Има професии, които отдавна са изчезнали, а има и такива, които са като атракция в наши дни – напомнят за отминала епоха. Сред тях е занаятът на ваксаджията – човек, който лъска обувки на улицата. Във Варна от много години има само един – Кирчо Ангелов, който всеки ден стои в един от централните подлези. Вече има и кандидат, който да го наследи в този стар занаят.
Кирчо Ангелов вече е на 77 години и продължава да работи с удоволствие. Започва през 1962-а и никога не си е изкарвал прехраната с нещо друго.
"Вървеше работата, имаха навик хората, бяха съвсем други нещата. Нямаше маратонки. Постоянно имаше опашка за тази работа. Имаше ваксаджийница към комунални услуги и там започнах."
В началото му е било трудно, но постепенно свиква. Гледа по-старите от него и „краде“ занаята. Казва, че най-трудно е да четкаш обувката, но най-важна е работата с клиента.
"Посрещането и изпращането е много важно. Не знам, то си зависи от човека. На мен отвътре ми идва това нещо. Трудно е да се работи с хора, имат най-различни характери. Не го знаеш, кой какъв е, що е. Ама аз гледам като трябва мълча си. Има една приказка – с лудия луд, с умния умен и толкоз. Гледаш го, че е сприхав - мълчиш си, отстъпваш."
И така вече близо 60 години Кирчо Ангелов се труди със своите четки и размазвачки. Обслужвал е по сто души на ден. В наши дни не повече от 5-6. Въпреки че работата му намалява, си има редовни клиенти, които понякога му оставят и чанти, пълни с обувки. При него се спират млади, възрастни, хора с всякакви професии.
"Казвам им опитай веднъж, да видиш как ще ти станат обувките. Друго си е професионалист да ти я свърши тази работа. Когото съм обслужил, хората казват има разлика голяма. Едно е вкъщи да се направи, друго е аз да го направя. Кожата на обувката се подхранва, друго е, то е храна за кожата на обувката."
Кирчо Ангелов казва, че никога не е имал чираци. Докато не се запознава с Антони Боксеров. 34-годишният варненец има собствен бръснарски салон и интерес към старите занаяти. Решава да покани стария ваксаджия в салона си. Там е всяка събота и работи безплатно.
Антони го гледа и „краде“ занаята, както е правил Кирчо някога. Има планове, обаче да го осъвремени, защото в този си вид, ваксаджийството няма големи перспективи:
"Понеже ми е доста натоварено в бръснарницата, като се поуспокоят нещата ще наблегна над ваксаджийството, но имам идея за нещо по-съвременно. Може би до половин година ще изляза с нещо подобно като малък проект, с който да върна стария занаят ваксаджийството."
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..