Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС ще вкара регулации в изкуствения интелект

Снимка: techopedia.com

В последните години Изкуственият интелект играе основна роля в дигиталната трансформация. Дори и да не знаем, той вече е навсякъде и всички ние се срещаме с него всеки ден.

Изкуственият интелект вече променя работните места, бизнеса, финансите, здравеопазването, сигурността, земеделието...

Изкуственият интелект също така ще бъде от решаващо значение за Зеления пакт на ЕС и възстановяването от COVID-19.

Именно затова европейския парламент вече подготвя първия си набор от правила за управление на възможностите и заплахите от него.

Новите правила също имат за цел да осигурят среда, в която европейските изследователи, разработчици и фирми могат да просперират в следващите години. Много европейски държави, вкл. и България, вече одобриха концепция за развитието на изкуствения интелект до 2030 г.

„Изкуственият интелект отдавна не е абстрактно понятие и страхът от него е ирационален. Много от бизнесите, които са фокусирани върху рестартирането на Европейския съюз във времето на и след пандемията covid-19, са ангажирани със създаването на иновации, базирани на изкуствен интелект, коментира Йонко Чуклев от Професионалната асоциация по роботика и автоматизация.

По думите му, някои от секторите в резултат на развитието на изкуствения интелект ще бъдат обект на пълна трансформация, други ще бъдат променени завинаги. При все това има такива, в които достъпът на изкуствен интелект трябва да бъде ограничен и това е една от точките, в които ще бъдат и предстоящите за обсъждане и приемане регулации на Европейския парламент (ЕП), казва Чуклев.

Основната цел на концепцията на Европейските депутати е да обедини усилията по разработка и внедряване на системи с изкуствен интелект чрез създаване на научен, експертен, бизнес и управленски капацитет, допълва и Кристиян Михайлов от асоциацията.

Технологията на изкуствения интелект е огромна точка на фокус от известно време. Но през 2021 г. ще видим, че се появява на още повече места. И не, не по ужасяващ начин в стил „Черното огледало“. Представете си например всичко, което изкуственият интелект може да направи, за да ни помогне да интерпретираме и използваме медицински и научни данни, добавя Михайлов.

Няколко са акцентите в регулациите, подготвяни от Европейския парламент и те включват и баланс между защита на личните данни на гражданите и технологичното развитие, ефективна система за интелектуална собственост и етично използване.

Законодателното предложение за подготвяните европейски регулации по отношение на изкуствения интелект се очакват още през първите месеци на годината.

Репортаж в рамките на рубриката "Рестартирай Европа".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засипаха с пръст скрития бункер в Морската градина

Обезопасиха изоставеното съоръжение в близост до Делфинариума в Морската градина. За да се предотврати всяка възможност за инциденти и пропадания, бяха засипани и заравнени с машина отворите, които се разкриха на повърхността на могилата над някогашното военно съоръжение, съобщават от общинската администрация. Преди да бъде засипан с пръст, обектът..

публикувано на 14.02.25 в 18:07

РИМ-Варна създава лаборатория за съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район

Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура".  Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..

публикувано на 14.02.25 в 15:45

Безплатни прегледи на слуха организират във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..

публикувано на 14.02.25 в 14:47

От ГЕРБ ще пуснат сигнал до прокуратурата за колите в Морската градина във Варна

Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..

публикувано на 14.02.25 в 14:21

Археолозите на РИМ-Варна отчетоха резултатите от проучванията си през миналата година

224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна.  Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..

публикувано на 14.02.25 в 14:15
Кирил Петков

Кирил Петков отива на съд заради ареста на Бойко Борисов

Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..

публикувано на 14.02.25 в 12:47

Търси ли се решение на проблема с бездомните кучета в Кранево?

Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора. Общината не разполага към момента със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център Добрич. На..

публикувано на 14.02.25 в 12:43