Започва вълнуващата седмица на Благата вест и на театъра.
Разбира се, всеки от нас ще премине през много радостни събития, на път към празничния четвъртък и театралната събота, но мисълта за последното ме подсеща за любима тема: „Животът като спектакъл и социалното взаимодействие като театрална пиеса“. В това канадският социолог и писател Ървинг Гофман няма равен.
Разумно звучи схващането му, че има ли хора около нас, ние се стягаме и старателно излъскваме публичния си образ. Понякога с конкретна цел, друг път - просто, за да бъдем харесани. Представяме се в живота по начини, подобни на сценичните представления на актьорите.
А от какво се нуждаем, за да създадем благоприятно впечатление и да успеем? От съответните умения, от правилния мизансцен, реквизит и гардероб. О, да! И от споделено разбиране за играта на сцената. Естествено, няма как да минем без свое закътано местенце зад кулисите – онова, което в криминалетата се слави като „шкафът със скелети“, а в нашия кротичък житейски спектакъл се явява така нареченият личен живот. И като стана дума за спектакъл, за къде сме без публика?
Случка от миналото: в сезонен хотел половин час след обявеното начало на вечерята, туристите се навъртаха пред шведската маса и объркано се оглеждаха. Достъпът не беше разрешен и те не знаеха къде да се дянат в очакване нелепата ситуация да се промени. Мнозина се притесняваха, че изглеждат лакоми и някак неправилни в очите на другите.
Оказа се, че дежурният служител се беше стреснал от задълженията си. Беше изключил осветлението и се спотайваше зад кухненската врата, сякаш основната цел на представлението не е „ да се усмихне, да покани хората на вечеря и да им пожелае приятен апетит“, а напротив: „извънредно внимателно да се скрие от тях“. Любопитна история.
И, да, любимият Гофман! Актьорът се стреми да поддържа чувство за кохерентност, чрез взаимодействията си с други актьори. Валидно е в театъра и в живота. Постига се само, когато всички са съгласни с дефиницията на ситуацията, с особеностите, очакванията и ограниченията на въпросното представление.
За да има хармония, хората трябва да постигнат съгласие относно личната си роля, социалния контекст и колективните очаквания за поведение в рамките на този контекст. Така, че в реалността нашият герой се очерта като успешен аниматор, но не изглеждаше много правилно да отговаря за вечерното изхранване на туристи. А в театъра? Клони към комедия... Е, има и трагични елементи.
Така че: да живее театърът! Правилно дефинираният и талантливо изигран театър, който очарова публиката, вдъхновява актьорите и създава незабравими положителни емоции! Лесна работата е да мислиш за живота като за спектакъл и да действаш с въображение, желание и удоволствие, нали?
Играйте адекватно житейските си роли, в хармония с другите актьори и за радост на публиката! Сигурна съм, че положителната енергия на предстоящото Благовещение, ще ви зареди и ще
бъде от полза. Природата се пробужда, а добрите събития летят към нас и се редят на опашка, за да ни се случат. Благата вест винаги радва и вдъхновява.
Хубава вечер, добри вести и вдъхновяваща седмица от мен – Даниела Иванова!
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..