Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва производство на български продукт срещу КОВИД-19 по технология на д-р Люпке

Вече година д-р Люпке е готов с технологията за препаратите

| обновено на 01.04.21 в 09:53

Български учени планират старта на производство на препарати срещу КОВИД-19 на основата на антитела, добити от коластра на животни, които да се прилагат локално върху лигавицата на устната и носната кухина. Това съобщи доц. д-р Волф Люпке, разработил технологията за добиване на лекарствени форми на база на антитела.
За борбата с това заболяване са нужни не само профилактични мерки, а и ефикасни лечебни средства, посочи ученият. Според него, в момента нещата в медицината са на ниво симптоматично и медикаментозно лечение, насочени обаче не срещу самия вирус, а срещу последствията от него. Това не е начинът, защото вирусните заболявания се лекуват целенасочено или с антивирусни препарати, или с антитела, а ваксините се прилагат профилактично и в случая са най-ефикасни, ако имитират естествената инфекция, посочи Люпке.

Люпке разясни, че от една година предлага технология за разработване и прилагане на антитела под различна форма с локално въздействие. Те може да бъдат таблетки за смучене, за да се предпазват устната кухина и гърлото, спрейове, които се впръскват в устата или носа и стигат да трахеята, или аерозол, който да се прилага с апаратите за обдишване под формата на добавка към течността за овлажняване на вдишвания килород.

Технологията за създаването на препаратите е изцяло готова, допълни Люпке. По думите му, предстои най-после да се прилага, като отделните фази ще се контролират от сертифицирана лаборатория, каквато е тази на Института по микробиология към БАН. Подготвя се и партньорство със завода в Пещера за производство на препаратите в тясно сътрудничество с Института по криобиология към БАН.

Предвижда се в разработената технология от Люпке антителата да бъдат добити от коластрата на кози, които ще бъдат ваксинирани срещу коронавирус. Произведените в организма на животните антитела, ще преминат от кръвта в млякото във вимето, като най-силна е концентрацията им в коластрата. Самото производство на антителата и тяхното прилагане отнема около три седмици.

Чрез разработената от д-р Люпке технология се цели да се постигне пасивен имунитет чрез готови антитела, които отиват точно на мястото, където вирусите атакуват и неурализират вирусните частици преди да нападат нови клетки. Ученият уточни, че инжектираната ваксина не предпазва организма от проникване на вируса. Тя предпазва само от усложненията от разпространението му в организма, но не и от заразяване. По думите му, хората, които са дали съгласие и са ваксинирани, не бива в никакъв случай да смятат, че вече са недосегаеми. Вирусът може да проникне в респираторната им система и да се размножава, уточни ученият. Според него, всъщност ваксината помага за изграждането на антитела в кръвта и се възпрепятства разнасянето на вируса по кръвен път от белия дроб в другите органи, тъй като антителата го неутразилират и му пречат да прониква в други клетки, за да се размножава. Всичко това подсказва категорично, че е наложително обществото да продължи да се предпазва от контакти със заразоносители и да използва възможностите на пасивния имунитет, каза още ученият.

Към технологията за изработване на препарати с антитела проявяват интерес и други държави, сред които Израел и Русия, каза още Люпке. Той допълни, че производството на тези лекарствени средства няма да е скъпо.

Ние ще живеем с коронавируса още дълго време, са очакванията на д-р Люпке. Според него, вирусите от този тип винаги се стремят да оцеляват и то чрез клетките на живи организми. Ще се появи нов щам, после още по-нов, защото това е типично за вирусите от този род, а ваксините няма да са ефикасни срещу новите "мутанти", поясни д-р Люпке. Въпреки това, той остава оптимист, тъй като ще може да разчитаме на лечението с антитела. Според него, разработването на такива препарати ще е като тренировка за действие и срещу други инфекции. Няма как да смятаме, че това ще е последното заболяване, предизвикало такива тежки за цялата планета последици, но когато бъдем атакувани отново, ще бъдем готови да действаме по-бързо, обобщи доц. д-р Люпке.

