Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 март - СВЕТОВНИЯТ ДЕН НА МЕТЕОРОЛОГИЯТА

Мотото на деня за 2021 година е ОКЕАНЪТ, НАШИЯТ КЛИМАТ И ВРЕМЕТО

Океанът е основен двигател на икономиката, тъй като 90% от световната търговия се развива чрез него. Покривайки около 70% от повърхността на Земята, той е и основен двигател на времето и климата.

Осъзнавайки това, Националните метеорологични и хидрологични служби и изследователите извършват мониторинг на океана, наблюдават как той се променя и моделират неговото влияние на атмосферата. А нарастващото въздействие на изменението на климата прави наблюденията, изследванията и услугите в океана все по-необходими и критични от всякога


Как океанът оформя времето и климата?

Здравата връзка на океана с атмосферата прави разбирането на поведението му жизненоважно за прогнозиране на метеорологичните и климатични условия. Над 90% от топлината, уловена на Земята от въглеродните емисии на човека, се съхраняват в океана. От тях само 2.3% затоплят атмосферата, а останалата част топи снега и леда и затоплят земята. В резултат на това атмосферата ще се затопля по-бързо, ако нямаше океани.

Синоптиците комбинират наблюденията за океанските и атмосферни  променливи (атмосферно налягане, вятър, вълни, температура на въздуха и водата, валежи и др.), използват знанията си за това как взаимодействат помежду си океанът и атмосферата, и развиват непрекъснато цифровите модели за прогнозиране на времето и климата. Тази година Световният метеорологичен ден бележи началото на десетилетието на океанската наука за устойчиво развитие (2021-2030) на ООН. Целта е СМО, като специализирана агенция към ООН да подкрепи разбирането за неразривната връзка между океана, климата и времето.

2020-та година се определя като втората най-топла година след 2016-та от началото на 21-ви век, като повишението на температурата е с близо +1°С спрямо средната за целия изминал 20-ти век. 

През 2020 г. атмосферните процеси над Източна България бяха с много голяма динамика и това обуслови голямата променливост на времето и в климатично отношение. Преобладаваха положителните отклонения в средните месечни температури, като най-високи стойности, до +4.0°÷4.5°С бяха отчетени през февруари, септември и октомври. С нормални стойности и незначителни отклонения се характеризираха месеците април, май и ноември. По отношение на валежа, който като елемент зависещ доста силно от орографията, отклоненията като цяло се определят като отрицателни. Регистрирани бяха и големи положителни суми (до +200% от нормата), но само на изолирани места, след краткотрайни и интензивни извалявания през топлите месеци.

По материали от Световната метеорологична организация и специалисти от НИМХ- филиал Варна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС прие окончателно: Общинските и тол камери ще отчитат нарушенията по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата, предаде БНР.  Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...

публикувано на 23.07.25 в 20:18

Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев и останалите обвиняеми

"Долу ръцете от Варна, долу ръцете от България", подчерта той, след което допълни: "Добрата новина е, че  София е с Варна, България е с Варна, Европа е с Варна, целият свят ще бъде с Варна".  Пред протестиращите говориха заместник-кметове от екипа на Благомир Коцев, както и адвокат Димитър Филипов, който призова хората да присъстват..

публикувано на 23.07.25 в 18:45

Малкият басейн на плувния комплекс "Приморски" е затворен за три дни

Малкият басейн на Плувен комплекс „Приморски“ е затворен за три дни – 23, 24 и 25 юли - по заповед на Регионалната здравна инспекция във Варна, съобщиха от Общинското предприятие „Спорт-Варна“. Взети са нови проби от водата и се очаква басейнът да бъде отворен за посетители на 26 юли (събота). Децата, включени в програмата за начално обучение по..

публикувано на 23.07.25 в 17:23

Не работи онлайн системата за купуване на билети онлайн за градския транспорт

Системата за купуване на билети за градския транспорт във Варна временно не работи. Съобщение в приложението дава информация, че се очаква възстановяването ѝ до 21 часа днес.  Онлайн услугата е недостъпна от сутринта, видя репортер на Радио Варна. Към 10 часа  днес съобщението, което излизаше на пътниците, опитващи се да си купят билет онлайн,..

публикувано на 23.07.25 в 17:14
Снимката е илюстративна

Пожар на паркинг на хотел в "Свети Влас"

Над 10 автомобила изгоряха в Свети Влас при пожар, тръгнал от сухи треви. Към момента огънят е локализиран, предаде БНР-Бургас.  Четири минути след 16 часа е получен сигнал за пожар в сухи треви в имот, който се намира до кръговото кръстовище на Свети Влас. Изпратен е екип на пожарната в Несебър, съобщи директорът на Регионалната..

публикувано на 23.07.25 в 16:59

Безводието в Аврен събра на извънредна среща ръководството на ВиК и Областна управа-Варна

Безводието в Община Аврен беше повод за извънредна среща, поискана от кмета на Аврен Емануил Манолов, с екипа на областния управител и със заместник-управителя на ВиК-Варна Яна Маринова. В срещата участие взе и представител на Държавно горско стопанство-Суворово. В търсене на разрешение, което може да преодолее въвеждането на воден режим в района, беше..

публикувано на 23.07.25 в 16:42

Разследват случай с починало 11-месечно дете в Бургас

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечно бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19 юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..

публикувано на 23.07.25 в 16:36