В неделя, 28 март, в 3 часа сутринта преминаваме към лятното часово време. Тогава стрелките се преместват с час напред, напомнят от Българския институт по метрология.
През март 2019 година Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа.
Държавите членки на ЕС решават дали да преминат към изцяло лятно, или зимно часово време.
Тази неделя, 3 часа след полунощ, ще преместим стрелките на часовниците с един час напред за да преминем към лятното часово време. За пореден, но дали и за последен път? Този въпрос все още чака своя отговор. Преди близо 3 години Европейската комисия предложи местенето на стрелките да бъде прекратено, а всяка държава-членка сама да избере на лятно или на зимно часово време да остане. И до ден-днешен окончателно решение няма – нито на европейско, нито на национално ниво.
Едно от първите неща, които човек си мисли, когато трябва да премести стрелките на часовника с час напред е „ще спя по-малко”. Това, разбира се, за някои е проблем, но за други не. Според психолога Добринка Тотева-Горанова, смяната на времето дава своето отражение върху нашето физическо и психическо състояние.
"Ритъмът ни се нарушава още със ставането по-рано от обичайното. В този период, хората са по-стресирани и изнервени. Това е период, в който стават повече катастрофи и се обострят хронични заболявания", каза Горанова. Тя поясни, че адаптацията към новото време трае между 7 и 10 дни.
Не всички хора обаче имат проблем с адаптацията. От направената анкета сред варненци, една част от тях казаха, че местенето на стрелките не им се отразява.
"На мен лично не ми се отразява смяната на времето. Само съм чувал от медицински специалисти, че не влияе добре на организма. Но, дали е така... При мен няма проблем", каза Стоян Николов.
"Даже много се радвам на тази смяна на времето. Денят ще е по-дълъг", допълни Мартина Русо.
Срещнах г-н Налбантов, който беше на противоположното мнение и каза, че местенето на стрелките не му влияе добре.
"Това е смяна на биологичния часовник, което е проблем. Аз мисля, че тази практика трябва да спре", допълни още той.
Повечето от анкетираните смятат, че ако местенето на стрелките бъде прекратено, по-добрият вариант е да останем на лятно часово време. Най-вече заради по-дългата продължителност на деня. В анкета на министерството на енергетиката, проведена преди 2 години, везните също клоняха към лятното време. Разбира се, има хора, предпочитащи зимното часово време. Има и поддръжници на тезата, че смяната на времето не трябва да спира. Такова мнение изрази Христомир Христов.
"Аз виждам известна логика в смяната на времето, специално за училищата и учениците, които пътуват по тъмно и по светло, съответно. Специално заради учениците трябва да продължи", каза Христов.
Подробностите чуйте в репортажа на Иван Барбов:
Акция по кръводаряване се провежда днес от 10 до 14 часа пред хранителен магазин в с. Тополи. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева. На всеки кръводарител ще бъде предоставена подкрепително тонизираща храна в размер на 8 лв и служебна бележка за ползване на отпуск. Инициативата е част от мащабната кампания в..
Любовта е разковничето във всяка професия, така е и в учителството, и в ограмотяването на подрастващите. А когато това се отнася до най-мъничките, които все още трудно говорят и пишат, тя е в основата на всичко. Децата я усещат, попиват и връщат многократно към учителя със знания, внимание и желание за покоряване на нови върхове. Детелина..
В сърцето на квартал „Трошево“ във Варна между няколко панелни блока става нещо красиво. Там, където доскоро са властвали бурени и отпадъци, днес цъфти градина, създадена с грижа, въображение и… лични средства. Междублоково пространство на улица „Йордан Йовков“ прилича на малка ботаническа градина. А само до преди пет години..
Най-важният фактор за всеки родител, който търси бебешки колички, е безопасността на детето му. За щастие съвременните модели включват множество системи за сигурност, надеждна конструкция и допълнителни функции, които да улеснят ежедневието ви. Но кое е най-важното, на което трябва да обърнете внимание, когато търсите безопасни бебешки колички?..
Необходими са превенция и планиране, за да могат местните общности да купуват и потребяват разумно храна във връзка с предстоящия летен сезон. Това е целта на днешното обучение по европейския проект FoodWISE или в превод "Храни се разумно", което се провежда в Технически университет-Варна. Още от репортажа на Ваня Славова в прикачения звуков файл:..
Мащабно събитие, организирано от Ротари клуб - Балчик, с което ротарианци и общественост заявяват „Не на дрогата“, стартира днес на два етапа в Балчик. Над 650 деца от три училища са част от богатата програма на събитието, което се провежда със съдействието на Община Балчик, СОНИК СТАРТ и Държавен културен институт "Двореца". Започна тази сутрин..
За втора поредна година конкурсът в район „Владислав Варненчик“ във Варна „Пъстро и създадено с любов“ за най-красива градинка и междублоково пространство, спечелиха хората от блок 205, вход 2, за който са гласували в интернет 258 души. Диана Тодорова получи почетната грамота от кмета на района Николай Костадинов. Наградите за победителите са..