„Ехо на отминал свят“ – така се нарича ръкописът на варненеца Евгени Филипов. Фентъзи роман, един нов свят, който хората не са виждали досега. Авторът го описва като криминална история с елфи. Разкази и новели на Евгени са включени в различни сборници. Решава да напише първия си роман. Това му отнема пет години – редактира, праща на приятели за отзиви, а междувременно пише и докторската си дисертация. В крайна сметка завършва романа и го праща на две издателства:
"Първото с много добре установена процедура как се кандидатства. От тях получих много подробен отговор съответно, че романът ми е на добро ниво, но реално жанровите творби, конкретно бяха цитирани фентъзи и ужаси, са по-трудни за пласиране на българския пазар. При второто издателство ситуацията беше вече по-плаваща, понеже им липсват донякъде тези ясни процедури за кандидатстване и съответно от тях така и не се получи отговор, въпреки че проявиха силен интерес, да кажем, към ръкописа", казва Евгени Филипов.
Едно от най-големите издателства у нас получава годишно стотици ръкописи от дебютиращи автори. Само за миналата година са над 600, но много малък процент от тях намират място на книжния пазар. Темз Арабаджиева от издателството обяснява, че причината е качеството на текстовете:
"Всеки един от отговорните редактори в издателството, които разглеждат ръкописите, преценява и чрез помощта на външен рецензент какви са качествата на романа или на творбата, която е изпратена."
Много по-рядко издателството публикува фантастика от български автори, но не липсват изключения.
Нишите за българско фентъзи и ужаси не са много, част от тях са в онлайн платформи като ShadowDance. Те от години организират конкурси за млади автори на фентъзи и хорър.
Мечтата на Евгени Филипов остава жива. Негови приятели са го изненадали със скромен тираж на книгата му. Надява се това да предизвика съдбата и да видим неговото „Ехо на отминал свят“ в книжарниците.Чуйте материала на Александър Йорданов:
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..