В последната година HR все повече се превръща в стратегически фактор. Много HR-и адаптираха работни практики, правила, стъпки как да предпазят служителите на компаниите, в които работят от пандемията, от "прегарянето" (т.нар. burnout), да ги мотивират или да ги държат будни.
И това е нормално. HR или човешките ресурси са отражение на мениджърските похвати в компаниите. Когато те търпят еволюция, това неизменно се отразява на HR и на служителите надолу по веригата. Това пояснява Милен Великов - експерт с богат опит в областта на човешките ресурси, започнал като стажант и стигнал до директор HR в различни компании, който в свободното си време е кариерен консултант.
Биографията на Милен Великов обаче далеч не се изчерпва само дотук. През 2015, той печели 2 индивидуални награди от гилдията на HR-ите в България. През 2020-та е част от престижната международна класация Business Elite’s “40 under 40” for South Easter Europe, като е едва втория HR в нея.
В последните години Милен активно споделя своята гледна точка в над 100+ статии в различни медии. Той е канен за лектор в няколко университета. Участва активно в благотворителната кампанията ,,Изплети Топлина“, подпомага кариерното развитието на ученици в шест сезона на ABLE Mentor, както и на студенти с профил архитектура. През август 2017 г. инициира първото национално проучване с фокус професионалното прегаряне (бърнаут) сред HR гилдията в България – единствено в света дотогава с този профил на анкетираните, а през април 2018 г. завършва друго негово национално проучване сред 2 581 човека с фокус „Професионалните ценности в България“.
Всяка година от 2018-та насам, провежда ежегодно собствено изследване на тема размисли за изминалата година и очаквания за новата.
До 2017 г. е бил докторант в БАН, а в момента работи върху своята докторска дисертация на тема "Динамика и взаимовръзки на пазара на труда в България за периода 1992-2021г. - количествени и качествени изменения“ в Софийски Университет. Има 3 магистърски степени. Има също завършена степен по Human Resource Management в Chartered Institute of Personnel and Development и е сертифициран кариерен консултант – Global Career Development Facilitator.
Промениха ли се обаче начините за мотивиране на служители? Работим ли повече, когато сме в ситуацията на home office, има ли много прегорели служители, нормализираха ли се очакванията на започващите работа и защо не е добре да сме с "една кошница очаквания" може да чуете в цялото интервю с Милен Великов в звуковия файл.
Пандемията промени начина на мислене, както на работодателите, така и на служителите.
Промени се пазарът на труда, нивата на безработица са по-големи, а това несъмнено играе роля за вътрешната мотивация на даден служител дали и до колко да търси ново поприще, казва експертът. Според него периодът на несигурност е помогнал на хората за затвърдят реалната си представа за това къде им е мястото и само малцина правят резки промени в кариерата си, и предприемат необмислени стъпки заради емоционални решения.
Отново мотивацията и амбицията са другите двигатели, които подтикват хората да учат нови неща и да се усъвършенстват, за да са по-приспособими към изискванията на новите стандарти.
Това с постоянното учене го има, откакто свят светува, но то не е валидно за всички, трябва да е осъзнат избор, казва още специалистът, а не самоцел.
Ученето е добър инструмент хората да се развиват и светът да върви напред, но не смятам обаче, че мнозина могат да използват този инструмент рационално, убеден е Великов.
„Аз може да съм прочел една книга и да изпитвам удовлетвореност от прочетеното, но въпросът е какво съм приложил след това.“
Човек трябва да осъзнава, какво му липсва и да запълва тази празнота, каза Великов. Той посочи, че има и друга крайност, която разкрива колекционерската страст за дипломи и сертификати, които се трупат за лично самочувствие. Това не ни прави по-умни и по-конвертируеми на пазара на труда, защото повечето от работодателите се интересуват не от това, какво си учил, а какво умееш. Казано с други думи, не се интересуват какви усилия си положил, а какви резултати ще дадеш. Според негови наблюдения не може да се каже, че има тенденция на повишаване на предоставените курсове и обучения на служители, по-скоро такива има в браншове, които изпитват дефицит на кадри.
Експертът прогнозира, че така бленуваната досега работа от вкъщи, няма да бъде предпочитана след края на пандемията. По думите му работният ден вкъщи много се различава от този в офиса. Недостатъците често са удължаването му или слабата ефективност на работата на служителя заради разсеяност. Според него за в бъдеще ще се изработи комбиниран модел.През пролетта на 2018 г. Милен Великов е лектор на TEDxPlovdiv с лекция, озаглавен "Когато родителите пречат при избора на кариера", в която разглежда ролята на родителите при избора на кариера - ключова, но пресирането от тяхна страна би било също толкова пагубно, колкото тяхната абдикация или тоталното отдръпване от този процес.
Какво се случва, когато се вземат грешните решения за поколение, родено в независимост и авториратното налагане на чужди мнения не се толерира може да видите тук.
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..