„Отело“ от Шекспир е част от програмата за 100-годишния юбилей на Варненския театър. Един многопластов прочит на вечния сюжет за любовта, ревността и предателството, който изтъкнатият режисьор Пламен Марков превръща във вълнуващо и неочаквано представление.
На това внушение са подчинени също сценографията на Мира Каланова, костюмите на Габриела Кърджилова и музиката на Петя Диманова, както и артистичните постижения на целия екип, сред който се открояват Симеон Лютаков в ролята на Отело, Пенко Господинов в ролята на Яго и младата Полина Недкова в ролята на Дездемона.
Това е едва третата постановка в историята на театъра. Тя идва почти век след първата на Стоян Бъчваров (1922-1923), което я прави още по-интересна. За влиянието на пандемията върху театъра, погледа върху изкуството и натоварени ли са постановките с ново значение заради суровата действителност, разговаряхме с режисьора Пламен Марков.
"Театърът по принцип е изкуство, което независимо кога е написана пиесата, тя се възприема от публиката тук и сега. Т.е. асоциациите, които тя предизвиква, до голяма степен са съвременни. Съвременната ситуация проявява най-различни неща, които са се случвали по-отдавна по различен начин. Спомням си, че в "Големанов", когато се говореше за Народното събрание и министрите, имаше амбиции и хора, които искат това да се съкрати, това ад се махне. И обясненията, че става дума за предишното Народно събрание, не обяснява нищо. Публиката се смее, защото прави асоциация със съвременното Народно събрание."
Повече от Пламен Марков чуйте в звуковия файл.
На 29 май във Фестивален и конгресен център в зала 5 от 19 ч. ще бъде представен късометражният филм „Провидение“ на Мина Крайчева. Историята се развива на крачка от настоящето. И ще ни зададе въпроси, с които предстои да се сблъскаме. Опасно ли е бъдещето, което ни очаква или е спасение? Филмът е дебютен за Мина Крайчева, която преди пет години от..
Ахроматично започва новият галериен сезон за "A&G Art Meeting". Той обаче ще предложи до финала си през ноември различни цветове, стилове, техники и гледни точки. Първият художник, когото Анна Халамян и Герхард Хорнман канят, е Данил Йорданов. Графитът като материал го интересува вече повече от две десетилетия. Той го изследва и търси най-подходящия..
Мултимедийният концерт „С музиката на Нино Рота“ на 24 юни е част от програмата на фестивала Опера в Летния театър Варна 2025 и ще представи най-доброто от филмовата музика на композитора, писана за великите образци на италианското и световното кино. В Летния театър, под диригентската палка на Бенедето Монтебело, ще звучат безсмъртните мелодии от..
Експозиционна зала "Ателие Георги Велчев" на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя самостоятелна изложба литография на един от признатите майстори на тази графична техника - Мария Чакърова. Под името "Цветно" художничката е подбрала произведения, създавани в периода от..
Културен център „Двореца“ представя самостоятелна изложба живопис на художника Веселин Куртев. Изложбата гостува в Каменната зала от 27 май до 9 юни 2025 г., като предлага на почитателите на изкуството възможност да се докоснат до изразителните и експресивни творби на Куртев. Откриване на изложбата: 27 май 2025 г. от 17:00 часа Веселин Куртев е..
Във връзка с провеждането на традиционни за Балчик предстоящи културни събития като Хоров фестивал „Черноморски звуци“, Фестивал на цацата, Музикален фестивал «Дни на класиката в Балчик», Фолклорен фестивал «Море от ритми», Международен форум «Българско наследство» и Театрален фестивал «Младите в изкуството – Виа Понтика» с решение на местния парламент..
Ахроматично започва новият галериен сезон за A&G Art Meeting. Той обаче ще предложи до финала си през ноември различни цветове, стилове, техники и гледни точки. Програмата е добре балансирана, като избраните автори са безкомпромисни в своята изразност и ще покажат пред варненската публика високо изкуство. Първият художник, когото Анна..