Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Пробуждане с хоро“ за шести път събира всички българи на планетата на Трети март

На Трети март инициативата „Пробуждане с хоро“ за шеста поредна година ще събере позитивната енергия на българите у нас и по света. В традиционната инициатива, посветена за Националния празник на България, хиляди нашенци ще играят хоро едновременно, за да скрепят българския си корен. Така доказваме, че българският дух е жив, споделят в отворената си покана организаторите „Сдружение Азбукари" и гражданската платформа„Българи за България“. "Хорото е съхранило българина през вековете. Танцуването с дава сила и заряд, в днешното време те ще ни подействат като свежа глътка въздух", казва Яна Трендафилова, главен координатор на „Сдружение Азбукари“ в интервю за Радио Варна:

Организаторите приканват всички българи да снимат клип, в който да се представят - кои са, откъде са, и да покажат как играят хоро. А също и да публикуват клиповете на фейсбук страниците на „Сдружение Азбукари“, на събитието „Пробуждане с хоро 2021“ и на собствените си профили.
„Нека покажем красотата на фолклора, темперамента и позитивната емоция на българина - се казва още в обръщението на „Сдружение Азбукари“. Нека покажем, че в тези времена на изпитания ние, българите имаме още по-голяма нужда от Единение. С поведението ни на този ден, ще пренесем с отговорност и търпение примера на предците ни, творили единствено за духовно израстване и общочовешка подкрепа. Активността ни ще покаже, че българският дух е жив, че българските общности у нас и в чужбина уважават традициите си и имат национално уважение и гордост. Нека залеем българската секция на фейсбук с живи, вдъхновяващи и заредени с настроение и позитивна енергия видеа на българи, играещи хоро!“.
Ог „Сдружение Азбукари“ отправят покана към всички българи, където и да се намират, да излъчат силен положителен импулс, за да покажат на света очарованието на образа ни, будил възхищение у мнозина през хилядолетията. „Хорото е магически ритуал и вълшебен лек срещу всякакви вируси и болести“, казват още инициаторите на най-мащабния родолюбив празник.

„Сдружение Азбукари" е неправителствена организация, основана през 2012 г. Сдружението развива проекти, насочени към социалната интеграция, осъществява иновативни образователни проекти, организира спортни инициативи, насърчава и подкрепя талантливите деца. Азбукарите са мотивирани личности, с разнообразни професии, които чрез доброволни вътрешни подбуди успяват да формулират каузи за по-добър живот на хората. Ние обличаме идеите в действие и предлагаме работещи алтернативи за осигуряване на качествен живот и образование на децата в България.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпознаем дали храната в магазина е наистина био?

Органичната продукция се познава още в магазина. Краставицата трябва да ухае на свежест, а доматът – да е сочен и мек на пипане. При конвенционалното земеделие листата на кейла са твърди и жилави, докато отгледани в чиста почва стават сочни и с уникален вкус. Това обясни за предаването "Новият ден" агрономът Кристияна Опрева.  Когато доматът е..

публикувано на 09.09.25 в 12:10

Канят на гроздобер в Ботаническата градина в Балчик

На 13 септември в Университетска ботаническа градина (УБГ) - Балчик организира състезание по гроздобер и ритуал по тъпкане на грозде. Началото е тази събота от 10.30 часа. Програмата предвижда "Рисуване и вино" - рисуване сред лозята на тема "Гроздобер" с чаша вино; всички картини ще бъдат продадени на благотворителен търг в края на събитието,..

публикувано на 09.09.25 в 11:40

Изложбата „Заедно“ открива Дните на японската култура във Варна

С откриването на изложбата „ Заедно“ тази вечер от 18:00 часа в Арт салона на Радио Варна започват 36-ите Дни на японската култура в България. Събитието се организира от Българския хайку съюз и представя художествено взаимодействие между шодо калиграфия, хайку поезия, дзен рисунка (суми-е) и авторска керамика. Изложбата е посветена и на..

публикувано на 09.09.25 в 11:05

Започва изплащането на пенсиите

Изплащането на пенсиите през септември т.г. чрез „Български пощи“ започва днес  и ще завърши на 23 септември (вторник). Според Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж пощенските станции изплащат пенсиите и добавките към тях в периода от 7-о до 20-о число на месеца, за който се отнасят. Когато тези две дати са неработни дни, какъвто е случаят през..

публикувано на 09.09.25 в 08:01

Лесна работа: Светът е за всички

Напоследък имах възможност да установя, че в екипа на хотелите в Холандия работеха чехи и молдовци, в Чехия обслужването беше поверено на украинци, в Будапеща ни посрещаха сърби и чехи, а в българските курорти – украинци и азиатци. Колко малък и шарен е светът. И най-важното: светът е за всички. За тези, които в тихите моменти се връщат към песните..

публикувано на 08.09.25 в 16:15

8 септември - Рождество Богородично

Православната църква чества днес Рождество на Пресвета Богородица (Рождество Богородично).  Рождество Богородично е един от трите най-големи празници, посветени на Богородица, и е сред 12-те най-големи Господски празници в календара на Църквата. Пресветата Дева Мария се родила в галилейския град Назарет от праведните Йоаким и Анна. Йоаким бил от..

публикувано на 08.09.25 в 07:53
Компютърна симулация на затъмнената Луна на 7 септември вечерта по време на максималната фаза на явлението в 21:12 ч. Тогава Луната ще бъде в съзвездието Водолей, на височина 14° над хоризонта за наблюдател от София и на 17° за Варна.

Тази вечер предстои третото пълно лунно затъмнение за годината

Предстои да се случи третото пълно лунно затъмнение за тази година, по-голямата част от което ще може да се проследи от нашата страна днес вечерта, на 7 септември, съобщава Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при Българската академия на науките и в катедра „Астрономия“ на Физическия факултет на..

публикувано на 07.09.25 в 15:44