Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

История от Равна за Пробития камък, чичо Кольо и неговото малко стадо

| обновено на 13.01.21 в 12:27
5
Николай Георгиев
Снимка: Д.Дончева


Да уловиш изгрева на слънцето през отвора на Пробития камък – това знаят как да направят много малко хора в България. Сред тях са жителите на провадийското село Равна, защото точно до тяхното село е тази природна забележителност.

Мястото е мистично и за него се разказват различни легенди. Според едната през Пробития камък хората в миналото са определяли лятното и зимното слънцестоене. Местните жители, обаче, вярват повече в другата че Пробитият камък е бил пристан на кораби.

Изглед към Пробития камък

Родом от Равна е Николай Георгиев, за когото всеки ден започва с чист въздух и красива гледка. Той живее до поляната срещу Пробития камък и ежедневно извежда малкото си стадо от овце и кози да пасат на нея. Там беше и срещата ми с него. Разказа ми, че е на 75 години. Всички в селото, че и от съседните села,  го познават. За едни е чичо Кольо, за други изкусен танцьор на народни танци. По професия е шофьор, изминал е много път в живота си и дълги години е спазвал графици и време. Днес не му трябва часовник. Определя сам началото и края на деня. Щастлив е от това, което има – деца, внуци и правнуци. Не носи и маска, защото на поляната няма нужда от нея, но има такава вкъщи.

Най-голямата му мъка е, че не може да се събира с близките си. Заради ковид-пандемията. И освен здраве, през новата година си пожелава пандемията да отмине.


Изпълва всекидневието с грижи по малкото стадо, което има. С него е от сутрин до вечер. Повечето животни е кръстил с различни имена, някои доста съвременни.

Чичо Кольо се удивлява на легендите за Пробития камък. Най-достоверна му се струва тази за морето и корабите. Познава мястото много добре, дори споделя, че камъните горе на високото са заоблени по много странен начин – сякаш вода ги е заливала.

Местната забележителност е любима на всички в околността, разказа и кметският наместник на село Равна Росица Георгиева. Самата тя се е качвала много пъти до Пробития камък. До върха се стига за около 40 минути. Има път от с. Венчан за жп-спирката на с. Равна. Там има табела, по която може да се ориентира всеки и да намери пътеката. От горе се вижда цялото Провадийско плато, скалният манастир, Малкото и Голямото було до село Невша, което местните са нарекли „Дюза“.

„Гледката си струва.“, каза още Росица Георгиева.

А ако отидете до Пробития камък през поляната на село Равна, може да видите и чичо Кольо или поне неговото малко стадо.


Николай Георгиев и Росица Георгиева можете да чуете в прикачения звуков файл в началото.
Пробитият камък

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
„Битката при Варна“, художник Ян Матейко

Стрелба с лък, рицарски игри и демонстрация на боеве за 580-ата годишнина от Битката при Варна

С тридневен фестивал на открито морската столица ще отбележи 580-ата годишнина от Битката при Варна , водена от полския крал Владислав III Варненчик. Събитието е съвместна инициатива на Република Полша и Община Варна и ще се проведе в дните между 4 и 6 октомври на територия на парк-музея „Владислав Варненчик“. Това стана ясно днес на поредна среща..

публикувано на 21.05.24 в 19:42

Десетки яхти и зрелищни гонки на регатата Varna Channel Cup на 24 май

Варна посреща 24 май с най-красивата ветроходна регата в Черно море, съобщават организаторите. Морската столица ще посрещне „Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост” със зрелищно ветроходно събитие. Десетки яхти ще излязат в акватрорията на варненския залив пред Морската градина за първата състезателна гонка на Varna Channel..

публикувано на 21.05.24 в 19:00

Български стихотворения красят центъра на Варна за 24 май (СНИМКИ)

Центърът на Варна е украсен с пана с известни български стихотворения по случай предстоящия празник на българската просвета и славянската писменост, 24 май.   Произведенията, красящи морската столица, са на знаменити български автори като Елин Пелин, Любен Каравелов и Ран Босилек. Тази година 121 групи с представители на детски..

публикувано на 21.05.24 в 12:05

На Константин ли е кръстено село Константиново?

Село Константиново е разположено на около 15 км от центъра на Варна и на 8 км източно от Белослав. Старото му име е Дерекьой, което буквално означава „село в дере“. Името „Константиново“ му е дадено около 1898 г., когато след опажаряването му от турците се населва отново. Кръстено е на първия заселник дядо Костанда, гагаузин.   Но, Костанда си..

публикувано на 21.05.24 в 10:05

С литургия започна празникът в манастира "Св. св. Константин и Елена" край Варна (СНИМКИ)

В манастира край Варна, посветен на Св. равноапостоли Константин и Елена, вече започна празничната света литургия.  Много хора дойдоха, за да измолят здраве и благословение за себе си и семействата си.  В 12 започва тържеството в едноименния курорт с изпълненията на представителния духов оркестър на..

публикувано на 21.05.24 в 09:27

"Празници Владиславово" започват от днес (ПРОГРАМА)

На 21 май Район "Владислав Варненчик" отбелязва своя празник.  Bсяка година в дните от 21 до 24 май там се провеждат "Празници Владиславово".  "Празници Владиславово" започват днес с празничен водосвет в параклиса "Св. св. Константин и Елена" в местността "Ментеше".  Честването продължава с концертна програма на откритата сцена, където се..

публикувано на 21.05.24 в 08:56
Скалната църква

Резерват Яйлата "пази" Светите Константин и Елена в своята скална църква

Скалната църква се намира в западния дял на резервата Яйлата. Помещава се в пещера с три отделения, последното, от които с отдушник. По стените им са изсечени многобройни кръстове и прабългарски рунически знаци. До иконата на Светите Константин и Елена, може да се види и най-известния български символ - рунически знак "IYI". Използвана е като църква..

публикувано на 21.05.24 в 07:33