Емигрантите у нас са все още остават подценен пазар.
Според статистиката преди пандемията, у нас преди около 12 месеца живееха постоянно между 150 и 160 хил. емигранти от повече от 80 държави.
Koлко от тях обаче са останали в България в последната година?
Няма отговор на въпроса, но пък има и чужденци - предимно от страните от ЕС, които тепърва решават да се установят при нас.
Причината?
Все още данъчната тежест в България се оказва примамлива за започване на различни видове онлайн бизнес и дигитално номадство. Другата причина е относително мекия локдаун у нас, в сравнение с по-голямата част от света по време на пандемията.
Това коментира за Радио Варна Даниел Монтиглио, чилиец по паспорт, който вече 16 години е избрал за свой дом Варна.
В последните близо 4 години от тях, той се занимава със социално предприемачество.
Дани, както го наричат всички, вече отдавна, когато говори за България казва „НИЕ”, е основател и основен автор в сайта Foreigner.bg. В него, той дава съвети на експати и разказва различни истории за културата на новата си родина. В специална секция представя и част от чужденците, които също като него са избрали България за свой дом.
Разбира се има и трудности, които не винаги са свързани с „бутиковия” български език или манталитета ни. Как обаче се развива социално предприемачество в последната година, когато масово затварят бизнеси, а предприемачи фалират?
Отговорите може да чуете от самия Даниел Монтиглио в звуковия файл.
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..