогне презимуването на птиците е като се постави някаква хранилка, дори и от подръчен материал и се зарежда редовно с трохички, семенца и др.
В момента цъфтят типични за този период на годината ароматни храсти, т.нар. Японска мушмула и Ранният химонант, известен още като японски бахар, произхождащ от Китай.
Ботаниците се надяват да има сняг, така необходим за луковичните растения, първите от които ще се появят март месец. Подготвят се за парада на лалетата 2021. Надяват се да не бъдат затворени като миналата пролет и любителите да ги видят в пълния им блясък. Тази година повече от 20 ще са новите сортове, внесени от Нидерландия.
Университетските градини в Балчик и Варна имат нужда от тесни специалисти, ботаници, допълни Димитрова.
Подробностите чуйте от репортажа на Албена Иванова:
„Гранд при“ присъди единодушно журито на Мая Цонева от Варна в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство „Бъди звезда“. Мая Цонева я балерина от школата на Елена Бубновская и танцува от тригодишна възраст. Носителка е на много награди от национални балетни конкурси. Голямата награда на конкурса включва безплатно участие на Мая Цонева на..
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
Постоянно се появяват нови хранителни добавки за отслабване. Но една билка успя да устои на времето и да запази доверието на потребителите – цикорията . Изсушен и смлян на прах, коренът от цикория не само потиска глада, но и подхранва полезната чревна флора, подпомагайки здравословното отслабване и цялостния баланс в организма. Какво е..
Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..
На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..
На 27 юли имен ден празнуват Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..