Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рискове и възможности пред дигиталното образование

Снимка: Веселина Киричева

След година, доминирана от пандемията от коронавируса, Европейския съюз продължава активната работа и политиките за повече дигитализация в образованието.

Отвъд милиардите евро бюджет за още повече дигитализация – над 70 млрд., са и практичните моменти как дигитализацията реално ще подмогне рестартирането на образованието и подобряването му в днешните условия.

Дигитално обучение, хибридно образование, синхронни и асинхронни занятия – всички тези понятия се настаниха в обществения живот в условията на пандемия.

Дигитализацията, която да помогне за рестартирането на образованието като стъпка към повече иновации и ориентирана към Индустия 4.0 е само първата стъпка в новите политики.

Младите хора трябва отрано да са адаптирани към по-широк периметър от знание, необходими за реализацията в живота.

Това предполага и промяна на метода на обучение, посочва Николай Михайлов - режисьор, аниматор, визуализатор, предприемач и съавтор на документалния филм Ангели в действие, който разказва историята на преподавателя по информационни технологии от средно училище Сава Доброплодни в Шумен - Ангел Ангелов, който през 2015 г. Майкрософт обявява за най-иновативния учител в света.

Голямото предизвикателство пред дигитализацията в образованието на ниво училище е не само внедряването на повече технологии в обучението, но и да се привлече интересът на днешното поколение ученици чрез виртуална реалност, работа в облака, изкуствен интелект...

Все още интегрирани учебни предмети имат малка част от българските училища, посочва и Елисавета Якимова, директор на Център за творческо обучение Варна, който е ангажиран с внедряването на chromebook в образователния процес.

Устройствата вече са неизменна част от образователния процес във все повече български училища. В София,  Пловдив и Бургас вече има училища с над 100 chromebook лаптопа. Той замества интерактивните дъски, сложни софтуери и не изисква поддръжка от компютърен техник или специалист.

Обучението с chromebook позволява и въвеждането на обучението по модела 1:1.

Дигитализацията обаче сама по себе си, както и знанията и уменията, които се придобиват зависят от образователната система. Затова съществуват и опасения, че тя ще задълбочи неравенствата между обучаващите се, смята Ивайло Спасов от детския фонд на УНИЦЕФ.

Зад борда могат да останат тези деца, чиито шансове да получат добро образование така или иначе не са големи – от уязвими групи, с по-нисък социално икономически статус, от по-малки населени места.

Затова не бива да се пренебрегва и риска от задълбочаване на един от големите проблеми на българската образвотелна система – неравен достъп до относително добро образование.

Репортажът по темата е в рамките на рубриката "Рестартирай Европа".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна участва в програма за подпомагане на туризма

Варна е единствената българска община, одобрена за участие в престижната пилотна програма D3HUB (Data-Driven Destinations Hub), съобщиха от общинска дирекция „Туризъм“.  Програмата е създадена с цел да подпомага на туристическите дестинации в прехода им към устойчиво и дигитално управление и използването на данни. С включването си в..

публикувано на 12.02.25 в 09:52

Блъснаха възрастна жена на пешеходна пътека в центъра на Варна

Лек автомобил е блъснал 77-годишна жена на централна варненска улица. За инцидента от 11 часа в понеделник, 10 февруари, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  Водач на лек автомобил, с отрицателни проби за алкохол и наркотични вещества, е блъснал 77 – годишна варненка, на пешеходна пътека. Вследствие на удара, жената е с фрактура на черепа, настанена..

публикувано на 12.02.25 в 09:40

В София обсъждат параметрите на бюджета за общините

Министърът на финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г., предаде БНР.  Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия..

публикувано на 12.02.25 в 09:30
Снимката е илюстративна

По ваш сигнал: Липсват пешеходни пътеки край улица "Радост" във Варна

За лошо състояние на улица "Радост" във Варна сигнализира Марин Цветков в предаването "В ефир сте" на Радио Варна. Липсват пешеходни пътеки в района, а от там минават много млади хора и ученици. В близост е Основно училище "Добри Чинтулов", а главно семейства с деца се нанасят да живеят в новите кооперации, допълни Марин Цветков. Пресичането е рисковано,..

публикувано на 12.02.25 в 09:20

Народното събрание започва процедурата по назначения в регулаторите

Парламентът открива процедурите за избор на ръководство и състав на регулатори, чийто мандат е изтекъл, предаде БНР.  През уикенда в Бургас председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че се очаква в дневния ред на парламента за тази седмица да бъдат включени процедури за номинации на регулаторите. Тя припомни, че има органи с..

публикувано на 12.02.25 в 08:19

63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой

Продължаващ ръст в активността на пазара на жилища в големите градове през 2024 г. отчитат от компания за недвижими имоти . Над 10 на сто е повишението в броя сделки за тристайни жилища в София, леко повишение се наблюдава и при двустайните апартаменти. В същото време цените продължават ръста си, макар на фона на индикации за успокояване на..

публикувано на 12.02.25 в 08:16
Облачно море

Сряда - облачността намялява

Днес облачността ще е променлива, сутринта главно по южното крайбрежието ще прехвърча слаб сняг. Около и след обяд облачността навсякъде ще намалее до предимно слънчево време. Вятърът от север-североизток ще е слаб до умерен, привечер ще отслабне на места до тихо. Максимални температури между 1° и 6°, за Варна около 5°. Вълнение на морето 2-3 бала, до..

публикувано на 12.02.25 в 06:11