Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличават ковид леглата във Варна

Снимка: skener.news

Лекари, работещи в Спешната медицинска помощ, искат затягане на мерките срещу COVID-19.  Те се притесняват, че броят на заразените се увеличава и че натискът върху болниците ще стане сериозен. Д-р Десислава Кателиева от Националната асоциация на работещите в спешната помощ съобщи за Радио Варна, че въведените мерки не се спазват и поиска затягане на контрола.  Лекарите настояват да се ограничат събиранията на хора на закрито в заведения, молове и фитнес зали:
"Искаме да предотвратим пикове с по 5-6 хиляди заразени на ден, които виждаме в други европейски държави. За нас това означава с часове линейките да обикалят да търсят легла за пациентите, да се изправяме пред хората и да казваме, че не можем да ги приемем в болница. Вече сме минали по този път веднъж и не искаме да се повтаря. Единственият начин това да се направи е да има ръст на ваксинираните, да се затегнат мерките и да има контрол върху спазването им."
Д-р Иван Здравков, заместник-директор на Центъра за спешна медицинска помощ във Варна, също е на мнение, че мерките трябва да бъдат затегнати. Във филиала отчитат около 20 % ръст на посетените адреси в сравнение с началото на годината:
"Отиваме към затруднено положение, защото от около 300 ковид места, тази сутрин имахме 60 свободни за неинтензивно лечение и 18 за интензивно. Системата започва да се натоварва и доколкото разбрах, има издадена заповед от РЗИ за увеличаване на ковид леглата в болничните заведения."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варна

Яснослънчева и тиха ще е неделята край морето

Ще преобладава ясно и слънчево време, след полунощ и до обяд на много места ще има мъгла.  Ще е почти тихо, през деня със слаб, предимно югозападен вятър.  Минимални температури между 2° и 7°, по Черноморието до 10°, максимални между 13° и 18°, по-ниски ще останат в местата с по-трайни мъгли, главно по поречието на Дунав.  За Варна минимална..

публикувано на 15.11.25 в 15:01
Тома Биков

Тома Биков: Има една трансформация на международния ред, която може да ни прати в геополитическото нищо

Има една трансформация на международния ред, която може да ни прати в геополитическото нищо. Част от политическия елит не може да осъзнае големите опасности. Ние стоим на границата на западната цивилизация, а това поставя огромни рискове пред нас. Това коментира Тома Биков, народен представител, журналист и политолог в предаването на Радио Варна..

обновено на 15.11.25 в 12:40

Протест във Варна срещу жестокостта над животните

На площад "Независимост" пред Съдебната палата в град Варна се проведе протест срещу жестокостта над животните.  Чуйте повече в прикачения звук: Протестът е официално съгласуван с Община Варна. Той е организиран във връзка със жестокостта, упражнена и довела до смъртта на кучето МАЯ преди броени дни в София.  Ние се присъединяваме към..

публикувано на 15.11.25 в 11:43

Тежка катастрофа взе три жертви на АМ „Тракия“, има промени в движението

Трима души са загинали и един е ранен при тежко пътнотранспортно произшествие на АМ "Тракия", съобщиха от МВР. Инцидентът е станал в 9:06 часа тази сутрин. По първоначални данни катастрофата е станала на км 208+500, в участъка между Стара Загора и Нова Загора. Сблъскали са се два леки автомобила, предава  БНТ. Раненият пътник е транспортиран в..

публикувано на 15.11.25 в 11:33

Мощи на грузинския светец Гавриил Ургебадзе ще бъдат изложени за поклонение във Варна

Лични вещи и икона с мощи на свети Гавриил Ургебадзе пристигат днес в страната ни. Те са изложени в митрополитския катедрален храм "Св. великомъченица Неделя", където в момента българският патриарх Даниил отслужва света литургия. Св. Гавриил Ургебадзе е канонизиран за светец от Грузинската православна църква през 2012 г. Св. Гавриил е живял..

публикувано на 15.11.25 в 10:24

191 от 240 народни представители са имали неоправдани отсъствия от пленарни заседания през октомври

Общо 191 от 240 народни представители са имали неоправдани отсъствия от пленарни заседания през октомври, показва справка, публикувана на сайта на Народното събрание.  Това е ръст с 86 депутати спрямо септември, когато 105 народни представители имаха неоправдани отсъствия. ГЕРБ-СДС е парламентарната група, от която са отсъствали най-много депутати –..

публикувано на 15.11.25 в 09:48
Деница Сачева

Коледни добавки за пенсионерите тази година не са планирани, каза Деница Сачева

Коледни добавки за пенсионерите тази година не са планирани, възможностите на бюджета в това отношение са силно ограничени.  Това каза заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Деница Сачева в ефира на Нова телевизия.  По отношение на внесените в Народното събрание три проектобюджета - на държавата, на касата и на ДОО, Сачева каза,..

публикувано на 15.11.25 в 09:43