„Обявих безплатни консултации в една група във фейсбук, защото смятам, че, когато се случи нещо такова, хората, които можем и имаме възможност да помогнем, трябва да го правим. Не съм само аз, много колеги го правят, обявяват безплатно часове, консултации под една или друга форма, доста сме активни в това отношение. Ценно е за нас и за обществото ни като цяло. То не е само в България, по целия свят се случва.
От Балчик не ми се обадиха много хора, въпреки че имаше положителни отзиви. Вероятно защото в малкия град хората се притесняват от роднини, познати по отношение на конфиденциалността. Много е важно да се знае, че ние, психотерапевтите, работим под етичен кодекс, който за нас има по-голяма стойност от законова норма, защото е много важно да се спазва тайната на пациента. Много е важно човекът да се чувства спокоен“, споделя Десислава Иванова.
Разкриването и доверието не се случват изведнъж, това е дългосрочен процес. Затова работата на психотерапевта е трудна, времеемка и скъпа.
В това положение, в което сме, психичното здраве на българина не се различава коренно от на когото и да е било по света. Влошава се. Засилват се тревожността и паническите атаки от най-малките признаци на болестта. И за лекарите е голямо предизвикателство, къде е психическият и физическият симптом, коментира специалистът.
Все още не е работила с пациенти с постковид синдром, но се сблъсква с шока на хората, чиито близки са преживели тежък ковид или са загубили такива.
Максимално да запазим ежедневието си – съветва психотерапевтът, за да съхраним психичното си здраве.
„Тази пандемия ни отнема много свободи, желания, дейности. Променя ежедневието ни. Хората спират работа, спорт, социални контакти. Всъщност това засилва психичният симптом. Ако е възможно, човек максимално да запази ежедневието си каквото е, а ако не е възможно – да намери дейности, които му харесват. Може и да са нови, да експериментира“, обясни психотерапевтът.
По думите и за децата е много трудно, защото страдат по две направления – от кризите на родителите си какво да правят, и от друга страна – те също са затворени. „Когато няма думи, когато не им се казва какво се случва, децата са много объркани и е много трудно за тях. Да говорим с всеки, с когото можем. Когато ни е тежко, не бива да се затваряме и да си премълчаваме, а да споделяме, да плачем, да се обръщаме за помощ към психолози, терапевти. Не е страшно и не е срамно“, подава ръка Десислава Иванова, която се присъединява към инициативата за доброволна, онлайн психологическа подкрепа на лекари, медицински персонал и хора в криза.
Цялото интервю на Албена Иванова с Десислава Иванова можета да чуете в звуковия файл.Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..