Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как "чуват" глухите хора по време на пандемия

Хората казват „да не ти се пада да живееш в интересни времена“! Е, на нас точно това ни се случи – вече повече от година си съжителстваме с всички промени, които пандемията от Ковид-19 донесе в ежедневието ни. Променихме голяма част от навиците си, променихме начина по който работим, по който учим, по който си почиваме. Успяхме ли обаче да променим самите себе си и дали плъзналата по целия свят зараза от Ковид-19 ни донесе и зараза от добрина и емпатия или напротив – изкара най-нечовешките черти у човека. 

В следващия репортаж ще ви срещнем с една жена, която има затруднения със слуха. И колкото и тъжно да звучи, оказва се, че пандемията не ни е научила на съчувствие и на умение да се опитваме да стъпваме в чуждите обувки. Как „чуват“ глухите хора, когато им говорим през маски? За това ще ни разкажат кореспондентът ни в Добрич Мая Щърбанова и нейната събеседничка Петя Митева.

Петя Митева загубва слуха си преди 20 години. Налага се да свикне с невъзможността си да чува, но пък, както казва самата тя, когато човек загуби едно сетиво, развива изключително силно друго, за да компенсира. Тя е и председател на Териториалната организация на глухите в Добрич и казва, че единственото нещо, което й помага да противодейства на чувството си за малоценност заради загубата на слух, е възможността й да помага на другите хора като нея.

Как обаче възприемат сега информацията, когато половината от лицата ни и то точно артикулационният ни апарат, е скрит зад маската. Петя Митева споделя, че в началото, може би защото страхът и паниката не са били толкова силни, хората са се съгласявали да махнат за минута-две маските си, за да бъдат разбрани. Днес обаче ситуацията е променена, а със забраната за носене на прозрачните шлемове, глухите хора съвсем са загубили способността си да общуват.

Петя Митева споделя, че все по-рядко получава разбиране от възрастни хора, а при тях вече няма какво да се направи, времето им за възпитание и приемане на различните хора отдавна е отминало. Надеждата й е в децата, в старанието на училищата да запознават учениците с различни групи от хора с увреждания и как могат да им бъдат полезни, както и в родителите, които трябва да разговарят на тази тема с децата си у дома.

Разбира се, че не е невъзможно, но дали и онези, от които зависи да се помисли за хората със специални нужди в условията на пандемия не е безвъзвратно отминало времето за възпитание в разбиране на различните сред нас.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отиде си Златният глас на Добруджа Верка Сидерова

Верка Сидерова, Златният глас на Добруджа и България, завърши земния си път на 99-годишна възраст. Скръбната вест съобщи „Про нюз Добрич“, позовавайки се на близки на певицата.  Родена на 26 април 1926 година в Добрич, Верка Сидерова завършва начално образование на румънски език (б.р. по това време градът е част от Румъния), а после - класическата..

публикувано на 02.07.25 в 21:38

Даниел Моралес е новият треньор на Спартак Варна

Даниел Моралес е новият старши треньор на Спартак Варна. Това обяви изпълнителният директор Иван Кирилов. Той допълни, че договорът на бразилския специалист ще е за 1 година. Бившият халф заменя на поста Николай Киров, който се завърна в Бохтев Повдив. Моралес пристига във Варна най-късно в петък и ще води "соколите" в първата им лятна контрола..

публикувано на 02.07.25 в 19:50
Община Балчик

Общинският съвет в Балчик ще заседава в петък

Удължаване срока за ликвидация на общинското дружество "Търговски център - Кранево" с още шест месеца, считано от 17 август 2025, предвижда да гласува като първа точка в дневния си ред Общински съвет – Балчик на заседанието са на 4 юли. То ще започне в 9.00 часа в заседателната зала на Общината.Ликвидаторът на дружеството Величка Касабова е внесла..

публикувано на 02.07.25 в 18:56

"Аз вярвам и помагам" дари мобилен пункт за кръвния център в Пловдив

Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз вярвам и помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време.  Директорът на кръвния център д-р Янко Янков..

публикувано на 02.07.25 в 18:41

По-висока ставка на нощния труд предложиха младите лекари на дискусия в НС

Минималното възнаграждение за лекар без специалност и за медицинска сестра да бъде 150 процента от средната заплата за страната - това предлагат в свой законопроект протестиращите медици от инициативата "Бъдеще в България". Текстовете бяха представени на дискусия в Народното събрание , предаде БНР.  Проектът предвижда още допълнително възнаграждение..

публикувано на 02.07.25 в 18:34

Откриват филиал на НАТФИЗ в Бургас

Филиалът на Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ – Бургас ще обучава студенти в професионално направление „Театрално и филмово изкуство“. Решението за откриването беше прието от Министерския съвет на основание одобрен проект от Националната агенция за оценяване и акредитация и решение на Академичния съвет на..

публикувано на 02.07.25 в 18:26

НВО след седми клас - с въпроси и по природни науки

Министерство на образованието и науката планира от следващата година в Националното външно оценяване по математика след 7. клас да бъдат включени няколко задачи по природни науки.  "Нашето намерение не е да има отделен изпит по природни науки, а постепенно да направим изпита по математика интегрален - с малко задачи по природни науки. Намерението ни е..

публикувано на 02.07.25 в 17:53