Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Малки човеци" за големи мечти

Запознайте се с Ива. Тя е на 8 години, обича да играе с приятелите си, да танцува и да се смее. Не обича особено математиката и да качва стълбите до вкъщи, защото са твърде много. Ива е със Синдром на Даун и всъщност е кукла. Тя е първата играчка в инициативата „Малките човеци“. Идеята е децата да виждат по-голямо разнообразие, докато растат, и да свикват с различията си. Илина Мутафчиева е сред създателите на инициативата. Близо 7 години, заедно с друг човек от четиричленния екип – нейния спътник в живота Георги Ангелов, си мечтаят да има играчки, в които децата да могат да виждат себе си, да се припознават.

"Причината за това е, че неговата племенница, на 2 години ѝ откриха диабет. Когато на 2-годишна възраст едно дете е диагностицирано с това заболяване и само прави помпи на своите играчки, инсулинови помпички, започваш да си мечтаеш и да виждаш смисъла в това да има играчки, които да олицетворяват всички деца."

Екипът работи почти две години по идеята, преди да се стигне до изработката на първата играчка. А след нея се задават още много. Вече са готови над 20 модела, които ще бъдат пускани периодично, в синхрон с дати с  важно значение за общността, която куклата представлява. Част от основателите е и Мая Донева. Според нея липсва всякакво разнообразие в играчките на пазара. Една от следващите кукли ще представят на 8 април, Международния ден на ромите.

"Кукла от ромски произход с по-тъмен цвят на кожата само, така че не става въпрос само за кукли с някакъв тип физически и видими увреждания, защото различията на всеки са различни. Всъщност уникалността и индивидуалността ни идва от тях и не винаги това различие е свързано с нещо лошо или с увреждане. Напротив, уврежданията като бариери ги поставят хората."

Малките човеци са ръчно ушити, по дизайн на Мартина Янчева. Екипът се е консултирал с деца, родители и организации.  А самите играчки не са само за продажба – всеки има възможността и да дари кукла:

"Имаме много хора, които към момента се свързват с нас, с желание да дарят на семейство или фондация или детска градина. Играчките всъщност са нещо много-много важно и играта като цяло е нещо много важно за децата и всъщност играчките са начин за учене и начин за разбиране на света за всеки един малък човек, за всяко едно дете."

Втората играчка, която ще излезе скоро, е тази на Ники, дете с разстройство от аутистичния спектър. Част от инициативата „Малките човеци“, която може да промени възприятието на децата и да донесе промяна за бъдещите поколения.

Чуйте репортажа в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45