Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Монети или как да станем финансово грамотни чрез игра

| обновено на 18.01.21 в 14:27

Monety - така се нарича най-новата опция за обучаване в основно финансови понятия в България. Настолна игра, която цели да ограмоти финансово децата, но и родителите у нас.

Зад стартъпа, който само преди броени дни извади, че дори почти успя и да реализира първия тираж, стоят няколко души с различен опит и умения, но всички те обединени от идеята, че не е логично в 21-ви век да не можем да планираме правилно приходите и разходите си, да не се поддаваме на импулсивни покупки "за глупости" или да не може да сметнем данъчната си декларация.

Финансовата грамотност като концепция почти не присъства в нашето образование. Понастоящем децата не получават достатъчно знания в училище за парите и личните финанси, коментира за Радио Варна единият от съоснователите - Николай Михайлов. Тя не възпитава и в семействата, с много малки изключения. Математиката ни в училище не дава практични неща, с които е заобиколен живота ни, допълва той.

На практика, Monety е образователна платформа за финансова грамотност, създадена да помага на родителите да учат децата си как да управляват парите разумно. С нейна помощ децата ще могат да се научат как да спестяват, как да харчат разумно и дори как да печелят пари. За да помогне на процеса на обучение, платформата ще предлага видео уроци и интерактивни тестове, подходящи за възрастта на всеки потребител. Освен на български език, до няколко месеца тя ще бъде локализирана online и offline на английски и немски език. 

"Проблемът с бедността или богатството на една нация е свързан с това как човек си управлява финансите, как взима решенията на ежедневна база", казва Николай Михайлов.

"Важно е как се разпределят парите и приоритизирането на разходите, твърди той.  На мнение е, че с пилеенето на пари всеки ден за наглед дребни неща като вафличка и сандвич, не си даваме сметка, че може да спестим тези пари за здраве, застраховка. Според него голяма част от хората нямат и понятие, как биха могли да инвестират малко пари, за да могат да изпитват някакъв финансов комфорт.

Не инвестираш и даже не знаеш какви са инвестиционните решения,  които се предлагат на пазара, нямаш кредит и реално не работиш с банки, всички тези неща водят до крайна бедност, която виждаме навсякъде", пояснява още Михайлов, който е и преподавател по софтуера за 3D визуализации V-Ray на българската компания Chaos Group (през 2017 г. създателите ѝ спечелиха и "Оскар" за технологични постижения в киното), както и съавтор на документалния филм "Ангели в действие". Лентата разказва историята на преподавателя по информационни технологии от СУ "Сава Доброплодни" в Шумен - Ангел Ангелов, който през 2015 г. Майкрософт обявява за най-иновативния учител в света.

Децата са огледало на родителите си и нещата, които виждат вкъщи определят и съдбата им.

Преди само година навсякъде в България имаше напълно законен масов хазарт, припомня Николай Михайлов, като допълва, че с практиката с купуване на билетчета за бързи пари, напълно се объркват представите на децата за успех.

"Възпитанието вкъщи и разчета на семейния бюджет ще научи децата на отговорност към парите".

„Едно дете ако осъзнава как може да оптимизира седмичния си бюджет, може да  пести за топка, за подарък.“

Свикнах всеки ден да си правя сметката за абсолютно всичко. Знам какви пари имам за харна, за транспорт и си планирам за следващите 3 месеца.  Следя всеки разход, без значение дали са  20, 200  или 2000 лева - това ми дава сигурност, категоричен е Михайлов.

Повече за финансовата грамотност и настолната игра може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00