От днес започва най-дългият и строг пост в християнството - Великденския. Той продължава седем седмици до Великден, който тази година отбелязваме на 2 май. По време на поста се забранява консумацията на блажна храна, в това число месо и млечни продукти. Само в определени дни се разрешава риба.
Великият пост не се изчерпва само с медицинските ползи за човешкия организъм и излиза далеч от границите на обикновената диета. Според отец Василий Шаган, постът е начин да пречистим както душата, така и тялото си.
Освен, че ни носи смирение и душевно пречистване и безспорно калява волята ни, строгият пост има благоприятно въздействие и върху нашия организъм, който обаче трябва да е добре подготвен, смята здравният инструктор Ники Суков. Въпреки че любовта е движеща сила в духовния свят, нейното физическо проявление с интимните отношения между хората, също е строго забранено по време на Великия пост. Забраняват се още алкохолът, шумните забавления и браковете.
„В този период на годината има значително по-малко записвания за сватби. Не само заради пандемията, но и заради Великденския пост“, каза за Радио Варна Албена Ралчева, организатор „Венчавки“ в Ритуална зала-Варна.
От проведената анкета сред варненци, прави впечатление, че почти никой не спазва поста или ако реши да пости, го прави в далеч по-лек вариант. Някои от анкетираните свързват Великденският пост с физическото пречистване на организма, но други виждат по-дълбок смисъл.
Подробностите чуйте в репортажа на Иван Барбов:

Европейският музикален фестивал Варна 2025 посвещава камерна вечер на най-младото поколение варненски изпълнители. Концертът „Имена от бъдещето: Талантите на Варна“ е естествено продължение на ангажимента на фестивала към развитието на новите имена и на младите публики в морския град. От 19 часа днес в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ на..
Български ученици спечелиха четири медала от Младежката международна олимпиада по астрономия и астрофизика в Румъния. Това съобщи Министерството на образованието и науката. В състезанието са участвали ученици от близо 20 държави. Българският отбор е спечелил три сребърни медала и един бронзов. Отличените ученици са Марина Маринова, девети клас в..
4 100 деца от шести и до дванайсети клас от Варна и региона са участвали в изследване за психичното здраве на младите хора. Институции от 9 европейски държави работят заедно за подобряване психичното здраве на учениците. Проектът HARMONI бе представен днес във Варна от началника на Регионалното управление на образованието (РУО) в..
Питомниците на Общинския приют за безстопанствени животни в село Каменар вече се радват на обновени дървени къщички. През уикенда доброволци и служители на центъра сковаха нови дървени домове за четириногите, изработени от рециклирани транспортни палети. Инициативата стартира по-рано този месец, когато група млади хора дариха храна за четириногите и..
Прокуратурата повдигна нови обвинения и прецизира част от сегашните на кмета на Варна Благомир Коцев, предаде БНР. Очаква се в петък на Коцев и защитата му да им бъдат предявени всички материали по делото, което означава, че разследването за корупционна афера в Община Варна е на финала си. Вместо за участие в организирана престъпна група, Коцев..
Да преживееш един учебен час в епохата на Възраждането и по начина, по който тогава са учили децата – е възможно и днес. Мястото е Музеят на Възраждането във Варна, където днес започва първият от поредицата уроци посветени на народните будители. Екипът на музея е подготвил специална образователна програма наречена „За будителите“ и тя ще..
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди четири законопроекта за промени в Кодекса на труда. Три от тях са внесени от народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България", а един - от социалния министър Борислав Гуцанов, съобщава БНР. Законопроект, внесен от Елисавета Белобрадова и група народни представители от..