На 1 април отбелязваме Mеждународния ден на птиците. Решението за обявяването му за специална дата е прието на 6 декември 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Това е една от първите природозащитни дати в международния календар от глобални събития, чрез която хората заявяват своята загриженост за опазването и съхранението на дивата природа на планетата ни.
Освен на второ място по видове птици в Европа, България е и сред най-богатите държави по биологично разнообразие на Стария континент. У нас се срещат застрашени видове като царския орел, белоглавия лешояд и други хищни и водолюбиви птици.
Една от най-редките е ловният сокол – от този вид са останали 4-5 двойки.
Египетският лешояд също е в тази категория. Владимир Добрев от Българското дружество за защита на птиците, казва че у нас се срещат около 26 двойки от този вид:
"Което представлява около 60% от балканската популация на вида. Това е единственият мигриращ вид лешояд, който се среща в България. В едно от гнездата на египетския лешояд в България имаме инсталирана онлайн камера и всъщност всеки гнездови сезон, тъй като те гнездят години наред в едно и също гнездо, който желае може да наблюдава интересни мигове от живота на лешоядите и на лешоядското семейство, което проследяваме онлайн на живо," казва Владимир Добрев.
Някои от видовете у нас живеят дори и в големи градове. Край Атанасовското езеро в Бургас от комплекс „Пода“ може да се видят над 300 вида птици. Бракониерството остава един от основните проблеми за животните. Друга опасност са електрическите стълбове, но в последните години са изолирани хиляди и в близко бъдеще този проблем ще бъде решен:
"Друг голям проблем, основно за лешоядните видове птици, е използването на отрова и отровни примамки в природата срещу хищниците – най-вече чакали, лисици и вълци. Това е огромен проблем, който е започнал в миналото като практика и за съжаление е довел до изчезването на редица видове от фауната на България. Например, по този начин като гнездящ е заличен черния лешояд още през 70-е години. Много други видове са били докарани до ръба на изчезването, включително и белоглавия лешояд."
Първи април ще бъде отбелязан от Българското дружество за защита на птиците със събитие във фейсбук.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
В неделя ще преобладава ясно и слънчево време, следобед с временни незначителни увеличения на облачността. Ще духа слаб север-северозападен вятър, следобед по крайбрежието ще духа умерен бриз. Максималните температури във вътрешността ще се повишат и ще са от 30° до 35°, само по крайбрежието ще се запазят малко по-ниски предимно между 28° и..
Група деца, приятели на Социалната чайна във Варна, се заемат с вдъхновяваща мисия: приготвяне и продажба на домашна лимонада с кауза. Инициативата има за цел не само да разхлади минувачите в горещите дни, но и да събере средства за насърчаване на детската инициативност и развитието на пространството за деца и младежи в Чайната...
Кампания "Неволя" се провежда на входа на Морската градина във Варна. Варненецът Емил Ефендулов и приятелката му Милена Димитрова раздават безплатно комплекти чували за смет, ръкавици и щипки за събиране на отпадъци на всички, които искат да участват в кампанията им. Идеята е да не викаме неволята, а сами да участваме в превръщането на..
Петото измерение, отговорите на човечеството, въпросите за времето и духовността във физиката - това са темите, които бушуват в съзнанието на Кристиан Ивковски, 16-годишният физик от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна. Той прилага различен подход в точните науки и вярва, че това, което все още не може да се обясни, се крие в петото..
Българският фермерски съюз организира във Варна специализирано изложение на местни фермерски и млечни продукти. Събитието се провежда днес и утре в градинката между Община Варна и Археологическия музей и събира десетки производители от цялата страна. Участие в изложението вземат регистрирани земеделски стопани и представители на малки и средни..
Зоопаркът във Варна призовава гражданите да се въздържат от носенето на гларуси, чайки, гълъби и други многобройни птици, за спасяване там. Това е спасителен център основно за защитени видове животни и няма как да се спасяват всички повсеместно разпространени видове, обясни Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Тя добави, че това са агресивно..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..