Галерия 8 открива пролетния арт сезон днес от 14.00 с проекта „КАФЕТО. ДРУГ НАЧИН НА УПОТРЕБА“ - част 1. Участници в нетрадиционната изложба са известни имена в нашите арт среди - Албена Коева, Валентина Бъчварова, Веселин Начев, Владимир Иванов, Димитър Трайчев, Иван Димитров-Вака, Кирил Златков, Мария Зафиркова, Мария Чакърова Милко Божков, Светла Косева и Цанко Цанков.
Това, което ги обединява, е кафето и претворените с него емоции върху белия лист. Всички творби са с размери 38.5/28.5 см и са рисувани върху хартия 400 гр/м.кв, от 100 % памук. Изображенията са правени само с кафе, но с различни видове – от нескафе, мляно кафе, утайка от кафе до кафе на зърна.
Как се рисува с кафе разказват трима от авторите в предаването на Радио Варна Гравитация 0. Със Светлана Косева, Веселин Начев и Албена Коева ни среща Светлана Вълкова.
Светлана Косева: За мен кафето се оказа голяма изненада. Бях чувала, че някои използват кафе за творения, но си мислех, че това е несериозно и ми се струваше по-скоро занимание за деца. Когато пробвах, усетих, че е страхотно да се работи. Хартията също е важна и е много подходяща за всякакъв тип техники с вода. Появиха се едни жълти, дълбоко кафяви цветове. В едно кафяво открих страшно много нюанси. Тръгнах към старата снимка, защото тя е в тези нюанси. И в тази посока са и двете неща.
Имаше ли някаква трудност, освен че имаше откривателство?
За мен беше трудно да започна. Не знаех дали изобщо ще ми се получи и да не се окаже така, че просто ще изхабя тази страхотна хартия. Преди първата мазка имах някакъв ступор, но след като докоснах водата и кафето си стана от само себе си.
Колко кафе изпи, докато рисуваше?
Аз вече не съм много по кафетата. Пия безкофеиново. Но рисувах с нескафе.
Веселин Начев: Кафето също е материал, както всеки друг. Не е по-различно от боята. Разбира се и кафето си има своите специфики и цвят. Идеята е да се използва това, което различно може да ти даде кафето. Аз съм се опитал да намеря неговата специфика в утайката, това, което може да се използва като разливане, като линия дори.
Да, доста утайка видях в твоите творби. Очевидно доста кафе е било изпито.
Да. Аз обичам кафето и за мен не беше затруднение да го използвам в ежедневната си работа. До мен винаги има чаша с кафе. Не беше някакво специално приготовление.
Къде е все пак трудността при работата с този вид материал? Като акварела ли е? Ако сгрешиш, по-трудно би го поправил....
Тя и грешката е интересна. Няма грешка. Това е някаква вътрешна емоция, която ти направляваш доколкото можеш. Тя и грешката е израз на тази вътрешна емоция. Няма нужда от поправка. Разбира се, зависи кой какво търси. Някои се стремят към някакво по-чисто изпълнение. За мен не е имало значение дали ще бъде грубо или виртуозно нарисуваното.
Кафе сутрин или кафе следобед?
По всяко време.
Ти с какво кафе рисува?
Албена Коева: С едно разтворимо и с турско кафе.
Как подготвяш кафето за рисуване?
Аз го подготвям за пиене. Пих част от кафето и останалата част я използвах за рисуване. Използвах още сухо кафе от утайката.
Какво нарисува?
Едната работа е кафе, чаша с кафе, а другата работа е пак кафе със стар телефон. Носталгия по отминалото време.
Откри ли нещо ново за себе си с този материал и с тази техника?
Да, беше много интересно, защото е много по-различно от работа с акварел. Освен това е само с един цвят и има много нови предизвикателста. Освен това е много по-различно усещането и бих пробвала пак.
Сутрешно кафе или следобедно кафе?
В случая беше доста следобедно. Направо вечерно.
Пиеш ли много кафе?
Аз бях го отказала и си купих кафе специално за тази изложба, но се оказа, че започнах да го пия отново.
Т.е. кафето и изкуството действат пристрастяващо...
Абсолютно.
Не бива в България да живеем и мислим краткосрочно. Политиците ни гледат един, два мандата напред, а не в перспектива. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна историкът акад. Георги Марков. Според него: „Дори сред политиците ни има едно дразнещо самодоволство. Те ни казват: „Нас ни оценяват високо в Европа, вие тук ни занимавате с..
Денят на българската книжовност е символ на образованието, които ни обединява, въпреки много разделителни линии в нашето общество. Това каза, в предаването на Радио Варна „Позиция“ Юлиян Петров, от синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. „В последните години се възприе тезата, че в училище основно трябва да се образова и възпитанието..
Интервю със Sami Hinkka (ENSIFERUM) За 30 години сме гледали ENSIFERUM четири пъти в България. В края на миналата година финландците пуснаха новия „Winter Storm“ – девети в дискографията им. Да се надяваме, че бандата ще го представи и с концерт в България. Иначе за албума и по други теми гост в „От другата страна“ е басистът на бандата Sami..
Емилиян Ялъмов, авторът на видео подкаста "Лакърдии от кокпита", е морски човек - с всички нюанси на това определение. Любовта към морето идва още от детските му години, когато гледа с възторг "Васко да Гама от село Рупча". Залепяхме се пред малкия екран и гледахме. Може би от там тръгна това мое влечение, коментира за Радио Варна Ялъмов. Вече..
Един от най-известните класически оркестри в света Виенският Моцартов оркестър ще зарадва българската публика с величествен концерт на 31 май тази година в зала 1 на НДК, по покана на "BGTSC". Музикантите в състава му се посвещават изцяло на произведенията на най-уважавания представител на Класическия период – Волфганг Амадеус Моцарт. Репертоарът на..
Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..
С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе". Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в Националната академия за..