Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди Великден туризмът все още очаква ясни правила за почивките

Снимка: Венета Николова

В момента комуникирането на условията за почивка е по-важно от цената й, а все още няма регламент как ще става влизането в България след 1-ви май, подчертаха туроператорите на Черноморския туристически форум „Рестарт на туризма – нова надежда“, който се проведе онлайн.

В Черна гора, например, гражданите на съседни страни влизат без ограничение, вкл. без PSR тест

Те се обединиха, че заради липсата на правила за влизане на туристи от у нас пропускаме началото на сезона за Великденските празници. Доказателство, че туристите от съседни държави могат да спасят сезона дава Черна гора. Там сега започват успешно, благодарение на отварянето на границите със съседите. Пример даде Игнат Игнатов, директор на световна верига хотели в Будва, че за албанци, сърби, косовци, босненци правителството позволи без никакви ограничения и без PSR тест да влизат в Черна гора. И се очаква те да спасят сезона.

Днес се очаква заповедта за влизане на туристи в България

Днес, броени дни преди Великден, най-вероятно ще бъде подписана заповедта за влизането на чужди туристи в страната, обяви министърът на здравеопазването в оставка Костадин Ангелов. Тя предвижда влизането в страната ни да става с PCR или антигенен тест; с ваксинационен сертификат или с документ за преболедуване на Covid-19.

Каква би могла да бъде работещата реклама в момента за страната предложение даде Иван Грошев, който даде за пример Танзания. България в момента е с един от най-облекчените режими по отношение на затварянето срещу Ковид-19 и работят заведения, молове и фитнеси. Това може да бъде представено по един адекватен начин на пазарите, каза той. Ако вземем пример от Танзания, където се шегуваме,ч е беше забранен коронавирусът, а всъщност всички знаем, че там има коронавирус. Но на базата на това,ч е нямаха мерки, направиха някакъв сезон. Ние не искаме да вървим  по техните стъпки, но очевидно това работи. И ако покажем нещата такива, каквито са, това може да е причина за записване, допълни Грошев.

Ще разчитаме на записванията в последната минута, в средата на май и през юни, за да достигнем поне нивата от миналото лято, коментира Калин Сутев от туроператорския бранш, който работи с германци.

Той цитира проучване сред германците, че от решаващо значение за 70 % от тях ще е да има пълно и гарантирано покритие на плащанията за почивка и възможност за анулиране, концепцията за хигиена и възможностите за презаписване за друг период.

България трябва да стане безопасна дестинация и да се рекламира като такава, подобно на източно средиземноморските дестинации (Гърция, Турция, Кипър и Хърватска), подчертаха туроператорите. 

В тази посока Министерството на туризма също направи една, макари позакъсняла крачка, преди два дни, като стартира рекламна кампания „Безопасно Лято 2021-ва“ с видеоклипове на български, английски, немски и иврит, които ще бъдат разпространявани на всички приоритетни пазари.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Четвърти ден продължава ликвидирането на пожара до летището край Балчик

Четвърти ден продължава ликвидирането на пожара до Летището край Балчик , засегнал стотици декари борови гори и сухи треви. Произшествието е регистрирано в 12,33 ч. на 5 август, работата по него продължава близо 70 часа, като все още остава неприключено, отбелязва началникът на Районната служба Пожарна безопасност и защита на населението - Балчик..

публикувано на 08.08.25 в 08:35
Футболен клуб Спартак (Вн) има нов Управителен съвет

ОбС-Варна с призив към бизнеса да помогне на Спартак

Общински съвет – Варна отправя призив към представители на варненския бизнес, инвеститори, спонсори и дарители да окажат съдействие за стабилизиране и бъдещо развитие на ФК „Спартак“. Повод за това е постъпило днес писмо от клуба в деловодството на ОбС, в което се алармира за тежкото финансово състояние на „Спартак“. В документа се настоява за спешна..

публикувано на 07.08.25 в 16:55

Днес 148, 209 и 209 Бърз няма да обслужват няколко спирки след 22,00 часа

Днес след 22,00 часа автобусите по линии 148, 209 и 209 Бърз няма да обслужват спирки "Възраждане" и "Хемус" посока кв. "Владиславово".  Ще преминават по ул. "Вяра", бул. "Трети март", бул. "Република" и ще се включват по маршрута си на бул. "Цар Освободител". Промените се въвеждат поради ВиК авария в района на северното платно на бул. "Цар Освободител"..

публикувано на 07.08.25 в 16:52

Нивите в област Варна поскъпват, рентата пада

Земеделските земи в област Варна са поскъпнали през 2024 година. Цената на сделките с ниви достига 1 971 лв.  за един декар, което е със 7.5% повече в сравнение с 2023 година, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Област Варна е на шесто място по цени.  Преди нея са областите Добрич - с 3 531 лв., Силистра - с 2 618 лв., Русе -..

публикувано на 07.08.25 в 16:45

30% ръст на немските туристи по Северното Черноморие това лято

Сезонът върви според направените прогнози за доста силно присъствие на немския пазар. Това се дължи на подобрената транспортна достъпност - авиокомпания базира самолет, който обслужва големите летища в Германия. 25-30% е отчетеният ръст на броя на немските туристи. Това каза проф. Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара. Той..

публикувано на 07.08.25 в 16:25

Започва основен ремонт на ул. „Поп Димитър“ в район „Младост“

В сряда – 13 август, започва основният ремонт на ул. „Поп Димитър“ в район „Младост“, стана ясно по време на редовната оперативна среща на ръководството на Община Варна с пътностроителните фирми. Предвидени са подмяна на бордюри, нова тротоарна настилка, улично осветление, светофарна уредба, както и преасфалтиране на цялата улица – от ул. „Вяра“ до бул...

публикувано на 07.08.25 в 14:34

Птицевъд за държавните магазини: Да има проследяемост на стоките, за да няма вносни с български етикети

Да бъде гарантирана проследяемостта на продукцията, която се продава в държавните магазини, за да се избегнат нелоялни практики, като например евтино вносно месо да се представя за българско. Това коментира Даниел Божанков, председател на управителния съвет на Асоциация на промишленото птицевъдство (АПП). По думите му това е фундаментален проблем в..

публикувано на 07.08.25 в 14:30