Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ се готви за ново издание на фестивала "Традиция с бъдеще". По това време ще се проведе и поредният Ден на отворените врати – една утвърдена практика, която се радва на голяма популярност сред родители и бъдещи ученици. Преди броени дни училището посрещна любопитните кандидат първокласници, а сега – на 20 февруари, събота, ще отвори вратите си за кандидатите за пети клас и техните родители.
На 20 февруари училището ще отвори врати в 9:00 за консултациите за художници, а в 10:00 за танцовите и музикалните специалности. Участието в консултациите е само по предварителен график, а записването става на тел. 052 620 725 и 0876 077 569 от 8 до 16 часа. Крайният срок за записване е четвъртък, 18.02.2021.
Денят ще даде и старта на дългоочаквания фестивал на изкуствата „Традиция с бъдеще“, който трябваше да се проведе през декември, но беше отложен заради епидемичната ситуация.
В 13:00 на 20.02. ще бъде официално открито преобразеното коридорно пространство на историческата сграда на НУИ „Добри Христов“. Новата визия е плод на инициативата „Изкуство в крачка“, която превръща училищните коридори в изложбени галерии. „Досега всички бяхме ежедневно потопени в звуковата среда на репетиращите ни музикални таланти, а отсега нататък всеки ден ще бъдем обгърнати и от картините, създадени в нашите ателиета за визуални изкуства“ – споделя Румяна Петрова. – Вярваме, че така всеки един от нас – и учителите, и особено учениците – ще оценява при всяка своя крачка привилегията да бъде част от живия храм на изкуството във Варна“.
Кулминация на фестива ще бъде гала концертът „Традиция с бъдеще“ на 23 февруари. От 18:30 той ще събере в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център представителните състави на училището. На голямата сцена ще излязат класически и фолклорни хорове, оркестри и ансамбли, а специално място в програмата ще имат балетът и българските танци.
25 февруари е паметна дата за училището – на този ден през 1945 основателите на Музикалното училище са представили официално с концерт пред варненската публика новооткритото учебно заведение, демонстрирайки своя талант и заявявайки своята отговорност към изграждането на бъдещите варненски музиканти. Тази година отбелязваме „76 години от началото“ с концерт на учителите в Градската художествена галерия от 18:30.
На 27 февруари от 11:00 в Концертната зала на НУИ най-малките ученици ще покажат как се справят със сложността на ансамбловото свирене сами, без помощта на своите учители, в концерта „Артисти от бъдещето“.
На 1 март солистите от специалност „Поп и джаз пеене“ ще докажат, че могат да пеят и без микрофон в рецитала „Акустична версия“ в Концертната зала на НУИ от 18:30 часа.
На 2 март млади талантливи китаристи и скулптори ще направят съвместна арт инсталация „Музика и форма“ в Арт салона на Радио Варна от 18:30.
На 3 март от 18:00 училището ще представи във Фестивалния и конгресен център спектакъла „Магията на българската музика и танц“. Събитието е организирано в партньорство с Община Варна.
На 4 март в Концертната зала на НУИ от 18:30 часа клавирна катедра ще представи своя специален проект „Партньори по клавишите“, в който учители и ученици свирят в клавирни дуа рамо до рамо на сцената.
Фестивалът ще завърши на 5 март с концерта „Европейската традиция във Варна“, в който солисти и камерни ансамбли ще представят музиката на Европа в Градската художествена галерия от 18:30 часа.
Всички събития от програмата на фестивала ще бъдат провеждани при спазване на мерките за безопасност, а посетителите ще е необходимо да бъдат с маски.
Варненският археологически музей с е обръща към любителите на археологията, старините и приключенията с покана да се присъединят към разкопките на крепостта Петрич кале. Разкопките ще се проведат през месец май и началото на юни в рамките на 21 работни дни. Работното време е от 7 до 13.30 часа, а тр анспортът се поема от Археологическия музей...
На официална церемония в Младежкия дом във Варна бяха връчени отличията на лауреатите от тазгодишното издание на Регионалния конкурс "Възкресение Христово". В двата раздела - "Великденска украса" и "Великденско писано яйце", отличените са 23 деца от училища, читалища и детски градини. При най-малките първи места завоюваха Ния Димитрова от СУ "Неофит..
Изложба живопис открива Иван Мутафов в зала "Север" на Археологическия музей във Варна на 16 април, сряда, от 17 часа. Иван Мутафов е художник, но също така краевед, планинар, алпинист и пътешественик. Роден е на 2 декември 1948 г. в с. Черни Осъм, Троянско. Завършил е Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет „Св. св...
Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица. Това съобщи семейството му в социалната мрежа X, предаде АФП. „С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир“, пише най-големият му син Алваро в съобщение, подписано и от..
От вторник, 15 април, библиотечната услуга във Варна - Велобиблиотека, се завръща. Всяка седмица от 10.30 до 12.30 часа библиотеката ще бъде на различни точки в града, по график, съобщиха от РБ "Пенчо Славейков". Графикът за месец април: Градинката зад часовника – 15 и 29 април (вторник), от 10:30 до 12:30 ч. Морска градина,..
Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..
14 април, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ е последният роман на Николай Табаков, в който авторът ни представя отново интересен поглед към света, в който живеем. И основният му въпрос е: Къде е мястото на всеки един от нас в този свят? И още: Потънали ли сме до гуша в идеалния..