На 1 април отбелязваме Mеждународния ден на птиците. Решението за обявяването му за специална дата е прието на 6 декември 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Това е една от първите природозащитни дати в международния календар от глобални събития, чрез която хората заявяват своята загриженост за опазването и съхранението на дивата природа на планетата ни.
Освен на второ място по видове птици в Европа, България е и сред най-богатите държави по биологично разнообразие на Стария континент. У нас се срещат застрашени видове като царския орел, белоглавия лешояд и други хищни и водолюбиви птици.
Една от най-редките е ловният сокол – от този вид са останали 4-5 двойки.
Египетският лешояд също е в тази категория. Владимир Добрев от Българското дружество за защита на птиците, казва че у нас се срещат около 26 двойки от този вид:
"Което представлява около 60% от балканската популация на вида. Това е единственият мигриращ вид лешояд, който се среща в България. В едно от гнездата на египетския лешояд в България имаме инсталирана онлайн камера и всъщност всеки гнездови сезон, тъй като те гнездят години наред в едно и също гнездо, който желае може да наблюдава интересни мигове от живота на лешоядите и на лешоядското семейство, което проследяваме онлайн на живо," казва Владимир Добрев.
Някои от видовете у нас живеят дори и в големи градове. Край Атанасовското езеро в Бургас от комплекс „Пода“ може да се видят над 300 вида птици. Бракониерството остава един от основните проблеми за животните. Друга опасност са електрическите стълбове, но в последните години са изолирани хиляди и в близко бъдеще този проблем ще бъде решен:
"Друг голям проблем, основно за лешоядните видове птици, е използването на отрова и отровни примамки в природата срещу хищниците – най-вече чакали, лисици и вълци. Това е огромен проблем, който е започнал в миналото като практика и за съжаление е довел до изчезването на редица видове от фауната на България. Например, по този начин като гнездящ е заличен черния лешояд още през 70-е години. Много други видове са били докарани до ръба на изчезването, включително и белоглавия лешояд."
Първи април ще бъде отбелязан от Българското дружество за защита на птиците със събитие във фейсбук.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..