За това настоява Коалиция “За зелен рестарт” и поиска спешно да бъде преработен Националният план за възстановяване и устойчивост на България, с който се кандидатства пред Европа. Европейският парламент одобри седемгодишния бюджет на ЕС за периода 2021-2027 г. Дългосрочният бюджет на ЕС, съчетан с механизма “Следващо поколение ЕС” — временният инструмент за стимулиране на възстановяването, ще бъде най-големият пакет от стимули, финансиран някога от бюджета на ЕС. С общо 1,8 трилиона евро ще бъде подпомогнато възстановяването на Европа след COVID-19. Визията е Европа да бъде по-екологична, по-цифрова и по-устойчива. Краен срок за официално подаване на Националния план за възстановяване и устойчивост пред европейските ръководни органи е 30 април 2021 г.
Пари срещу реформи
Националният план за възстановяване и устойчивост на България беше публикуван на страницата на Министерски съвет на 30.10.2020 г. А срокът за изпращане на становища и препоръки беше един месец. Сред критиците му е Коалиция “За зелен рестарт”, която настоява за спешна преработка на правителствения план. В инициираната от MOVE.BG коалиция влизат още “Грийнпийс”-България, WWF България и “Институт Кръгова Икономика”. Коалицията беше създадена с настояване България да използва 12-те милиарда евро допълнителни средства от Европейския съюз за зелен рестарт на българската икономика. И предлагат пет важни приоритета, които задължително да бъдат включени в Плана: иновации и стартъп развитие, кръгова икономика, климат, енергиен преход, както и биоразнообразие и земеделие.
47% от родните стартъп компании развиват глобални иновации
Саша Безуханова, основател на MOVE.BG заяви: "47% от стартъп компаниите развиват глобални иновации. Тези компании трябва да се подкрепят, защото те са гръбнака на бъдещата конкутрентноспособност. А истината е, че в момента за тях няма специални полотики, вкл. в програмата, която правителството осигури в подкрепа на малкия и среден бизнес, иновативните компании не бяха изрично подкрепени, както в почти всички европейски компании със специални фондове, които да осигирят ресурс не просто за тяхното оцеляване, но и за устойчивото им разитие. Ние настояваме това да се случи с нарочен фонд, който да бъде в рамките на 150 млн. евро за три години. Вкл. да има механизъм за дялово учатие за тези компании. А със средствата генерирани след това от продажба на дялове да може да се самоинвестира".
Този седем годишен бюджет на ЕС е за настоящето, но и за неизвестностите, които крие бъдещето. Затова за борбата с изменението на климата е предназначен най-големият дял от европейския бюджет досега - 30 % от средствата. Критика към Плана на българското правителство за възстановяване и развитие отправи и ръководителят на „Грийнпийс“-България Деница Петрова: "За нас е критично това, че в плана не се говори за участието на гражданите в тази енергийна транформация. През 2021-ва г. в българското законодателство ще бъде транспонирана директивата, която насърчава гражданите да са и производители на елекроенергия. Много закъсняваме, в Европа има вече над 1 500 енергийни общности, които сами произвеждат енергията си и са независими. А в България няма още нито една. За нас е ключово в плана да се използва този енергиен преход към възобновяема енергия. Да се разработят законовии финансови стимули хората да се включват в енергийната система на страната ни".
Парите за българската част от безпрецедентния механизъм за възстановяване “Следващо поколение ЕС” не са гарантирани и отпускането им зависи от изготвянето на национален план, следващ принципа пари срещу реформи, както и подкрепата за зелената и дигиталната трансформация на икономиката.
Балин Балинов – координатор „Енергийни решения“ на „Грийнпийс“-България добави: "Една от възможностите, която беше спомената в рамките на този огромен бюджет сега за въстановяване от коронавируса, как покрай енергийната ефективност ще слагаме и слънчеви панели на покривите, но управляващите не уточниха как ще стане това и у кого ще отиде тази енергия. Т.е. изключително важно е да имаме някаква предвидимост и много точна и ясна информация, за да може хората да са спокойни какво предстои, какви са възможностите и какво означава тази промяна с тяхно участие".
Целият репортаж чуйте в звуковия файл:Жители на три села от община Добричка протестираха днес заради системната липса на вода и блокираха с жива верига преминаването на автомобили по главния път Добрич – Силистра. Според събралите се протестиращи проблемът с водоснабдяването е от години, но от ВиК Добрич не предприемат мерки. Хората се оплакват и от високи сметки за вода, в които плащат..
Ще бъде извършена проверка за собствеността на терена, на който падна огромен клон от дърво и нарани варненеца Милен Петков. Припомняме, че в събота, 12 юли, той, заедно със съпругата си, се е прибирал по стълбите под Офицерския плаж, когато клонът пада и му причинява травми. Семейството е подало жалби, а съпругата на пострадалия - Надя Петкова, се свърза..
От другия месец започват ремонти на част от светофарите във Варна, ще бъдат подменени и светофарни секции. Това съобщи за Радио Варна Георги Киряков, директор на Общинското предприятие ТАСРУД , което отговаря за всички 92 светофара в града. Разпоредени са анализ и обследване на съоръженията, за да преценят специалистите къде могат да бъде подобрена..
От понеделник – 21 юли, ще бъде затворен за движение на автомобили участъкът от ул. „Кап. I-ви ранг Георги Купов“ (разклона за кв. „Галата“) до ул. „Боровец“ (разклона за местност Боровец – кръста). Във връзка с изпълнението на обект „Основен ремонт общински път VAR 1087/I-9/, кв. "Аспарухово" - кв. "Галата" от отбивката за местност Карантината до..
Професионални художници изрисуваха безвъзмездно подлеза на Районния съд, съобщи заместник-кметът на Община Варна Илия Коев. Той уточни, че инициативата е възникнала по време на честванията по случай 180-годишнината от рождението на Капитан Петко войвода, когато граждани са повдигнали въпроса за неугледното състояние на пешеходния подлез и нуждата от..
Депутатите решават дали толкамерите ще могат да засичат движение в аварийните ленти и превишаване на средната скорост, съобщава БНР. Преди това ще гласуват за прекратяване на правомощията на един от членовете на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Прекратяването на правомощията на Радослав Йорданов като член на Комисията за..
Жителите на три села от община Добричка ще протестират днес заради системната липса на вода. Проблемът е от години, но стъпки в посока на решаването му до момента не са били предприети, категорични са недоволните жители. Протестът ще се проведе в центъра на село Хитово. Над 1200 са жителите на селата Алцек, Хитово и Воднянци, които ще протестират..