132 години ще навърши градският часовник във Варна през тази година. 24-метровата кула е един от символите на Варна, а повече от 70 години за нея се грижеше Боян Николов. След неговата кончина в края на 2019 година, внукът му Християн Тилкиян поема грижата за кулата.
Той прекрачва прага ѝ за първи път с дядо си, когато е само на 4 години.
"Тогава отключи в мен един нов свят в който той е дал повече от половината си живот. От съвсем малък той ми обясняваше много за самия часовник, за неговия механизъм. Показваше ми града отгоре, учеше ме как се навива. И типично по детски, аз се вълнувах много и слушах внимателно, без да осъзнавам, че един ден е възможно аз да бъда на неговото място, че него няма да го има, а аз трябва да се справя сам с това сериозно предизвикателство."
Година преди да си отиде от този свят, Боян Николов се разболява и Християн започва да го замества. Дядо му постоянно се интересува дали всичко с часовника е наред. За него той е нещо много повече от работа.
"Преди около 15 години дядо ми беше в болница когато наваля сняг по единия от циферблатите и това попречи на стрелките да се движат. Щом е разбрал, че часовникът е спрял, той е напуснал болницата и е хукнал към кулата. Това обяснява всичко – абсолютна преданост и саможертва към този символ на града."
Заради този случай Християн Тилкиян е нащрек в лошо време. Механизмът се задвижва от тежести, които висят в средата на кулата. Върти се с манивела около 60 пъти на качване. Отделно от това смазва чарковете, а веднъж годишно прави профилактика. Сверява го поне два пъти в седмицата.
"Проверявам доста по-често дали всичко върви нормално, минавам оттам, ако видя, че изостава. Той по принцип малко изостава, с една минута понякога, той си е така от години, но аз съм намерил начин да контролирам това. Така че всичко да е наред и да бъде точен."
Чуйте репортажа и цялото интервю на Александър Йорданов с Християн Тилкиян в звуковите файлове:
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..