Разработването на ваксини е добра, но недостатъчна стъпка за борба с КОВИД-19, допълни ученият. Неговата позиция е, че ваксинацията може да се прилага само за профилактика при здрави хора, а при болни и при застрашения медицински персонал е най-удачно да се прилагат антитела. Това заболяване е специфично, защото засяга лигавиците на дихателния и храносмилателния апарат, поясни Люпке. По думите му, това поведение е типично за коронавирусите - да атакуват епителните клетки на лигавиците, които са от решаващо значение за организма. Когато вирусът порази дихателния апарат, обмяната на кислорода се редуцира и се стига до неговия недостиг, а когато атакува епителните клетки на чревните власинки се стига до диария и обезводняването на организма, поясни ученият. Той допълни, че вирусът е изключително агресивен и оказва големи поражения в човешкия организъм.

Против този "звяр" се действа само с антитела, каза Люпке. Разясни, че е приложил такова лечение години преди да се разрази настоящата пандемия, при кучета, заразени с коронавирус. Използвал е имунен серум с антитела и заболяването при животните е спряло за една седмица. Ученият е прилагал аерозолно антитела и при кокошки, болни от бронхит. В помещението на пернатите е бил разпръснат имунен серум под форма на аерозол и заболяването е било преустановено за 6-7 дни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Букурещ

18% е избирателната активност на парламентарните избори в Румъния към 12:00 часа

18% е избирателната активност на президентските избори в Румъния към 12:00 часа. Избирателните секции отвориха тази сутрин в 7:00 ч. местно (и българско) време и ще затворят в 21:00 ч. Днес, 1 декември, се отбелязва и Националният празник на страната. Румънците в страната и чужбина избират новия състав на парламента, след като седмица по-рано..

публикувано на 01.12.24 в 12:56

Паднали дървета блокираха движението на „Петрохан”

На „Петрохан” силният вятър тази нощ е съборил три дървета, които временно са блокирали движението през прохода. Там е продължил и снеговалежът. Налагало се е дори шофьори да спират и ги премахват. В социалните мрежи потребители потвърждават, че движението е затруднено. Проходът е забранен за тежкотоварни автомобили над 12 тона, които продължават..

публикувано на 01.12.24 в 12:45

Най-големият Коледен базар в Румъния бе открит в Букурещ

Магията на зимните празници вече завладя Румъния. В Букурещ бе открит най-големият Коледен базар в страната. Той се провежда на площада на Конституцията пред сградата на парламента, която е втората най-голяма сграда в света след тази на Пентагона.  Традиционно събитието е посещавано от над един милион души, от които 30 процента са чужденци...

публикувано на 01.12.24 в 12:37

Двама души са загинали при наводнения на гръцкия остров Лемнос, издадени са предупреждения за бури в област Атика

Двама души са загинали в събота при наводнения на гръцкия остров Лемнос, съобщи електронното издание на гръцкия вестник "Катимерини". Пожарникари са открили тялото на единия човек – 57-годишен фермер, който според гръцките власти е бил отнесен от придошлите води, докато освобождавал автомобила си от калта с трактор. Друг мъж на 70 години е..

публикувано на 01.12.24 в 12:34

На 91 сигнала за произшествия са реагирали служителите на пожарната през изминалото денонощие

На 91 сигнала за произшествия са реагирали служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) през изминалото денонощие. Това съобщиха от дирекцията на своя уебсайт. Ликвидирани са общо 44 пожара. С преки материални щети са възникнали 22 пожара, от които десет в жилищни сгради. Без нанесени материални щети..

публикувано на 01.12.24 в 12:31

Един човек е загинал, а 20 са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие

Един човек е загинал и 20 са ранени при 16 пътни инцидента в страната през изминалото денонощие, съобщиха от Министерството на вътрешните работи (МВР) на своя уебсайт. За последното денонощие в София са станали 17 леки произшествия, няма ранени и загинали. От началото на месеца тежките катастрофи в страната са 593, загинали са 63 души, а ранените са..

публикувано на 01.12.24 в 12:28

Коледният базар на пл. „Независимост“ отвори врати и вече посреща посетители

Коледният базар на пл. „Независимост“ се завърна след прекъсване от няколко години и вече е отворен и посреща посетители.  Любимото място за срещи и прекарване на свободното време на варненци преди празниците е изпълнено с автентична предколедна атмосфера – светлини, приятна музика, аромати, оригинални идеи за подаръци и примамливи..

публикувано на 01.12.24 в 09:50