„Обявих безплатни консултации в една група във фейсбук, защото смятам, че, когато се случи нещо такова, хората, които можем и имаме възможност да помогнем, трябва да го правим. Не съм само аз, много колеги го правят, обявяват безплатно часове, консултации под една или друга форма, доста сме активни в това отношение. Ценно е за нас и за обществото ни като цяло. То не е само в България, по целия свят се случва.
От Балчик не ми се обадиха много хора, въпреки че имаше положителни отзиви. Вероятно защото в малкия град хората се притесняват от роднини, познати по отношение на конфиденциалността. Много е важно да се знае, че ние, психотерапевтите, работим под етичен кодекс, който за нас има по-голяма стойност от законова норма, защото е много важно да се спазва тайната на пациента. Много е важно човекът да се чувства спокоен“, споделя Десислава Иванова.
Разкриването и доверието не се случват изведнъж, това е дългосрочен процес. Затова работата на психотерапевта е трудна, времеемка и скъпа.
В това положение, в което сме, психичното здраве на българина не се различава коренно от на когото и да е било по света. Влошава се. Засилват се тревожността и паническите атаки от най-малките признаци на болестта. И за лекарите е голямо предизвикателство, къде е психическият и физическият симптом, коментира специалистът.
Все още не е работила с пациенти с постковид синдром, но се сблъсква с шока на хората, чиито близки са преживели тежък ковид или са загубили такива.
Максимално да запазим ежедневието си – съветва психотерапевтът, за да съхраним психичното си здраве.
„Тази пандемия ни отнема много свободи, желания, дейности. Променя ежедневието ни. Хората спират работа, спорт, социални контакти. Всъщност това засилва психичният симптом. Ако е възможно, човек максимално да запази ежедневието си каквото е, а ако не е възможно – да намери дейности, които му харесват. Може и да са нови, да експериментира“, обясни психотерапевтът.
По думите и за децата е много трудно, защото страдат по две направления – от кризите на родителите си какво да правят, и от друга страна – те също са затворени. „Когато няма думи, когато не им се казва какво се случва, децата са много объркани и е много трудно за тях. Да говорим с всеки, с когото можем. Когато ни е тежко, не бива да се затваряме и да си премълчаваме, а да споделяме, да плачем, да се обръщаме за помощ към психолози, терапевти. Не е страшно и не е срамно“, подава ръка Десислава Иванова, която се присъединява към инициативата за доброволна, онлайн психологическа подкрепа на лекари, медицински персонал и хора в криза.
Цялото интервю на Албена Иванова с Десислава Иванова можета да чуете в звуковия файл.Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..
За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..
Напълно завършени и готови за провеждане на занимания на открито са осем детски площадки и едно спортно игрище в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в на ул. „Рупи“ №2 в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за..
Световно космическо парти ще се проведе за първи път във Варна. Събитието, което се организира от Площад "Наука" и Астро клуб за любители - Варна, е предвидено за 12 април, събота. Събитието е благотворително, а всички средства от билети ще отидат за подкрепа на каузата на "Площад Наука" да подобрява гражданската информираност и общественото..
96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..
В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства. По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да..