В това време на пандемия, чувството за хумор е най-често сатира, смята сатирикът-карикатурист от Кубрат Димитър Атанасов.
Независимо, че от една година пандемията е основната тема творецът от лудогорското градче е убеден, че сатириците намират за какво още да пишат. Според него дори и в тежки времена като днешните, хората откриват поводи да се шегуват и със себе си, и със ситуацията. Злобата на деня е тази, която ни зарежда, казва творецът.
В навечерието на 1 април - деня на хумора, сатирата, забавата и шегата запитан с какво свързва най-вече чувството за хумор, Атанасов отговори - с източната мъдрост "Животът без хумор е като ядене без сол". А по думите му карикатуристите и сатириците са весели хора, защото както е казал Чудомир "Най-празният от нашите дни е оня, в който не сме се смели нито веднъж".
Димитър Атанасов рисува карикатури и пише епиграми, афоризми, малки басни и гатанки. Участва в карикатурни изложби и литературни конкурси в страната и в чужбина. Творбите му са включени в Антологиите на Балканския и Българския афоризъм и различни сборници. Носител е на редица национални и международни награди, автор е на седем книги. Макар и пенсионер той продължава да твори и работи все така неуморно.
Границите между карикатуриста и сатирика са размити, а художникът и поетът се допълват. Когато една карикатура не може да се изрази без думи, тя се превръща в афоризъм или епиграма, отговаря творецът от Кубрат на въпрос как успява да съчетае и развие всичките си таланти.
Той е и човекът, който обединява местните интелектуалци в Хумористичния клуб "Жарава".
Негова е също заслугата Кубрат да се превърне в лудогорска столица на хумора и сатирата. С нескрито задоволство Димитър Атанасов сподели, че за пореден път е ангажиран с подготовката на Националния конкурс за хумор и сатира, който се провежда от 2007 година насам. Тазгодишното издание е насрочено за юни, а срокът за изпращане на творбите за участие в него е до средата на април. Атанасов обясни, че ежедневно организаторите получават запитвания за условията на конкурса, своевременно пристигат и материали от цялата страна, като до сега творби са изпратили 45 автора. Творецът от родния град на Лили Иванова изрази надежда сцената на конкурса в Кубрат, наричан на шега "малкото Габрово", и тази година въпреки трудното време да събере хората от страната, посветили са на хумора и сатирата, и по думите му смехът отново да се превърне в най-лековитата зараза.
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.