Момчилово е малко кокетно селце в Община Ветрино, с красива природа и плодородна земя, с малко на брой, но изключително сплотени жители, които ревностно пазят българските традиции и обичаи. То е едно от малкото останали села с изцяло бългаско население. Още с влизането ни с фоторепортера Румен Сарандев, видяхме голяма цветна табела „Добре дошли в Момчилово”. Улиците са чисти и спретнати. Автомобили в движение не се забелязват. Виждам няколко дървени беседки и голям кладенец. Оказва се, че те са измайсторени собственоръчно от кмета на селото Пламен Петров.
Въпреки богата история и традиции на Момчилово, в последните години населението на селото намалява. На младите не им се живее на село, не им се и работи. Това споделят някои от най-възрастните жители, които срещнах. Сред тях са Георги Стоянов и Димитър Славов.
В Момчилово живеят едно германско и две английски семейства. Отиваме до една от т.нар. английски къщи. Приветливи и с широки усмивки, на прага на дворната врата ни посрещнаха Анди, неговата съпруга и двете им деца. Те идват от Лондон. Нямаше как да не ги попитам защо са дошли да живеят тук.
Говорейки за красивата природа, заобикаляща Момчилово, няма как да пропуснем и огромните черешови градини, които се намират от другата страна на главния път и са гордостта на селото. Сред тях се издига и висок хълм, на който се намира паметникът на загиналите в Първата световна война. Качихме се до него, а гледката от там беше впечатляваща. Вижда се цялото село и красивите зелени поля на Добруджа.
Вижда се и храма „Свето Рождение Богородично”. Построен е през 30-те години на миналия век. Също като паметника, и той е реставриран. За неговата поддръжка се грижи Кармен Георгиева.
Той осигурява работа на част от местните жители, а освен това е спонсор и на футболната гордост на селото – отборът „Бабушки орли”. Основната грижа на Радко обаче си остава земята. Оплака се, че трудно се намира работна ръка.
Читалището в Момчилово има две големи зали със сцени. И както се случва често на село, в читалището се провеждат празничните банкети. Успехите на самодейците през годините са запечатани в снимки на огромни табла. Има и специална стая, в която са подредени традиционни местни носии, купи, спечелени от самодейците, медали и плакети. Накратко – представете си това място като стаята на славата.
Община Варна се включи тази година в Международната седмица на брака, която традиционно се отбелязва в навечерието на 14 февруари. Това стана с непринудена среща без протокол и формалности на кмета Благомир Коцев с едно бъдещо семейство и с една многодетна двойка. Антон Максимилиан Емануел Шмид и Александра Олегивна Тищенко са бъдещото семейство Шмит...
Във Варна се открива първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове ще разположат 38 издателства от цялата страна. Събитието ще се проведе е търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров". Официалното откриване е на 13 февруари (четвъртък) от 11 часа. Двама от най-популярните съвременни български писатели -..
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..