Благотворителна кампания за набиране на средства за лечението на онкоболна жена от Каварна стартират нейни приятели. В подкрепа на 39-годишната Детелина Атанасова, майка на 14-годишно момче, застават Рая Цолова, Михаела Георгиева, Валя Иванова и Галя Драганова.
Ходенето по мъките на 39-годишната жена започва през 2006 година, когато Детелина установява, че има подутина между двете гърди. Не й обръща внимание, защото смята, че е мастна тъкан. През 2009 година обаче започва драстично да отслабва. Посещава лекар в Каварна, който смята, че не е мастна тъкан и я изпраща в Гръдна хирургия във Варна. Там й правят биопсия на топчета, които са се появили на врата й. Хирургът казва, че е мастна тъкан и да не се притеснява. По-късно посещава друг специалист от Варна. Приемат я в Отделение по пулмология, за да я стабилизират тъй като левкоцитите й са много високи, преливат й две банки кръв. Поема я доц. Мичева от Хематология, която и до днес прави химиотерапиите и следи състоянието й. Там е установено, че Детелина има онкологично заболяване – Нехочкинов лимфон, анапластичен, Т-клетъчен, вид рак на лимфната система. След поставяне на диагнозата жената започва химиотерапия с ударни дози. После е изпратена на лапароскопска биопсия в София. Детелина излиза в ремисия, която продължава пет години без два месеца. Следват няколкократни връщания за заболяването, биопсии, химиотерапии и ремисии. Междувременно е направена и автоложна трансплантация на стволови клетки в София. През ноември 2018 година каварненката е в поредната си ремисия, споделя, че за първи път е била толкова щастлива, смятала е, че вече е преборила болестта. След няколко месеца обаче отново й се появява подутина и отново следват химиотерапия, ремисия, химиотерапия и т. н.
В момента Детелина отново е на химиотерапия. Отново й е предложена трансплантация у нас, но след толкова години лечение в България решава да опита и в чужбина. Получава оферта от „Анадолу клиник” в Истанбул, Турция. Очакват я там, за да й направят изследвания и да ги сравнят с българските. Предлагат й три вида трансплантация, изследванията ще покажат коя е най-подходяща.
Офертата на турската клиника е 180 000 лева, които са непосилни за семейството. Детелина работи в сферата на туризма, когато е здрава, съпругът и е в частна фирма.
На Детелина Атанасова можете да помогнете чрез:
Банкова сметка:
Нова година. Изпращане и посрещане, което става по няколко начина. Или на центъра в съответния малък или голям град, на домашно, хотел. Има обаче една група хора, които предпочитат да походят с часове, за да стигнат до любима хижа. И там, далече от градската суета и шума, високо в планината, да вдигнат наздравица с приятели за новата година. Кувертите..
Спасителна акция за изваждането на закъсал в снега автобус с 50 пътници от БДЖ, се проведе тази нощ край село Габровци в Прохода на Републиката, съобщава БНР. Акцията е приключила благополучно и в 2 часа тази нощ пътниците са отпътували към Горна Оряховица. Тежко остава положението в община Елена, където все още много населени места са без..
Едно от най-консумираните лекарства в САЩ - и най-често приеманият аналгетик в световен мащаб - може да направи много повече, отколкото просто да облекчи главоболието ви, съобщи Science alert. Според проучване от 2020 г., което измерва промените в поведението на хората, когато са под влиянието на често срещаното лекарство без рецепта, а..
Православната църква почита днес свeти Стефан, първият мъченик за християнската вяра. Стотици хиляди са имениците - Стефан, Стоян, Венцислав, Станимир, Стамен, Стоил, Цоньо и женските варианти на имената, както и Таня и Фани. Името Стефан е от гръцки произход и означава "венец". Днешният празник е последният преди посрещането на Нова..
26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото. В България Денят на бащата започва да се празнува..
Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..
Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..