Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Превод в ефир - рубрика за танц и екран

Превод в ефир е скрийнденс* рубрика от създателите на Performance Room - интернет страница, предлагаща разнообразна информация от света на изпълнителските изкуства и по-специално техните съвременни форми.

Всеки месец творческият екип, който стои зад нея, кани професионалната и любителската аудитория, изкушена от тази интригуваща симбиоза между киното и танца, да се присъедини към неговите прочити, разговори и дискусии с активно практикуващи в това поле хореографи от страната и чужбина. Осем месеца, осем артисти и техните скрийнденс произведения ще бъдат разгледани в рамките на креативно-критически погледнати статии от Светлозара Христова и Ана-Мария Сотирова, както и на живо проведени разговори между координатори и артисти. 

Първото издание през януари беше посветено на Искра Иванова - хореограф, танцьор, мултидисциплинарен артист. Разговорът я поглежда като човек, като творец и като автор на произведенията “Positive Negativity” и “CORPUS”.

А ето какво сподели Искра Иванова за Превод в Ефир в предаването Улица “Събота”:


Статията-анализ в две части, базирана на двете творби на Искра Иванова, може да бъде прочетена ТУК, а плейлист с епизодите на рубриката вижте ТУК.

Искра Иванова е изпълнител, хореограф, преподавател по танц и импровизация. Завършва "Хореография" във Варненския свободен университет през 2011 г., след което продължава да усъвършенства практиката си в различни обучителни програми. През годините създава самостоятелни и съвместни художествени проекти, участва в изложби и спектакли, а също така е съосновател и артистичен директор на фестивала за съвременен танц и пърформанс Moving Body.

Искра е със задълбочен интерес към езика на тялото, но също така обича да експериментира с използването на различни медии (експериментални филми, видео и звукови инсталации, фотография и др.) и да изследва как те се свързват и взаимодействат с тялото.

Светлозара Христова е културолог, арт мениджър, артистичен сътрудник, автор на статии в полето на съвременния танц и театър, съ-организатор на фестивалите Moving Body и RADAR Festival Beyond Music.

Ана-Мария Сотирова завършва специалност “Film” в University of Reading, както и магистратура “Film Studies” в University of Amsterdam. Сътрудник е на фестивала Moving Body.

Проектът Превод в ефир е финансиран от Национален фонд "Култура", програма "Публики" 2020 г.

________________________

*скрийнденс - жанрова колаборация между танц и филм




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва заключителният етап на поп-рок конкурса "Сарандев" в Добрич

Заключителният етап от 34-тото издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“ започва днес в Добрич. Музикалното събитие дава сцена за изява на млади изпълнители от 11 до 30 годишна възраст, които са разпределени в три групи. Организатори на конкурса са Младежкия център и Община Добрич. Над 50 са участниците и тази година в Европейския..

публикувано на 14.05.25 в 11:05

Червеният килим в Кан е в очакване на филмовите звезди

78-ият филмов фестивал се открива днес, когато по червения килим ще преминат представители на световното кино - от Жулиет Бинош като председател на журито до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро . Организаторите на фестивала са посветили деня на откриването, вторник, на Украйна във война, като ще бъдат прожектирани три..

публикувано на 13.05.25 в 06:41
Актьорът Димитър Маринов също беше пред националната библиотека.

Варна се среща с Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на „Оскар”- ите

Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..

публикувано на 09.05.25 в 18:51

Българин с "Оскар" за технически постижения

Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..

публикувано на 08.05.25 в 19:00

Изложба 85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България откриват в Балчик

На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..

публикувано на 07.05.25 в 16:45

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33