Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Лесна работа: За шоколадовия сладолед и историческите крачки на човечеството

| обновено на 12.04.21 в 16:52

Здравейте! Днес имам една история със сладолед. Свързвам я с идеята, че важните неща не се случват непременно в патетична обстановка и това не променя същността им.

Днес е ден на авиацията и космонавтиката, а бих казала - и ден на великите постижения, на волята за нови открития и страстта за знания. Ден на търсещия човек.

В наше време все по-рядко големи идеи и основополагащи изобретения променят света и живота ни. По-скоро усъвършенстваме откритията и залагаме на детайли.

И затова е толкова важно да ценим хората, които чертаят огромни мащаби, целеустремено вървят напред и действат с широк размах.

Сега за сладоледа! Журналистът Ашли Ванс много настоявал да напише книга за Илън Мъск и, за разлика от другите, които удряли на камък с подобни проекти, той получил одобрението на Мъск, вероятно, защото последният уважава решителните хора, които също като него не приемат „Не!“ за отговор.

В главния офис на Мъск Ванс остава впечатлен от двата гигантски плаката на Марс, закачени от двете страни на стената. Този отляво показва Марс, какъвто е днес – студена и безплодна червена сфера, а на плаката отдясно е Марс, покрит с богато залесена земна маса, обградена от океани. Една затоплена планета, преобразена във вид, подходящ за човечеството.

Мъск искрено се опитва да превърне хората в космически колонизатори. Иска му се да умре с мисълта, че пред човечеството има светло бъдеще. Той мечтае да можем да си осигурим чиста енергия, да станем междупланетарна раса с устойчива цивилизация на друга планета, за да се справим с най-лошия сценарий, в който човешкото съзнание е заличено. Но Ванс остава най-впечатлен от факта, че Мъск си хапва сладолед, докато обяснява всичко това и, всъщност, произнася краткото си слово за спасяването на човечеството с капка разтопен сладолед по долната си устна.

Представям си образа винаги, щом стане дума за грандиозните проекти на човечеството. И за мен той е нещо чудесно и истинско, което ме изпълва със симпатии и уважение към решителните и смислени хора. Не се шегувам.

Да сравним с излъсканите политически лица, които тихичко се прибраха след изборите. Дори някой да се е покапал, не видяхме това. Без значение какви са всъщност нещата, те трябва да изглеждат както ни се иска.

И още една съпоставка: мащабът, размахът, идеите, целеустременото следване на резултатите – стъпка по стъпка. Това - от една страна. От друга - споменатият изборен сюжет. Отдавна се знае: каквито и да са резултатите, по избори всички са победители. И нямат сладолед по брадичката. Перфектно чисти.

Ясно е защо сладоледът е важен в тази история, нали?

В случая с Мъск - да покаже, колко естествено и човешко може да бъде всяко грандиозно начинание.

А в случая с изборите?

Е, ние си знаем... Извинявайте, приключвам, че сладоледът се разтече!

Желая на всички нас да бъдем и да срещаме смислени и решителни хора и нищо да не спира устрема, дори когато целта изглежда невъзможна.

Защо шоколадов? Когато Мъск кани очарователната си състудентка Жустин Уилсън на сладоледена среща, тя внезапно отменя уговорката. Мъск научава кой е любимият й сладолед и изненадващо открива Жустин, докато тя учи за изпит. И познайте! С две фунийки разтапящ се шоколадов сладолед.

От мен – Даниела Иванова: много усмивки и честит ден на авиацията, космонавтиката и големите проекти на човечеството!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от Средношколско общежитие "Михаил Колони" почетоха годишнина от рождението на патрона си (СНИМКИ)

Ученици, настанени в Средношколско общежитие "Михаил Колони" във Варна, почетоха 208 години от рождението на патрона си. Те положиха цветя пред паметника му.   Средношколско общежитие „Михаил Колони“ а е основано през 1959 г.  В общежитието се настаняват за живеене ученици от 8 до 12 клас от цялата страна, които се обучават във всички професионални..

публикувано на 27.11.25 в 15:48

Специалист: Хазартните залагания започват още при 12-годишните деца

Въпреки забраните в интернет, деца имат лесен достъп до хазартни залагания. 12-13-годишни деца използват личните карти на по-големите си братя, сестри или родители, за да правят залагания. За това алармира в предаването "Новият ден" на Радио Варна Сирма Георгиева от Асоциацията на специалистите по зависимости.  Хазартната зависимост се развива..

публикувано на 27.11.25 в 10:50

Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания

Община Варна за 18-а поредна година участва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН – 1 декември. Инициативите, организирани от дирекция "Превенции" и Регионалната здравна инспекция – Варна, са насочени към младите хора в града и имат за цел да повишат информираността относно ХИВ/СПИН и други инфекции, предавани по кръвен..

публикувано на 27.11.25 в 08:17

Топ уютни и стилни визии за есента и зимата

Студените месеци не са причина да жертваме стила си в името на комфорта. Съвременната мъжка мода предлага многобройни възможности за създаване на визии, които съчетават функционалност, топлина и естетика. Ключът към успешния зимен гардероб се крие в избора на качествени базови елементи и умелото им комбиниране. Независимо дали..

публикувано на 26.11.25 в 16:04

Обучават 20 ученици от Варна да разпознават рисково поведение сред връстниците си

20 ученици-доброволци към дирекция „Превенции“ в Община Варна, започнаха двудневно обучение на тема „Ролята на връстниците в разпознаването и превенцията на рисково поведение: Независими в мрежата“. То е в изпълнение на Програмата за дейността на Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ) – Варна  за 2025 г., Раздел III „Обучение и квалификация..

публикувано на 26.11.25 в 15:47

По пътя на ракията във Варненско

Понякога най-интересните истории се раждат далеч от големия шум — в малките села, където традициите още дишат, а хората говорят като от стари книги. Именно към такива места поемаме и ние, по следите на един занаят, който мирише на огън, плод и памет. Каня ви на едно пътешествие, в което дъждовна Варна ни изпраща по пътя на ракията през селата..

публикувано на 26.11.25 в 15:45

С проект за с. Аспарухово ученици от Хуманитарната гимназия завоюваха пореден научен успех

Училищният изследователски екип на Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" във Варна спечели първа награда на 12-ата научна сесия на Ученическия институт на Българската академия на науките. Проектът "Истории с карта" впечатли журито в секция "Обществени науки и изкуство" и беше отличен сред 110 проекта,..

публикувано на 26.11.25 в 14:40