Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемат документи за безплатната услуга "Асистентска подкрепа" във Варна

| обновено на 22.02.21 в 09:15
Снимка: Pixabay

Започна приемът на документи за кандидатстване на потребители и асистенти за социалната услуга „Асистентска подкрепа“, която се предоставя от началото на тази година от Община Варна. Тя е насочена към 728 нуждаещи се лица от Варна, като за целта ще бъдат назначени до 240 души на длъжност асистент.

Услугата се извършва в дома на потребителите и за тази година е безплатна за тях, каза за радио Варна Луиза Каспарян, началник отдел „Социални дейности и жилищна политика“ в общината.

Право да кандидатстват имат лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност. Услугата е още и за деца и възрастни хора с трайни увреждания с определена чужда помощ, които не ползват асистентска подкрепа, помощ за осигуряване на асистентска подкрепа или за които не се получава помощ за грижа в домашна среда по реда на друг закон.

Потребителите подават документи в Информационния център на община Варна, за деца може да се направи заявка по телефона или чрез имейл.

Подробностите чуйте в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасиха четирима души, преобърнали се с лодка край Несебър

Четирима бедстващи в лодка бяха спасени край Несебър. Катерът, който им е помогнал е „Спасител 4“ на Благотворителната организация „Спасяваща животи в морето – Несебър“, предаде БНР. Веднага след получаването на сигнала около 17,10 часа в неделя плавателният съд с капитан Емил Петров и моряк Калоян Райковски тръгва от Северното пристанище в Несебър...

публикувано на 04.08.25 в 08:37

Днес излизат на протест с искане на оставката на председателя на ОбС-Варна

Днес организират протест пред офиса на строителна компания, за да поискат оставката на председателя на Общински съвет Варна Христо Димитров.  Припомняме, общинските съветници от ПП-ДБ във Варна призоваха председателя на местния парламент Христо Димитров да подаде оставка заради частната му жалба в Административен съд - Варна срещу избора на..

публикувано на 04.08.25 в 08:33

Днес ще е слънчево и горещо

Днес ще е слънчево, около и след обяд с купеста облачност. Ще духа слаб, в следобедните часове по крайбрежието до умерен вятър от източна четвърт. Максимални температури 31°-36°, по крайбрежието 28°-31°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода 25°-27°. За Варна минимална температура 20°, максимална 31°.

публикувано на 04.08.25 в 07:40

Варненска плувкиня стана 15-та в света на 50 метра бруст

Тея Николова завърши на 15-о място в полуфиналите на 50 метра бруст за жени на Световното първенство по плуване в Сингапур. 20-годишната варненка при дебюта си на шампионат на планетата на голям басейн, постигна и нов национален рекорд 30.67 секунди. Във втората полуфинална серия тя завърши с по-бавно време от 30.88 секунди и не успя да влезе във..

публикувано на 03.08.25 в 15:25

Седмицата ще започне със слънце и облаци

През нощта ще е ясно и почти тихо. В сутрешните часове в ниските места и около водните басеини е възможно да се образува слаба мъгла. Минимални температури 15°-20°, по носовете до 22°.  Утре ще е слънчево, около и след обяд с купеста облачност. Ще духа слаб, в следобедните часове по крайбрежието до умерен вятър от източна четвърт. Максимални..

публикувано на 03.08.25 в 15:11

Варненец се класира в топ 10 на Международната олимпиада по информатика

Български ученици спечелиха 2 златни и 2 сребърни медала от Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. Това съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, съобщава БНР. Златните медали спечелиха Веселин Маркович (12 клас, Математическата гимназия във Варна),..

публикувано на 03.08.25 в 14:29
архив

Влязоха в сила промени в НК за глоби и наказания за пияни и дрогирани шофьори

В Държавен вестник вече са обнародвани измененията на Наказателния кодекс, част от които са свързани с престъпления, извършени от водачи под въздействие на алкохол или наркотици, информира БНР. Драстично се увеличават глобите, които за някои нарушенията достигат 5 хиляди лева. Част от наказанията са завишени, особено към шофьори употребили алкохол..

публикувано на 03.08.25 в 10:57