Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ чества 100-годишен юбилей. По повод годишнината Радио Варна стартира поредица в предаването за култура "Гравитация нула", в която запознава своите слушатели с интересни факти, събития и личности, свързани с развитието на Варненската драма. За живота в театъра сега и преди ще разкажат хората, въвлечени в магията на това сценично изкуство.
Грациела Бъчварова: Това бяха най- хубавите ми детски спомени, защото съм била шестгодишна. Тогава ме заведоха в Народния театър, някъде между 5-и- 6-и ред на партера. До ден днешен, когато заговоря за този момент, усещам миризмата на етер и лепило, тази прекрасна миризма, която се усещаше, като се отвореше завесата на театъра.
Михаил Мутафов: Без да обичаш театъра не става. Както знаем, там заплащането не е за хвалене. Трябва да има някаква любов, някаква привързаност към театъра, нещо, без което не можеш. Театърът е като дрога. Най- хубаво е да обичаш работата си, хобито ти да е работата ти. Само тогава се получава. Когато играеш на сцената, ти не можеш да си съвършен, важен е стремежът към честност. Гледал съм да бъда честен в работата си, доколкото мога, разбира се, все пак ние сме актьори.
Милена Кънева: Ако една роля е успешна, това означава, че си намерил някакво местенце в себе си, което да уголемиш и да се получи нещо, което ужким е далечно от теб, но то съдържа частичка от твоя ген. Всичко това е много сладко, защото е някаква терапия. С това сме облагодетелствани артистите, че работим върху себе си. Съзнателно или не, ровичкаш в себе си и тези неща ги изписваш там отстрани. Все още нямам желание да работя в застрахователно дружество, на касата на някой магазин, или някъде, където ще ми дават повече пари. Хубаво е, защото ако човек няма хъс и не го дърпа, няма смисъл да стои там като един умрял лебед.
Свилен Стоянов: Аз не съм от актьорите, които бързо слагат костюм, бастун, очила, реквизит. За да пристъпя към външната характеристика, според мен има два подхода - отвътре навън и отвън навътре. Аз винаги тръгвам отвътре навън. Не мога да тръгна да правя песонаж и да го рисувам отвън, ако не съм го разбрал. Неспокоен съм, докато го разбера. Понякога се събуждам през нощта, нещо ми щуква в главата и си го записвам някъде да не го забравя, защото на другата сутрин ако го прочета, ще разбера, че не е било сън. Търся образа, а когато смятам, че асм го открил, трябва да го договоря с режисьора. Ако се договорим е добре, но ако не се договорим, трябва да намерим начин, да намерим пресечни точки. Мога да кажа, че пътят не е лесен, защото домашната работа на актьора в никакъв случай не е малка. Тя дори понякога е повече, отколкото работата в театъра.
Ние сме като алпинисти. Винаги съм казвал на колегите, че е много важен следващият базов лагер. Върхът е енигма, но базовият лагер е важен, а той се строи най-малко от двама, ако не и от всички.
Театърът е съвкупно, взаимно дишане, усещане, радост и болка. Истинският спектакъл се случва само, когато Негово Величество Зрителят е ответен, свободен, осмислящ, чувствителен към това, което правим. Театралното представление е днес и сега, никога не може да бъде вчера или утре. Може да се занимава с въпроси от вчера и утре, но никога не може да бъде вчера или утре. То трябва да бъде днешно представление, защото зрителя е днес и сега, тук, в момента.
Юлияна Чернева: Мисля, че ние, актьорите, сме благословени. Да, благословени сме с тази професия. Тя е прекрасна, красива и безкрайно трудна, но смятам, че имаме божия благословия. Даден ни е шанс, възможност, някакво благоволение, че ни е позволено да практикуваме тази професия. Нашият живот по този начин е станал по-интересен, по- богат. Това да се срещнеш с най- различна литература, драматургия, пиеси, романи, които са драматизирани. Изключително интересно е да се срещаш първо с най- различни автори - български и световни. Второто, което е, работиш с различни режисьори. Третото - най-прекрасно нещо, всяка вечер ти си друг човек, ти си различен за 2 -3 часа, ти си в кожата на някой друг. В този наш един-единствен живот, който на всеки един от нас му е отреден и колкото му е отреден, ние сме щастливците, които в един живот, освен живеейки своя собствен, можем да изживеем още стотици други. Това мисля, че е най- голямото богатство на нашата професия. Благодаря на Бог, на съдбата, на това, което можем да наречем космически разум, че ми е отредил това, с което най-много искам да се занимавам и което безкрайно обичам - удоволствието от играта на сцената.
Чуйте повече в звуковия файл:Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без..
Държавният куклен театър във Варна представя спектакли на лятната и основната си сцена тази седмица. Програма: 30 юли, сряда, 18.30 ч. - "Храбрият оловен войник", за деца над 4 г. (основна сцена) 2 август, събота, 18.30 ч. - "Дядовото дворче", за деца над 3 г. (лятна сцена) 3 август, неделя, 18.30 ч. - "Трите прасенца", за деца над 3 г. (лятна..
На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..
Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..
Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна. Ръководители на инициативата са доц. д-р..
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..