Чай от мащерка, лимонада с лавандула – билките винаги са били синоним на нещо здравословно и полезно. 35-годишният Тихомир Донев е роден във Велико Търново, но от 14 години живее във Варна. Негова е идеята за създаване на Социална градина - инициатива за обмяна на знание и опит между възрастни хора от село Бенковски и деца и младежи без родители от Варна и региона. А в какво ще обменят опит - ами в засаждането на билки.
Бенковски – село с население около 500 души на 14 км от Варна. Може и никога да не сте чували за това населено място, но тук, в двора на една от къщите, започва благородна инициатива. На 600 квадрата ще бъдат засадени билки и домати. Начинание, в което възрастни хора от селото ще показват тънкостите в градинарството на деца без родители и от семейства с ниски доходи. Двигател на инициативата е Тихомир Донев:
"Обмяна на информация, която възрастните хора цял живот са трупали и те да я споделят с тези младежи, която да им е полезна в бъдеще, да могат да си отглеждат сами зеленчуци, билки и всякакви такива неща, които да са им от полза и да имат основни знания за билките и зеленчуците."
Мащерка, лавандула, мента, риган са част от билките, които ще засадят младежите с помощта на възрастните от селото. Първото засаждане ще бъде направено до края на април, а реколтата ще се продава в Социалната чайна във Варна. Тя осигурява работа и дългосрочна менторска подкрепа на младежи без родители. Проектът за билковата градина е отворен и във всеки момент към него може да се присъединят деца в неравностойно положение:
"Ще идват периодично да почистват градинката, когато напредне растежът на тревата, да се чистят самите билки. Като се постопли още малко времето ще направим и беседка, на която ще се събираме да водим беседи, срещи и уъркшопи на открито. Ще засадим няколко сорта домати като узреят, да опитат техния вкус, да усетят вкуса на труда си, да разберат какво е, да ценят труда си и да получават плодове от своя труд."
А освен за младежите, инициативата ще бъде много полезна и за възрастните хора от селото.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..