Речта на омразата...
- се състои от думи, жестове или визуални материали (снимки, рисунки или видео), които унижават, обиждат или призовават за насилие срещу определени хора, заради принадлежността им към дадена група – социална, религиозна, етническа;
- се среща много често в интернет, където лесно могат да се създадат големи групи, които подкрепят агресията и омразата към даден човек или група хора;
- може да бъде форма на онлайн тормоз;
- може да премине в радикализация;
- се различава от свободата на словото , защото нарушава правата на засегнатите и би могла да доведе до реално насилие.
Превенция:
Толерантност. Изграждането на толерантност ще позволи на младия човек по-добре да разбере света около себе си и хората в него. Това е качество, което ще позволи на младото момче или момиче да мисли критично, когато види обидна публикация и да преценява кога едно твърдение е истина и кога - лъжа.
При проблем:
Сигнализирайте за публикации в интернет (коментар, страница, снимка, видео), които съдържат реч на омразата с призиви за насилие. Поканете и приятелите си да сигнализират - натрупването на голям брой сигнали води до по-бързи и активни действия от страна на администраторите на сайтовете. Това е особено валидно, когато сигналите идват от профили на непълнолетни потребители – по този начин социалните мрежи, като Фейсбук например, се опитват да осигурят по-добра защита за децата и тийнейджърите и разглеждат техните сигнали с приоритет.
Ако попаднете на публикации, съдържащи реч на омразата, насочена към хора под 18 годишна възраст, докладвайте и на Горещата линия за онлайн съдържание. Информация може да откриете в сайта на Център за безопасен интернет.
Неформално обучение на тема "Безопасен интернет" представя реалните заплахи сред подрастващите. Организатор е Младежки център Добрич, а темите бяха обсъдени от младежките работници с ученици от града. Как да се предпазим в интернет пространството? Какви са разликите между хейт и език на омразата, как да реагираме при проблеми в Интернет? Тези въпроси коментира Николай Николов – един от провелите обучението. Интервю на Нина Милошевич в прикачения звуков файл.
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..